Výpověď ve zkušební době

Od: Datum: 20.12.16 23:28 odpovědí: 9 změna: 21.12.16 14:51

Dobrý den,
jsem student střední školy (denní studium) a od 1. října jsem zárověň ke škole nastoupil do práce na HPP. Ve firmě jsem dostal 3. měsíční zkušební dobu, která mi končí na konci tohoto měsíce.

Včera mi volal zaměstnavatel, že firma bude v lednu končit a já dostanu výpověď na konci zkušební doby. Na měsíc leden s ním mohu podepsat smlouvu na DPP. Od února by firma měla pokračovat pod jiným jménem a jiným majitelem, který nás "prý" zaměstná na HPP se stejnými podmínkami.

Chci se zeptat, co je v téhle situaci mou povinností? Musím někde hlásit, že již nemám práci na HPP a tudíž nebudu platit sociální a zdravotní, když jsem stále student školy? Mohou s tím vzniknout nějaké další komplikace, které bych si měl ohlídat, popř. jaké?

Děkuji všem za odpovědi, a přeji hezké svátky!

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.12.16 00:12

Nedostanete výpověď, půjde o zrušení pracovního poměru ve zkušební době (to je jiný způsob ukončení zaměstnání).

Nikam se hlásit nemusíte, jenom bych doporučila si po skončení zaměstnání zkontrolovat, jestli Vás zaměstnavatel přihlásil u zdravitní pojišťovny a OSSZ a jestli Vás zdravotní pojišťovna má stále vedeného jako studenta.

Před podpisem nové pracovní smlouvy si smlouvu důkladně pročtěte. (Podle mne podmínky stejné nebudou. Kdyby byly, neřešil by stávající majitel situaci tak, jak popisujete.)

Ohodnoceno: 2x

Od: bambus
Datum: 21.12.16 00:31

Pojem zrušení pracovního poměru ve zkušební době jsem neznal, takže jsem se přiučil.

U té pojištovny a OSSZ si to zkontroluji což bych bez Vás nevěděl! Děkuji.

Též si myslím, že stejné nebudou, zřejmě budou horší, ale měla by to převzít větší a stabilnější firma tak uvdíme. Smlouvu si samozřejmě dobře pročtu.

Od: mnd®
Datum: 21.12.16 01:05

Jenom se zeptám - a nebudou mít znovu zkušební dobu?

Ohodnoceno: 0x

Od: krtek*
Datum: 21.12.16 07:21

čistě teoreticky pokud je zaměstnavatel vychcanej jak díra no sněhu tak ano, může to tam dát :) pokud má v sobě kousek soudnosti tak by neměl chtít...

Datum: 21.12.16 13:05

Obávám se, že bude nová zkušební doba, ale třeba překvapí.

Datum: 21.12.16 14:51

Na 99,99 % budete mít v nové pracovní smlouvě s novým zaměstnavatelem novou zkušební dobu. Pokud byste se jí pokusil bránit, nový zaměstnavatel Vás nejspíš nepřijme...

Ohodnoceno: 1x

Datum: 21.12.16 08:08

Doporučila bych Vám, abyste na zdravotní pojišťovnu oznámil zejména skutečnost, že Vaše studium stále trvá, a pak každý začátek a konec pracovního vztahu. Co se týká dohody o provedení práce, tam je důležité, jestli budete mít hrubou odměnu z dohody (tak se to jmenuje, není to mzda) do 10.000 včetně nebo 10.001 a vyšší. Do 10.000 Vás zaměstnavatel nepřihlašuje a z odměny neodvádí sociální ani zdravotní, proto je důležité, aby Vás zdravotní pojišťovna evidovala jako studenta. Neděleje si iluze, že jim stačí začátkem školního roku potvrzení o studiu - mám osobní zkušenost, že když v průběhu roku ještě ke studiu nastoupíte do práce, "vyřadí" Vás z kategorie, za kterou platí stát, a po skončení pracovního vztahu se dožadují placení pojistného, protože jste neoznámil, že studium trvá. S odvody na zdravotní pojištění je to tak, že jsko student spadáte do jedné z kategorií pojištěnců, za které platí pojistné stát. Jestliže u studia ještě pracujete (a to na činnost, z níž se odvádí pojistné), jste povinen ze mzdy nebo z odměny z dohody pojistné zaplatit (děje se tak prostřednictvím zaměstnavatele, který Vám částku srazí a odvede ji).

Sociální pojištění má trochu jiné podmínky. Doba studia od 1.1.2009 není pojištěna nemocensky (studentovi nevznikne nárok na nemocenské dávky) a od 1.1.2010 ani důchodově (doba studia se nezapočítává do doby potřebné pro vznik nároku na důchod). OSSZ po studentovi nic nechce a ani mu nic nedá, jednoduše řečeno. Jste-li současně zaměstnanec, odvod sociálního pojištění ze mzdy (odměny) probíhá stejně jako odvod zdavotního. Sociální pojištění nemá kategorie, za které by "platil stát", tam nikdo za nikoho nic neplatí, ale vyhodnocuje se tzv. náhradní doba pojištění - třeba matky na rodičáku, i když nepracují, mají dobu do 4 let věku dítěte vedenou jako pojištěnou dobu.

Datum: 21.12.16 13:12

V tom lednu bych měl mít nad 10.001 tudíž by měl zaměstnavatel za mě odvést soc. a zdrav, ale přesto jak čtu je lepší tedy na zdravotní pojišťovnu zavolat a doložit jim, že jsem stále student že?

To druhou část Vašeho komentáře moc nechápu. Když studuji a do toho pracuji a zaměstnavatel za mě odvádí soc a zdrav. tak nemám nárok na nemocenské dávky a ani se mi to nezapočítává do důchodu?

Datum: 21.12.16 13:39

Na dávky sociálního (důchodového+nemocenského) pojištění nemáte nárok, když byste pouze studoval. Jakmile se z Vašeho příjmu odvádí sociální pojištění, vzniká nárok na nemocenskou, a po splnění dalších podmínek (předepsaná délka pojištěné doby a důchodový věk) i na důchod.

To, že jste student, připomínejte za pmoci potvrzení zdravotní pojišťovně při jakékoli další změně.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.