Co je manažer kvality?

Od: Datum: 19.12.16 10:06 odpovědí: 8 změna: 19.12.16 20:52

zdravím,

v nabídkách pracovních pozic se relativně často objevuje "manažer kvality". Tyto pozice jsou obvykle doprovázeny i nabídkou nadprůměrného platu. Protože jsem se ve své praxi s touto pozicí nesetkal, zajímalo by mne:

1) co tato profese obnáší co se týče náplně práce

2) jaké jsou předpoklady pro její vykonávání tzn. druh vzdělání popř. další odborná příprava apod.

3) proč si myslíte (pokud víte o co jde), že se tento post ze strany zaměstnavatelů tak často hledá (tzn. není obsazen) když jsou tam tak dobré (min. platové) podmínky?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.12.16 10:48
avatar

Dobrý den, mrkněte sem Tato pozice ve firmě není žádná "sranda". Je to dost odpovědná funkce a ten, kdo ji vykonává by měl mít certifikát... Proto je to tak dobře placené, i kvůli té zodpovědnosti. Jeden můj známý tento post zastával, ale on měl na to vystudované nejen VŠ, certifikáty, ale i PhD.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 19.12.16 10:55

Dobrý den,

nelze než souhlasit.Zodpovědnost je opravdu velká a obzvláště v automotive.Tito lidé jsou vždy první na ráně,

co se třeba auditů týče a že jich dnes není zrovna málo...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: aaah
Datum: 19.12.16 12:20

a nezřídka je to takový expert,že rozumí výrobě jako koza petrželi a vydává takové příkazy,že logika zůstává hodně pozadu,vše má akorát nabiflováno v hlavě a je mu to nezřídka k ničemu a kdyby tam dosadily normálního člověka z průmyslovky ,co tomu rozumí daleko více tak bude vše snadnější pro všechny.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: vanad1*
Datum: 19.12.16 19:51

A kdo by si takového kašpara postavil na výstup, když se velice v např. exportu důsledně posuzuje DPM? Je to odpovědná osoba za kvalitu a jako takový musí znát svou práci dokonale. O tom nemůže být pochyb.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.12.16 13:12
avatar

1/ manažer kvality je šéfík, který odpovídá za kvalitu vyrobených produktů. V jeho náplni práce je dělat hromosvod pro všechny průsery za nedodělky a zmetky, které ušly výstupní kontrole a které teď nějaký zákazník reklamuje.

2/ jaká odborná příprava. Musíš stoprocentně rozumět vyráběnému produktu a musíš mít autoritu, abys dokázal vzdorovat třeba řediteli výroby. Jinak budeš mít hodně těžký život.

3/ na tuto funkci má málokdo.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: al
Datum: 19.12.16 17:32

Je to asi nejméně vděčná pozice v jakékoli firmě, pár let jsem ji zastával. Odborná příprava zrovna u této profese je dost diskutabilní. Zažil jsem lidi, kteří to vystudovali jako obor na VŠ, ale měli takové neznalosti, že nebyli použitelní ani jako obyčejní kontroloři, kteří mají obvykle jen průmyslovky.

Vyžaduje to celý komplex heuristických znalostí, které se nedají jen nabiflovat. Chce to i analytické myšlení, mravní kvalitu a nestrannost. Běžně se stává, že musíte jít po krku i vysoce postaveným lidem, protože svou nekompetentností firmě škodí, což musíte umět dokázat a pojmenovat. Relativně vyšší fluktuace na těch místech je většinou proto, že čím poctivěji tu práci děláte, tím víc nenávisti to budí v různých lemplech, od brusičů až po manažery. Pokud vás nepodpoří ani ředitel ( ať už z neznalosti nebo z ještě horších příčin ), stáváte se fackovacím panákem pro celou firmu.

Celou situaci dále komplikuje zkorumpovatelnost auditorů ISO, kdy pak certifikát dostane i firma, která normy systému kvality absolutně neplní.

Obecně je systém kvality snahou, aby výsledek výroby nebyl jen souhrou náhod, ale aby byl ovlivnitelným, říditelným procesem a počet neshod i reklamací byl co nejnižší. Za to je odpovědný manažer kvality.

Platově se ta pozice pohybuje asi od 22 do 40 čistého. To se v různých firmách velmi liší.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 19.12.16 19:49

děkuji za vyčerpávající odpověď, takto bych si odpovědi na mé otázky představoval ;). Přesně tyto důvody příjmů i častého hledání adeptů jsem předpokládal ...fackovací panák pro všechny při průserech s kvalitou *smich*.

Od: al
Datum: 19.12.16 20:52

Ještě dodatek : devět firem z deseti oslovených tě tu práci nenechá dělat ani zkusmo, protože se nedostaneš přes personalistu, který tě nemá jak vyzkoušet, jelikož sám tomu nerozumí a zaměří se na cipoviny. Přesně, jak tu psal nedávno Slovan. To je totiž další důvod té fluktuace. Kvalitní profík pro tuhle profesi se může personalistovi jevit jako divný, podezřelý, atd. tak radši vezmou nějakého usměvavého lulínka a za tři měsíce znova a za půl roku znova. Proto se ti zdá, že ty inzeráty tam visí furt. To bývají často ty stejné místa a stejné firmy. Jenže personalista si svůj přehmat vždy nějak obkecá a zkušení technici sedí na pracáku. To je doba ve které žijem. Vítej v realitě.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.