Je tento lék nebezpečný?

Od: Datum: 12.12.16 08:12 odpovědí: 6 změna: 12.12.16 12:34

Dobrý den,

od lékaře jsem na bolest zad dostala diclofenac duo 75mg. V příbalovém létáku jsem četla, že zvyšuje riziko infarktu a mrtvice. Bojím se lék užívat. Máte s tím někdo zkušenost? Nebo co si o tom myslíte? Beru slabé léky na zvýšený tlak. Lékař mne prohlédl a řekl, že léky na tlak se budou vysazovat, protože ho prý mám v pořádku. Dlouhodobě užívat Diclofenac nehodlám, spší třeba při velkých bolestech 1-2 pilulky týdně. Jde mi o to, zda mi i při tak málo častém užívání něco hrozí.

Díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: maky®
Datum: 12.12.16 08:39
avatar

Obecně řečeno, všechny léky jsou nebezpečné, čím méně jich vezméte, tím lépe. Ale jedna pilulka týdně by neměla nikomu uškodit. Hlavně´když je do sebe nebudete sypat jako lentilky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.12.16 08:59

Zdravím, jak píše "maky", obecně všechny léky mají vedlejší účinky, Brát diclofenac jednu tabletu za týden je k ničemu. Při menším problému stačí vzít tabletu ibalginu. Diclofenac je silnější a má význam brát ho několik dní při akutních probémech - zánětu. 1až 2 tablety týdně Vám doporučil lékař? Pokud se bere jen nárazově a ne dlouhodobě, nemusíte se bát. To bychom nesměli užívat žádné léky. Bylo by to fajn, ale jde to vždycky?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.12.16 09:07
avatar

Pokud Vám ten lék dopručil lékař, tak se ho nebojte. Podle jakýchsi předpisů musí být u každého léku na příbalovém letáku uvedena všechna potenciální nebezpečí, i kdyby byla jen teoretická. Je to podobné, jako v onom pověstném americkém návodu, že nemáte zmoklou kočku sušit v mikrovlnce. Četla jste příbalový leták třeba k obyčejnému acylpyrinu? To se Vám zježí hrůzou vlasy a budete se bát jen šáhnout na krabičku. Přesto ho všichni od nepaměti polykají bez následků po hrstech, často zbytečně. Já teď beru prášky, ze kterých hrozí od nespavosti, přes bolesti kloubů, poruchy zraku a jater až po nevratný rozpad svalových buněk. Jistěže, každý lék má vedlejší účinky, takže je dobré užívat léky jen ve skutečně oddůvodněných případech a v minimálním množství, věřit doktorům a zbytečně nečíst příbalové letáky. Označil bych je jako "šíření poplašné zprávy".

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pb®
Datum: 12.12.16 09:13

Diclofenac je poměrně běžné analgetikum, je to součást různým mastí a gelů, třeba Voltaren.

Každopádně si myslím, že při bolestech pohybového aparátu, pokud je bolest akutní a ne jako průvodní jev chronického onemocnění, by lék měl být první pomoc spolu s manuálním uvolněním a odblokováním. Poté by měla následovat rehabilitace a pacient by se měl sám aktivně naučit rehabilitační cviky a pravidelně je cvičit. Protože vycvičit se dá mnoho. Lék bolest na nějaký čas potlačí, ale problém nevyřeší.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 12.12.16 09:40
avatar

Já mám strašné bolestiramene, zejména v noci a už ho beru třetí týden jen na noc, paní doktorka to ví.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.12.16 12:34

Pošlete seznam léků a oni Vám rádi odpoví. http://www.aifp.cz/cs/ Je tam online poradna

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.