Nezastižení doma na nemocenské

Od: Datum: 02.01.17 19:29 odpovědí: 3 změna: 02.01.17 21:14

Dobrý den,

dostala jsem lístek do schránky od ČSSZ, nebyla jsem bohužel doma :(

Neporadil by mi někdo, zda se z toho dá nějak dostat, když jsem nebyla u lékaře? Případně co říct?

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.01.17 19:31

Dobrý den,

pokud jste měla vycházení tak by neměl být problém říct pravdu, ale pokud jste nebyla u lékaře a zrovna jste neměla vycházení tak to už bych radši do té práce nešel ... protože vás mohou vyhodit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.01.17 19:34
avatar

Budou chtít vysvětlení, jako omluvu berou doložitelnou návštěvu u lékaře.

Tak už nic, jenom čekejte na zprávu, jak vyřeší sankce. Jestliže to byl 1. prohřešek, tak to nemusí až tak bolet.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.01.17 21:14

Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění:

Povinnosti dočasně práce neschopného pojištěnce dle § 64, odst 1a),1b) uvedeného zákona:

Pojištěnec, který je dočasně práce neschopný, je povinen
a) dodržovat režim dočasně práce neschopného pojištěnce,
b) umožnit příslušnému orgánu nemocenského pojištění a v rozsahu uvedeném v § 65 odst. 2 písm. c) též zaměstnavateli kontrolu dodržování režimu dočasně práce neschopného pojištěnce a poskytnout nezbytnou součinnost k provedení této kontroly, zejména označit potřebnými údaji místo pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti tak, aby bylo možné tuto kontrolu provést; při této kontrole je dočasně práce neschopný pojištěnec povinen prokázat svou totožnost a předložit rozhodnutí o vzniku dočasné pracovní neschopnosti

=> tedy nemá cenu vymlouvat se na nezvonící zvonek, neslýšící klepání apod. .. buď si rychle zajistěte alibi u svého lékaře nebo lze očekávat sankci:

Sankce je dána ve výše uvedeném zákoně § 125 Krácení nebo odnětí nemocenského:

§ 125 Krácení nebo odnětí nemocenského
(1) Pojištěnci, který porušil režim dočasně práce neschopného pojištěnce nebo nesplnil povinnost součinnosti při kontrole režimu dočasně práce neschopného pojištěnce podle § 64 odst. 1 písm. b), může být nemocenské dočasně kráceno nebo odňato, a to na dobu nejdéle 100 kalendářních dnů ode dne porušení tohoto režimu nebo nesplnění povinnosti této součinnosti, ne však déle než do skončení dočasné pracovní neschopnosti, při níž došlo k porušení tohoto režimu.
(2) Pokud již bylo nemocenské vyplaceno, považují se částky vyplacené na nemocenském za přeplatek na dávce, který je pojištěnec povinen uhradit plátci dávky.
(3) Oprávnění orgánu nemocenského pojištění krátit nebo odejmout nemocenské zaniká uplynutím 1 roku ode dne, kdy k porušení režimu dočasně práce neschopného pojištěnce nebo nesplnění povinnosti součinnosti při kontrole režimu dočasně práce neschopného pojištěnce došlo. Lhůta uvedená ve větě první neplyne po dobu řízení o krácení nebo odnětí nemocenského a po dobu řízení o žalobě.

a dále dle § 128 uvedeného zákona odst. 2a) a 3):
(2) Pojištěnec se dopustí přestupku tím, že
a) poruší režim dočasně práce neschopného pojištěnce podle § 56 odst. 2 písm. a) nebo e), a to je-li zaměstnancem, v období prvních 14 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti a v době od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013 v období prvních 21 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti, a je-li příslušníkem, v období poskytování služebního příjmu v době dočasné pracovní neschopnosti,

(3) Za přestupek podle odstavců 1 a 2 lze uložit pokutu do 20 000 Kč.

Ohodnoceno: 4x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.