Neuznavaní mezinarodních jízdenek v zahraničí

Od: Datum: 03.01.17 08:50 odpovědí: 7 změna: 03.01.17 23:38
Koupili jsme si rodinnou jízdenku Euro Nisa ticket. Tato jízdenka má platnost dle mapy v Libereckém, Polském a Německém příhraničí dle platné mapy s tarifem ZVON. Nechali jsme si v mezinárodní pokladně doporučit vhodné vlakové i autobusové spojení. Už po překročení státní hranice do Polska nastal při přestupu na polský vlak problém. Polský průvodčí nerozuměl české mezinárodní jízdence a odkazoval nás místo spěšného vlaku na nějaký osobní, který měl jet až za 4hod.Tento polský vlak je pro čechy velký luxus a nemůžete s ním dále jet. Tak jsme byli celá naše rodina vč.děti velmi zklamaní a poníženi. Tak jsme to zkusili s touto integrovanou mezinárodní jízdenkou jít na autobus (PKS), kde by měla též platit. Přijel takovy menší autobus, po nastupu jsme mu předložili jízdenku a kázal nám znovu zaplatit, že u něj mezinárodní jízdenky neplatí, je soukromník. Tak jsme se šli ohřat do kavárny a čekali na jiný autobus PKS. Opět nás odmítl s tím, že je dálkový luxusní a ne obyčejný zastávkový. Ale ukazoval nám na hodinkách, že za ním asi za 20min.jede další a že nás vezme. Tak jsme vyčkali na obyčejný zastávkový autobus. Když jsme tuto jízdenku ukázali jemu, tak ji vůbec nerozuměl a hádal se s náma, že neví co to je. Během naši hádky a s ohledem na naše malé děti, které už byli z toho čekání vymrzlé.Tak jeden pán se nás zastal a zavolal na informace dispečink PKS. Tam mu řekli, že tato jízdenka samozřejmě plati. Prý i poláci mají podobnou jízdenku a můžou si cestovat v českém příhraniči. Pán spolupasažér v autobuse řidiči podal k uchu svůj mobil a nechal naslouchat pokynů sveho vedení-nadřízeného PKS. Ten mu sdělil, že nás musí vzít na tento lístek. Řidič potom se obhajoval, že chyběl na školení řidičů, když se o tom tématu jednalo. Byli jsme z toho výletu velmi psychicky vysíleni a po takovém doprošování nás už tento kraj vůbec neláká. Je to národ zvláštní mentality, spíše velmi mazaný, jak rychle na někom vydělat. Moje sestřenice byla na ten stejný mezinárodní lístek v Německu a všude s úsměvem a bez problémů ji vzali, jakýkoliv vlak, autobus i MHD.bez ponižujícího třídění dopravních prostředků na lepši nebo horší, cervený nebo zelený autobus, tam prý takové vymýšlení není. To je výsadou polského uvažování. Zajímalo by mne, jak by to dopadlo, kdybych to polské breptání řidičů ignorovala, ukázala lístek a šla si sednout. Asi by volal na mne policií a ty by zkoumali ten mezinárodní lístek, kdo má vlastně pravdu. Co byste Vy dělali v takové prekerní situaci?
doplněno 03.01.17 10:56: Když vznikl tento spřátelený spolek Čech i Sazka v Euro Nisa, na jehož záklaďe se zrodila sprátelená mezinárodni jízdenka 3 zemi. Cech, Německa i Polska a to má být podstatou WELCOME nebo cizinci vítej u nás. Proč poláci na nás špatně pohlíží a dělají nám naschvaly a němci nás vítaji mile, s usněvem a bez problému nás takto ponižovat? Je to v mentalitě národa asi.

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.01.17 09:29
avatar
Policajtovi nepřísluší posuzovat jízdenku. Pokud vás řidič vykáže z přepravy, máte smůlu.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: damandys
Datum: 03.01.17 09:56

Zřejmě neřešitelná situace. Je to možná podobné, jako když si zakoupí cizinec jízdenku, která platí na ČD a v Praze přestoupí na vlak jiného dopravce. Tam už tato jízdenka samozřejmě neplatí. Známý cestoval v Polsku ze stanice, kde nebyla pokladna a jízdenku bylo nutné koupit přímo ve vlaku. Sedl si na místo a čekal na příchod průvodčího - podobně jako se to dělá u nás. V Polsku je to ale vyhodnoceno jako jízda na černo, po nástupu do vlaku musí cestující co nejdříve vyhledat průvodčího, třeba projít celý vlak.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.01.17 10:42
avatar
Pro upřesnění ..Železniční přepravní řád i u nás říká že cestující bez platné jízdenky má povinnost se průvodčímu přihlásit. Ale není tam že bys za ním musel běhat přes celý vlak.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.01.17 10:15

Jak se říká, jiný kraj jiný mrav. A taky čímdál víc záleží na konkrétní osobě, jak pochopí kdekterý předpis a jak si ho vysvětlí. My máme postiženého syna a má průkazku ZTP/P. Pro takové lidi by měl být třeba v kulturních zařízení apod. vstup zdarma nebo symbolický a průvodce automaticky zdarma. Ale co my jsme zažili, už nemá cenu se ani rozčilovat. Někde nám počítají syna jako důchodce a doprovod za plnou cenu, jinde - třeba na Křivoklátě oba zadarmo - to jsem se i ozvala, ale prý je to státní hrad a je to správně. V Zoo v Brně jdeme oba zadarmo, ale v Praze, kde je stejný zřizovatel, platíme oba. Loni jsme byli třeba na zámku v Blatné a tam si na nějaké ZTP vůbec nehrají a vstupné se mi zdálo vysoké i pro normální lidi. Takže nemá cenu se vůbec rozčilovat a dopředu počítat s tím, že nic není tak jasné, jak se to člověku jeví.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.01.17 13:34

Zákonné výhody pro držitele ZTP/P - viz např.:

http://www.usti-nad-labem.cz/…zitele-prukazu-ztp-ztp-p.html

Napsala jste: "Pro takové lidi by měl být třeba v kulturních zařízení apod. vstup zdarma nebo symbolický a průvodce automaticky zdarma." V tom se mýlíte. Žádný nárok není. V kulturních zařízeních vždy záleží na rozhodnutí provozovatele.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: balzerka
Datum: 03.01.17 14:48

To není jen o jízdném v zahraničí. Tady jeden lepší horský hotel dá svým klientům kartu na 20% slevu na lyžařské vleky a když se kartou prokážete přímo u kasy v areálu, tak nikdo nic neví. Prostě špatná komunikace. Někdo něco nedotáhl a tím znechutí plno lidí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vernon
Datum: 03.01.17 14:55
To asi nebude o mentalitě národa, to by totiž dopadlo PŘESNĚ NAOPAK.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.