Hrubá nebo čistá mzda

Od: Datum: 21.12.16 02:13 odpovědí: 18 změna: 22.12.16 06:03

když si zaměstanec domlouvá plat se zaměstavatelem, jaká mzda je na mysli? čistá, hrubá? jaký je vztah čisté a hrubé? Moje představa je ,že čistá je 50-70% hrubé. Je tam nějaký vzorec a parametry? Případně existuje nějaký (online kalkulátor), kde je vysvětlen vzorec, parametry v něm? To jsem odbočil ale. Hlavní otázka je, která z nich se kde používá, když se o tom baví a vyjednávají.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.12.16 05:18
Hrubá, do vyhledávače zadat kalkulator čisté mzdy. Jednoduchý vzorec si myslím není, ale třeba se pletu.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 21.12.16 06:43
U vyjednavani je nutne si toto ujasnit. Ale vetsinou se bavi zamestnavatel v hrube mzde. Cista je ovlivnena odpocty na deti, manzelku, ... A proto je tezce uchopitelna.
Ohodnoceno: 2x
 
Od: krtek*
Datum: 21.12.16 07:17

z hrubé vám odečtou cca 34% ...soc+zdrav...když nepočítám další slevy a nesmysly

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.12.16 07:49
avatar

Z hrubé se odečítá 6,5% sociálního, 4,5% zdravotního a pak se odečítá 15% zálohy daně, která je spočítaná ze superhrubé (tj. hrubá + 25% sociálního + 9% zdravotního, což ovšem platí zaměstnavatel ze svého), ale na daň se dá podpisem daňového prohlášení uplatnit sleva až do výše 2.070,-- za měsíc.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 21.12.16 07:33
avatar

Zaměstnanec si domlouvá mzdu. To je domluva, že se lidé domluví. Jelikož mám nového zaměstnance, s menším pochopením, tak mu některé věci vykládám polopatě, ale alespoň 5x. Většinou se bavíme o hrubé mzdě, což se někdy lehce přepočítá na čistou mzdu. Pak jsou ještě náhrady a laik je již mimo.

Na výpočet čisté je mnoho kalkulátorů, namátkou:

https://www.vypocet.cz/cista-mzda

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.12.16 08:18
avatar

Ve smlouvě bývá vždycky uvedená hrubá mzda. No a čistá mzda bývá přibližně 70-75% hrubé. Nějaké kalkulačky možná existují, ale jak jsem zjistil, pořádně si spočítat výplatu je velká věda. Přiznávám, že to neumím.

No a k vašemu číslu 50%. Takový je spíš podíl čistá/superhrubá. Je to tak. Stát vám z každé koruny sebere skoro půlku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.12.16 09:06
avatar

Škoda, že si každý pracující člověk nemůže svobodně určit, kam jeho peníze (daně) půjdou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 21.12.16 10:11
Protoze kdyby mohl, tak by treba bylo dost lidi pod hranici chudoby. Stat se chova k lidem jako k "blbcum", kteri s penezi neumeji hospodarit a proto jim cast sebere a tou financuje tu skoly, tu lekare, tu cesty, ale taky vam kus penez da na duchod rodicu. Vzdy je to neco za neco. On ten socialni system je spatny do te doby, nez jej potrebujete.
Toto pisu zbpozice cloveka, ktery ma vysoce nadprumerny plat a muze kazdy mesic brecet nad tim, kolik plati na danich.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.12.16 11:09

Kdyby stát sebral pouze část, tak ok. Ale on ti sebere min. 80% a pouze 20% nechá na tvém rozhodnutí. A stát je ještě nejhorší hospodář, proto jsme tam, kde jsme. *bum*

Kdyby si každý měsíc dostal superhrubou mzdu na ruku a pak by musel na konci roku zaplatit všechny odvody a daně ve výši třeba 400tis kč. , tak by jsi už skutečně možná začal brečet. *smich*

Ty by jsi si za to koupil třeba nové auto, ale stát si za to udělá třeba malé pohoštění pro svou elitu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.12.16 11:49
avatar

Je dobře, že si člověk nemůže určit, kam půjdou jeho daně. Páč 98,5% lidí neví nic o rozpočtu státu, kam jdou které peníze. Přestože je to každý rok k nahlédnutí pro každého.

Kdo a kolik by přispěl na výzkum třeba ...

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 21.12.16 13:08
avatar

Na výzkum bych osobně přispíval větší částí, to má smysl, na děti, školy, hřiště, vybavení, atd. atd. proč ale mám ze svých peněz přispívat třeba na léčení feťáků? Proč mám živit líný cikány, vrahy ve věznicích, proč mám přispívat na rozmary politiků apod.? Na toto bych dobrovolně nedal ani haléř, to bych raději ty prachy hodil do kanálu. A přesně jak psal pán nademnou, stát je mizerný hospodář.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 21.12.16 12:22
No praveze se znam a vim, ze bych superhrubou mzdu celou utratil a pak nemel cim ty odvody zapplatit. Proto bych dalsi rok nic nevydelal a vse by slo na penale. V asijskych ekonomikach odvody takto velke vubec nejsou. Ale je v mentalite lidi, ze maji mit nasetreno na doktora a na duchod a mit hodne deti, aby jim na stari pokohli. Je to neco za neco.
Jinam stat z platu vezme hodne. Kdyz vsechno zbozi je dale jeste zdaneno DPH.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.12.16 12:41
avatar

paw, proto se vypočítává den daňové svobody

http://www.dendanovesvobody.cz/archiv-dds/2016/

to pak člověk vidí, kolik peněz si stát bere na daních, necelých 50%.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.12.16 20:57

Den daňové svobody je vypočítán jako poměr veřejných výdajů a hrubého domácího produktu.

Z toho ale není poznat, kolik si stát bere od normálního člověka na daních.

dále

Já nechci určovat, kam půjdou mé daně. Já jen chci,aby byli využity ideálně stejně hospodárně, jako já vytvářím zisk, ze kterého jsou počítané.

Ale tomu tak není. Kdybych se začal chovat sám hospodárně jako stát, tak do roka možná zkrachuji. Proto mi vadí živit takový organismus.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 22.12.16 06:03
avatar

andelciku, vše je o polemice.

Nejsem ekonom, něčemu věřím, něčemu nikoliv.

Den daňové svobody. To je den, kdy přestaneme pracovat na pokrytí veřejných výdajů a začneme vydělávat sami na sebe.

Asi se shodneme, že placení veřejných výdajů lidmi jsou daně. Vy třeba vytváříte zisk, ale mnoho občanů nikoliv, jdou do ztráty, krachují, insolvence a podobně. Takže nejen stát, potažmo normální lidi, politici, uředníci, hospodaří s "našimi" penězi jsou v mínusu. Každý ví, jak by se mělo hospodařit, nežli se dostana do pozice hospodáře a zjistí, že to tak nejde., páč je sešněrován pravidly, které mu často udělali předchůdci.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: danka1986
Datum: 21.12.16 11:14

Samozřejmě se vždy mluví o hrubé mzdě. Když jste ve fázi, kdy si se zaměstnavatleem domlouváte výši mzdy, tak zaměstnavatel většinou neví, jaké máte slevy na dani a kolik by vám vyšla čistá mzda.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 21.12.16 11:57
avatar

Obvykle se hovoří o Hrubé mzdě, velkou část z ní Vám stát ukradne. Stačí si do vyhladávače napsat "kalkulátor čisté mzdy" zadat do tabulky počet dětí a hrubou mzdu a vyjede Vám čistá mzda, většina kalkulátorů ukáže i to kam jaká část peněz co vyděláte poputuje - až odpracujete první měsíc dostanete výplatí pásku a tam to bude vše detailně vypsáno také.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 21.12.16 15:13
avatar

Mzda se vždycky sjednává v hrubém, a to i v případě, že zaměstnavatel použije spojení "čistá mzda". Žádný zaměstnavatel neví předem, jaké úlevy bude zaměstnanec uplatňovat, proto nelze sjednat čistou mzdu. Konkrétní částky uvádí Inžinýrka. Vedle základní slevy na poplatníka lze uplatnit další slevy → na děti, po skončení roku na manželku, ...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.