Jak postupovat v tomto případě u notáře?

Od: Datum: 15.12.16 19:03 odpovědí: 2 změna: 15.12.16 21:14

Takže- modelová situace: přijdu k notáři s vlastnoručně sepsanou závětí a požádám o její uložení.

Nevím ale, zda:
1) obálka se závětí může/ nesmí být zalepená?
2) zda to, že požádám o uložení znamená automaticky, že ji notář zároveň zanese do "Centrálníevidence závětí"- nebo o to musím žádat ještě zvlášť?
3) jaká je přibližně (orientačně) nyní cena za tento úkon?
Děkuji za odpovědi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: kusk
Datum: 15.12.16 20:02

Závěť podepsat až před notářem, ten zároveň ověří podpis.

O uložení závěti do centrální evidence přece požádáte notáře ústně při ověřování podpisu. Před 10ti lety byla cena 500,- Kč.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.12.16 21:14
avatar

Kdo chce pořizovat v písemné formě beze svědků, napíše celou závěť vlastní rukou a vlastní rukou ji podepíše. Podpis nemusí být ověřen.

Závěť, kterou zůstavitel nenapsal vlastní rukou (např. na stroji, na počítači apod.) musí vlastní rukou podepsat a před dvěma svědky současně přítomnými výslovně prohlásit, že listina obsahuje jeho poslední vůli. Zde je tedy vyžadován jednak vlastní podpis zůstavitele pod textem závěti a dále podpisy dvou určených svědků, před kterými zůstavitel současně prohlásí, že podepisovaná listina obsahuje jeho poslední vůli. Tímto svědkem při pořizování závěti nemůže být každý, zejména nemůže jít o toho, kdo závěť sepsal, svědkem nemůže být ani dědic či osoba mu blízká a dokonce ani zaměstnanec tohoto dědice, stejně tak nemůže svědčit dítě. Náležitostí závěti je i datum jejího sepsání.

Na vašem místě bych obálku nezalepoval, řídil bych se pokynem notáře. Cena za přijetí závěti do úschovy je stanoven poplatek ve výši 800 Kč.

Ohodnoceno: 4x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.