Stres na pracovišti

Od: Datum: 23.12.16 22:46 odpovědí: 8 změna: 24.12.16 14:56
avatar

Měla vyjít novela, která zakazuje vedoucím pracovníkům vytvářet na pracovišti stres, šikanu apod.Podrobnosti nebudu rozepisovat.Neví zde někdo z rádců, od kdy by mělo toto platit?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.12.16 22:53
avatar

Nevím proč a jaká novela toto plně postihuje Zákoník práce.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.12.16 23:06
avatar

Ale to platí i dnes. Na to není potřeba mít zákon. Každý se má chovat slušně, korektně nikdo se nemá cítit utiskován a pronásledován. Každý má na pracovišti vytvářet přátelské ovzduší motivující k vyšším výsledkům, každý pracovník je loajální ke své firmě, nekrade, nepomlouvá, plně využívá pracovní dobu k plnění svých pracovních povinností. Každý má dostat práci podle svých schopností, vzdělání. Stejně tak by měl být ohodnocen. Nesmí být nikdo diskriminován kvůli svému pohlaví, stavu, víry.

Jakékoliv prohřešky nadřízených vůči podřízeným nebudou tolerovány.

Co jiného tam ještě chtějí řešit?

Existují odbory, pracovní lékařství, BOZP, kde se všechny nepřístojnosti a vymyšlenosti managmentu mohou nahlásit a společně řešit.

.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.12.16 23:29

Ona je také otázka, co je to stres na pracovišti. Někdo je stresovaný, že vůbec musí do práce, že musí pracovat plnou pracovní dobu, že po něm někdo něco chce a za šikanu považuje,když po něm vedoucí, zaměstnavatel požaduje dobře odvedenou práci. Záleží na úhlu pohledu.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: balzerka
Datum: 23.12.16 23:32

Nechtěla bych tohle řešit. Je strašně těžké určit hranice takového jednání? A co pak, když to bude tvrzení proti tvrzení? Znám situaci, kdy se pracovník domnívá, že je šikanován, a ono se po něm chce pouze, aby se neflákal a věčně nechodil za roh na cigaretu. Znám situace, kdy jeden se nezavděčí, i kdyby se roztrhal,a to jen proto, že má na některé postupy jiný názor, než vedení.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.12.16 00:10
avatar

Vzhledem k tomu, že návrh novely obdržela Poslanecká sněmovna až v září tohoto roku, byla původně navrhovaná účinnost zákona k 1. 4. 2017 posunuta na 1. 7. 2017 a změny týkající se dovolené by měly nabýt účinnosti teprve 1. 1. 2018.

Novela zákoníku počítá mimo jiné i s ochranou před stresem a obtěžováním na pracovišti:

Právní nástroje ochrany proti stresu podle expertů zdaleka nedostačují stresovým podmínkám, které občas na pracovištích panují. Ministerský návrh zákoníku práce praví, že zaměstnavatelé musí snížit riziko vzniku stresu, obtěžování a násilí na pracovišti. Provinění firmy nemusí být vždy jasné prokázat. Tento bod má sloužit hlavně jako prevence.

Více o změnách od 1.7. 2017 třeba zde:

http://www.epravo.cz/top/clan…v-pracovnim-pravu-103890.html

http://www.magmacold.eu/o-nas…ku-prace-pro-rok-2017-89.html

Ohodnoceno: 3x
 
Od: ivik®
Datum: 24.12.16 05:05
avatar

Děkuji kapka nadeje za odpověď, přesně to jsem chtěla vědět, v TV jsem to nějak nepostřehla.

A pro ostatní rádce: děkuji za poučení,ale neznáte poměry, které vládnou na našem pracovišti,takže proto se pídím po této informaci.Jak třeba postupovat proti opilé vedoucí, když odbory jsou nanic a u majitelů firmy má tato bezpáteřní dáma samá +?

Od: ac
Datum: 24.12.16 13:59

jestli jsou odbory na nic,zvolte si nové nebo založte nové.Odborová organizace může být založena od 3 členů.A postupně tam mohou přibyvat další.Ale to by se lidi museli moc namáhat.To si raději nechájí kálet na hlavu

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.12.16 14:56
avatar
To jsou ale věci, které se dají řešit i bez novelizace ZP. Jen člověk musí vědět kam se obrátit. Pokud nadřízení nedbaji stížnostem, můžete i stěžovat i jinde, dle okolností. Hlavní je se nebát, vždyť žijeme jednou a nestojí to za to.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.