Výše podpory

Od: Datum: 07.12.16 21:39 odpovědí: 8 změna: 08.12.16 17:31

Dobrý den,

mám smlouvu na dobu určitou - do konce února 2017. Zaměstnavatel mě vyslal na mimořádnou prohlídku (kvůli zdr.potížím), závodní lékař mě shledal nezpůsobilou k práci. Mám se rozhodnout, zda budu do konce února marodit a nebo ukončíme ihned PP dohodou. Pokud splňuji nárok na podporu, z čeho se mi bude počítat podpora, pokud budu do února marodit? Ze mzdy za říjen, listopad a prosinec 2016? (nemocenská by mi skončila zároveň s PP, jsem nezpůsobilá pouze pro toto specifické povolání).

A pokud ukončím ihned, tak za červenec, srpen, září?

Pokud ukončím PP dohodou, ale ze zdr. důvodů, je šance dostat vyšší podporu, než 45%?

Děkuji...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ruze®
Datum: 07.12.16 21:47
avatar

Nepíšete jak dlouho pracujete. Na podporu dosáhnete pouze v případě,že jste za poslední 2 roky odpracovala 12 měsíců.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lenkazdarska
Datum: 07.12.16 22:05
Uvadim v dotazu - pokud splnuji narok na podporu - tim samozrejme myslim, ze splnuji tuto podminku, jsem zamestnana 12m za poslednich 24m.
Datum: 07.12.16 22:04
avatar

Zdravím,
další rádci asi doplní ještě další info, ale pracovní poměr můžete ukončit buď dohodou nebo dát výpověď ze zdravotních důvodů (k této výpovědi se zaměstnavateli nic nedokládá - zaměstnavateli po tom, jaké zdravotní důvody to jsou, nic není). Při ukončení PP dohodou nemáte nárok na podporu vůbec, při podání výpovědi ze zdrav. důvodů dostanete při splnění (dalších) podmínek přiznání podpory podporu 60% (tj. plnou nekrácenou podporu) ze mzdy za poslední 3 měsíce zaměstnání. Potvrzení od lékaře o nezpůsobilosti předkladáte na ÚP při žádosti o vzetí do evidence.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lenkazdarska
Datum: 07.12.16 22:07
Dekuji za snahu ale odpovidate chybne. Clovek koncici dohodou ma samozrejme narok na podporu, avsak pouze 45÷ po celou delku podpurci doby
Datum: 07.12.16 22:17
avatar

Možné to je, tohle si přesně nepamatuju (jen vím, že dohoda je nevýhodná) - zaměřil jsem se na ty vaše zdravotní důvody a tam je to tak jak jsem psal.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.12.16 09:12
avatar

Ronyxi, dávejte si prosím větší pozor při psaní svých odpovědí. Už několikrát jsem si všimla, že v této oblasti odpovídáte nesprávně.

Na podporu má nárok i ten, kdo zaměstnání ukončí dohodou. Pouze v případě dohody bez vážného důvodu (což ale zdravotní důvody jsou) se podpora krátí na 45 %.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.12.16 22:40
avatar

Pokud nejste po zdravotní stránce schopná práci vykonávat, tak by byla chyba odcházet dohodou. Trošku mi to zavání, aby zaměstnavatel neutíkal od nějaké povinnosti. Máte zdravotní potíže z důvodu zařazení. Zaměstnavatel je povinnen Vás přeřadit na jiné, vhodné místo.

Nemoc z povolání jsou taková onemocnění, která vznikla nepříznivým působením škodlivých vlivů pracovního prostředí.

Takže, jestliže jste do zaměstnání nastupovala a proběhla vstupní lékařská prohlídka, kdy jste by uznána schopnou tuto práci vykonávat, a nyní, po nějaké době jste tuto schopnost ztratila, je dobré se o tuto tématiku zajímat, jestli byste nesplnila podmínky uznání. Proto doporučuji marodit, a zjistit si vše, co se okolo tohoto zdravotního problému dá.

Navrhovaný odchod dohodou a přihlášením se na ÚP zjistíte, že Váš zdravotní stav vás omezí i v dalším pracovním životě a hledání nové práce může být dost problém.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.12.16 17:31
avatar

Pro výpočet podpory musí zaměstnavatel potvrdit průměrný čistý výdělek z předchozího kalendářního čtvrtletí.

Skončíte-li nyní, vypočte se podpora z výělku za 3. kalendářní čtvrtletí.

Skončí-li zaměstnání v příštím roce, půjde o průměr za 4. kalendářní čtvrtletí.

Zdravotní důvody jsou vážným důvodem podle zákona o zaměstnanosti, takže nárok na podporu byste měla ve standardní výši i v případě dohody o rozvázání pracovního poměru.

Jestli jde o zdravotní nezpůsobilost pro druh práce, který máte sjednán v pracovní smlouvě, není to totéž jako nemoc. Na to by Vám lékař správně ani neměl vystavit neschopneku.

V případě zdravotní nezpůsobilosti je zaměstnavatel povinen zaměstnance převést na jimou vhodnou práci. Pokud pro něj takovou práci nemá, jde o překážku na jeho straně, za niž zaměstnanci náleží náhrada mzdy.

Podle mne byste situaci neměla řešit neschopenkou ani dohodou, ale trvat na přidělování vhodné práce.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.