Přiznání ID a neschopenka

Od: Datum: 15.12.16 15:11 odpovědí: 15 změna: 29.12.16 10:14

Dnes jsem zažádala o ID, určitě dostanu částečný. Momentálně pracuji, ale jedu z posledních sil, tak se každým dnem "octnu" na neschopence. Je pravda, že ode dne přiznání ID do 30 dní by mi tu neschopenku stejně ukončili? To se jako nemocná (neschopná práce) mám hlásit na ÚP?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.12.16 15:43
avatar

V době pracovní neschopnosti Vás ÚP nemůže zaevidovat jako uchazeče o zaměstnání, protože byste v době nemoci nemohla nastoupit do nového zaměstnání.

Ukončení neschopenky v souvislosti s ID je možné, ale nemusí k tomu dojít vždy. I zaměstnanec požívající ID I. nebo II. stupně může onemocnět např. chřipkou.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 15.12.16 20:36
avatar

Nemocenská se ukončuje do 30 dní od uznání invalidity, pokud invalidita je důsledkem této nemoci. Nemůžete z jednoho důvodu pobírat dvě dávky - ID i nemocenskou.

Samozřejmě, když máte invaliditu na záda a onemocníte chřipkou, nemocenská normálně běží.


doplněno 15.12.16 20:40:

Je to § 59 odst. 2 věta první zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění.

Dočasná pracovní neschopnost končí třicátým dnem ode dne následujícího po dni, v němž byl pojištěnec posudkem okresní správy sociálního zabezpečení uznán invalidním.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: kikl
Datum: 16.12.16 13:04

Děkuji pěkně za odpovědi! Já nerozumim tomu, že když dostanu částečné ID na psychickou diagnozu, která mi nedovoluje chodit do práce, že mi neschopenku 30 dní po uznání ID zruší. Vždyť na ÚP se může hlásit jen člověk schopný práce, ale já schopna soustavné práce nejsem...Nebudou tam nějaké výjimky,protože mi to nedává logiku?

Od: mnd®
Datum: 16.12.16 14:15
avatar

kikl: Můžu se zeptat proč se vlastně chcete hlásit na ÚP? Já mám ID prvního stupně ( dřív ĆID ) už od roku 1987 a byl jsem tam jednou.Už tam nikdy nepůjdu.Jsou tam fronty,moc lidí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.12.16 16:29
avatar

Protože se doba pobírání ID I. nebo II. stupně nezapočítává do doby důchodového pojištění z hlediska nároku na starobní důchod.

Poživatel ID I. a II. stupně musí další dobu důchodového pojištění získat výdělečnou činností (zaměstnáním nebo SVČ). Částečně se mu započte i doba evidence na ÚP.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mnd®
Datum: 16.12.16 17:07
avatar

Aha,tak to jo.Mě se to počítá jako náhradní doba pojištění tak se o další nestarám dokud to nebude nutné.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.12.16 17:20
avatar

Pochybuji o tom, že se Vám doba pobírání invalidního důchodu prvního nebo druhého stupně započítává pro nárok na starobní důchod jako náhradní doba pojištění. To je možné pouze u invalidity třetího stupně. Možná Vás plete to, že pro zdravotní pojišťovnu jste v kategorii pojištěnců, za které platí stát. Pro správnu sociálního zabezpečení jste nepojištěn.


doplněno 16.12.16 17:33:

mnd, a říkám něco jiného? Nebo jsem špatně pochopila, co vlastně máte jako náhradní dobu pojištění?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mnd®
Datum: 16.12.16 17:32
avatar

Náhradní doby pojištění

Období, kdy z vážných, společensky uznávaných důvodů není vykonávána výdělečná činnost a přesto je tato doba hodnocena (byť často v kráceném rozsahu) jako doba, za níž bylo pojistné uhrazeno. Výčet všech náhradních dob pojištění je obsažen v § 5 odst. 2 a § 102 odst. 3 a 4 ZDP, jedná se např. o dobu vedení v evidenci Úřadu Práce České republiky (doba vedení v této evidenci, po kterou nebyly vypláceny dávky v nezaměstnanosti, se hodnotí v rozsahu nejvýše tří roků zjišťovaných zpětně ode dne vzniku nároku na důchod; přitom dobu evidence před 55. rokem věku pojištěnce do ní lze započítat jen v rozsahu jednoho roku), o dobu studia do 31. 12. 2009, pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně či péče o dítě/osobu závislou.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: kikl
Datum: 16.12.16 18:43

A jste si jistý, že za vás platí zdravotní pojištění stát? Neplatí to jen u ID třetího stupně? Já sama nevím...

Od: mnd®
Datum: 29.12.16 00:14
avatar

kikl: tak to mám potvrzeno.Soc. i zdravotku mi platí stát.I když nejsem veden na pracáku jako uchazeč o zaměstnání,tak se mi ta doba počítá do starobního důchodu.Bezva - takže jsem doma,všechno mám placený a ještě si přijdu na skoro šestnáct tisíc bez nutnosti chodit do práce.Kua,kde já bych ten stát ještě ,,pumpnul,,? Ještě zkusím příspěvek na mobilitu ( další čtyři stovky ) - formulář už mám doma.Dali mi ho sami od sebe na ouřadě.A hlavně se od určité doby řídím heslem - blbej kdo dává,blbější kdo nebere.Pokud může na dávky dosáhnout kdejaká ...píp... tak já taky budu ukrajovat taky a nefakčit.Vše dělám dle zákona takže mi nikdo nic nemůže vyčítat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xy
Datum: 29.12.16 10:14

Jestliže se Vám doba pobírání ID 1. stupně započítává jako náhradní doba z jiného důvodu, než je právě pobírání tohoto "částečného ID ", tak byste neměl záměrně mást tazatelku zavádějící odpovědí.Protože ona se informuje právě na pobírání ID I. nebo II. stupně.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xy
Datum: 29.12.16 10:11

Zdravotní pojištění ano, u toho je plátcem stát za všechny stupně ID.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.12.16 21:07
avatar

Píšete ,,určitě,,. Vy ještě nevíte, jestli vůbec, případně jaký a kolik. Nestahujte kalhoty, dokud není brod. Jednejte tak, jak Vám velí rozum a schopnosti. Pokud se budou časy - lhůty křížit, úřady si to vyřeší mezi sebou. Spočítají, co jste měla dostat a co jste obdržela navíc, přeplatek k nějakému dni budete muset podle jejich paragrafů vrátit. Nebojte se, že si nepohlídají. Když už fyzicky nezvládáte, běžte k lékaři pro neschopenku. Potřebujete stejně peníze na obživu, tak peníze z neschopenky se budou hodit, bez peněz nemůžete ostat. Vše se dá vyřešit. Kromě toho oznámení, že jste v nějakém stupni invalidní a s jakou částkou, nechodí za týden, ale mnohdy si lidé počkají.

I když vím, že se lhůty znatelně krátí, než jak to bylo dříve´, to platí hlavně u starobních důchodů.

Nestresujte se dopředu zbytečně, my jsme moc malí páni a úřednictvo si nás ohlídá.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.12.16 00:21
Pokud máte zdravé ruce,nohy a záda, tak bych vas s nějakým ID vyfaxoval.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.12.16 01:26
avatar

Občan, který pro svoje fyzické, smyslové, psychické onemocnění je shledán tak invalidní, že ho to omezuje v plnění pracovních povinností, má přiznán ID, stejně se ale předpokládá, že se bude v přiměřeném rozsahu snažit nalézt co nejvhodnější zaměstnání.

Takže, jak již píší nade mnou, u 1. a 2. stupně se předpokládá, že si vhodnou, nenáročnou práci najdete, aby se načítala potřebná doba na důchod. I registrace na ÚP se částečně počítá. Jenom přiznaný důchod 1.+2. st. nestačí na počet splněných dob při odchodu do důchodu.

U 3. stupně je možné pracovat, ale to za velmi zvláštních podmínek, ale dost se hodnotí, co to je za práci, aby opravdu odpovídala zdravotnímu stavu. 3. stupeň ID se počítá, jako kdyby člověk pracoval, tedy se mu při dožití důchodového věku na žádost přepočítává vhodnější důchod. Ale použije se jenom ten důchod, který vychází vyšší, tedy občan nikdy netratí.

Když byste měla pocit, že máte špatně přiznaný stupeň ID, nebo se Váš zdravotní stav zhoršil, můžete požádat o přezkum a změnu výše ID. Dost si to rozmyslete, protože mnohdy není důchod zvýšen, ale snížen, či přímo odňat.

Pokud se Vám zdá, že nejste stále v dobrém stavu, požádejte jiného lékaře o revizi Vaší léčby /info u Vaší zdravotní pojišťovny/, nebo změňte lékaře.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.