Daň z brigády studenta

Od: Datum: 20.12.16 23:59 odpovědí: 3 změna: 21.12.16 00:25

Dobrý den,
Nejsem si jistý, jestli tento příspěvek přímo spadá pod sekci "pracovní právo", ale nevím kde jinde bych se mohl poradit, tak se obracím na Vás.
V listopadu roku 2016 jsem si vyřídil brigádu přes pracovní agenturu Work Service. Spolu se smlouvami jsem také vyplňoval studentskou slevu na dani, kdy jsem odevzdával potvrzení o studiu.
Abych přešel k jádru věci... Za práci dostávám 80,- na hodinu hrubé mzdy a odpracoval jsem si 38.75 hodin přičemž jsem pracoval soboty, neděle, za které bych měl mít správně příplatek ve výši 10% (podle zákoníku práce), ale v dohodě o vykonání pracovní činnosti/v pokynu k dočasnému výkonu práce o tom nemám ani zmínku, pouze o svátcích a nočních směnách, neznamená to, že smlouva je neplatná?(1) Dále jsem pracoval o svátku, za což mi náleží 100% příplatek, který jsem pravděpodobně dostal. "Podtrženo sečteno", podle smlouvy, bez příplatku za soboty a neděli, pouze se svátkem bych měl mít 3720,- hrubého, přičemž na účet mi přišlo 3280. Kdybych danil plných 15 %, měl bych dostat 3 162 Kč. Dále jsem se dočetl, že studentská úleva je nějakých 330 Kč na měsíc, neznamená to tedy, že bych správně měl dostal 3492 Kč? (2) Vím, že jde o pouhých 212,-, ale za nějakých 10 měsícu se z toho stane 2120,- a to už je pro chudého studenta dost. :D (neberu v potaz, že plánuji pracovat víc a tím pádem se rozdíl zvětší).
Dále bych se chtěl zeptat, jestli musím znova vyřizovat studentskou úlevu na dani pro rok 2017, když jsem odevzdaval potvrzeni o studiu 2016/17. (3)
Vím, že to mohou být celkem primitvní dotazy, ale bohužel mi to asi nedochází nebo nejsem finančně gramotný a vzdělaný v právu. :D
Mohokrát děkuji za případnou odpověď! :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.12.16 00:16

Takto těžko hádat. Požádejte agenturu, a Vám udělá výpis hodin, kde uvidíte kolik jste dle jejich evidence odpracoval a rovnou tam uvidíte i případné příplatky. Jinak ty úlevy na dani máte podstatně vyšší.

Jako student uplatňujete 4 020Kč/rok a hlavně pak slevu na poplatníka ve výši 24 840Kč/rok.
Tu slevu Vám pak zaúčtuje přímo agentura, popřípadě můžete na konci roku podat daňové přiznání, a zaplacenou daň navíc Vám vrátí stát.

Když to zjednoduším, tak platí pravidlo, že do výdělku 10tis/měs neplatíte žádnou daň, ani zdravotní, ani sociální.


doplněno 21.12.16 00:30:

Aha moje chyba. Každopádně při tomto objemu prací je pro něj DPČ absolutně nevýhodné.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.12.16 00:25
avatar

Z DPČ se odvádí sociální a zdravotní pojištění již od odměny 2.500 Kč měsíčně, o 10.000 by šlo u DPP.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.12.16 00:23
avatar

Kdybyste měl uzavřenu "klasickou" pracovní smlouvu, měl byste nárok na přítlatky uvedené v zákoníku práce. Tyto příplatky se ale nevztahují na dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr.

Při práci na základě dohody o provedení práce (DPP) nebo dohody o pracovní činnosti (DPČ) není na příplatky automatický nárok. Ledaže byste si je výslovně sjednal v písemné DPČ.

Dohoda o vykonání pracovní činnosti neexistuje, odhaduji, že míníte DPČ.

Zajímá-li Vás kontrola výpočtu odměny, musíte přesně uvést, kolik hodin jste odpracoval normálně a kolik ve svátek.

Podpis na prohlášení k dani z příjmu platí do konce kalendářního roku, v roce 2017 budete muset podepsat znovu. Potvrzení o studiu by snad na školní rok mohlo stačit jenom jedno.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.