Mateřská a zaměstnání

Od: Datum: 12.12.16 22:55 odpovědí: 1 změna: 13.12.16 03:48

Ráda bych se zeptala, jak je to s možností mít nárok na mateřskou. Budu mít totiž brigádu na tři dny v týdnu, kde mi po třech měsících skončí dohoda a budu moci přestoupit na pracovní smlouvu, kde mi bude zaměstnavatel hradit SP a ZP. Mateřská se zřejmě vypočítává ze základu hrubé mzdy, v tomto případě to bude stále ale asi nižší než průměrná minimální mzda. Navíc - budu mít na mateřskou nárok (270 dní za poslední dva roky) i když budu chodit jen 3x v týdnu?

Děkuji za názory


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.12.16 03:48
avatar

Na mateřskou dovolenou (MD, volno od zaměstnavatele na péči o dítě) mají nárok zaměstnané ženy. Pro vznik nároku na MD je nutné trvání zaměstnání.

Pro přiznání peněžité pomoci v mateřství (PPM) je nutná účast na nemocenském pojištění v délce minimálně 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech před nástupem na PPM.

Nezáleží na tom, kolik dnů v týdnu budete pracovat, ale na tom, jestli budete i po dobu "brigády" (zákoník práce tento pojem nezná) nemocensky pojištěna (jestli se z DPČ nebo DPP bude odvádět sociální pojištění).

Pro úplnost:

Budete-li mít jenom toto zaměstnání (míním po těch třech měsících, musí zaměstnavatel odvést zdravotní pojištění ve výši odpovídající minimální mzdě. Celý rozdíl hradí zaměstnanec, zaměstnavatel se na něm nepodílí.

V době práce na dohodu, z níž by se neodvádělo zdravotní pojištění, byste se musela u své zdravotní pojišťovny přihlásit jako OBZP a zdravotní pojištění si hradit sama.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.