Nárok na dědictví

Od: Datum: 06.12.16 15:51 odpovědí: 4 změna: 06.12.16 18:07
Ahoj všem,měla bych dotaz. Mého přítele bratr spáchal sebevraždu asi před měsícem. Žil s holkou (která ho bohužel k tomu nejspíš dohnala) ve společné domácnosti něco málo přes rok. Chci se zeptat:
1. Prý má nárok také na dědictví,když spolu žili rok. Jak to ona ale prokáže?
2. Mamina zemřelého má klíče domu,který měli zemřelý s přítelkyní pronajmutý. Mamina by ráda jeho osobní věci,ale nerada by se s dotyčnou slečnou viděla,domlouvala. Což je asi těžké. Ale bez jejího svolení asi do toho domu nemůže? Má i strach,aby ji pak dotyčná nenapadla,že jí snad okradla,nebo něco podobného. Jestli je lepší s druhou osobou..
3. Bratr měl s dotyčnou auto. Vlastník je psaný on,ale slečna prokázala bezucelovou půjčku,ze platí auto ona,tak ho policisté nechali ji. O auto nejde,at si ho necha.Bratrovi ale na adresu trvaleho bydliště přišly asi dvě pokuty za špatné parkování,mel by být i vedeny jako provozovatel,tak nám jde o to,jestli ho může mamina odhlásit nějak, když bude mít úmrtní list,nebo musí ta slečna.
Moc díky za odpověď!

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.12.16 16:15

1. Ano. § 1636 obč. zák.

Druhá třída dědiců

(1) Nedědí-li zůstavitelovi potomci, dědí ve druhé třídě manžel, zůstavitelovi rodiče a dále ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele.

(2) Dědici druhé třídy dědí stejným dílem, manžel však vždy nejméně polovinu pozůstalosti.

2. Lepší je přijít s jinou osobou.

3. Trvalé bydliště zaniklo úmrtím. Případné zásilky by matka měla vracet odesilateli s poznámkou "adresát zemřel".


doplněno 06.12.16 16:41:

1. Prokáže to např. svědectvím sousedů.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.12.16 16:20
avatar

Nebyli manželé? Potom se vše vyřídí v rámci dědického řízení a případné zanechané závěti. Dědí hlavně v 1. skupině potomci a pozůstalý manžel. Pokud nejsou, tak rodiče zesnulého a další přesně podle nejbližší ho pouta. Prarodiče, sourozenci atd. K Vašemu bodu č. 1 - přítelkyně nic nedědí, vše je spíše na misoudní domluvě, kdyby byly dobré vztahy, takhle je nejlepší postupovat striktně dle zákona.

Za matku ať s dotyčnou osobou vše vyřizuje /co na památku z bytu/ jiná, ne tak zainteresovaná osoba, někdo z rodiny, nebo jiný člověk, který to zvládne. Mamka se nebude tolik nervovat. Pokud to zvládne Váš přítel, společně s Vámi. Domluva je víc než vhodná. Stejně by měl být soupis majetku, který se předloží notářik vyřízení pozůstalosti.

Automobil napsaný na zesnulého patří opět do dědictví a policie s tím nemá nic společného, čí bude.

Vše se řeší u notáře. Dobrá je domluva již předem. Kdo vypravoval pohřeb, je pozvaný k notáři, k soupisu majetku zemřelého. Pokud šly nějaké peníze z půjčky, tak pokud se převádělo z účtu na účet, tak lze všechno dohledat.

Auto se odhlásí, nebo se přehlásí na nového majitele až po projednání dědictví, komu připadne.


doplněno 06.12.16 16:26:

Oprava: jestli tedy partnerka žila s bratrem více než rok ve společné domácnosti, tak bude zahrnuta do vypořádání majetku. To se omlouvám.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.12.16 16:24
avatar

Pokud zemřelý nemá potomky, pak do druhé třídy dědiců patří rodiče zemřelého a jeho přítelkyně. Občanský zákoník o tom praví: Druhá třída dědiců

(1) Nedědí-li zůstavitelovi potomci, dědí ve druhé třídě manžel, zůstavitelovi rodiče a dále ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele.

(2) Dědici druhé třídy dědí stejným dílem, manžel však vždy nejméně polovinu pozůstalosti.

Jak přítelkyně prokáže, že žila se zůstavitelem více než rok, to prosím nechte na ní. Některé věci v bytě jsou majetkem slečny, některé zemřelého. Když se jeho matka nechce se slečnou vidět, ať tam pošle jeho bratra, rozhodně bych nedoporučoval, aby do bytu někdo vstupovat bez přítomnosti druhé strany.

Rádce Pohanka ve svém prvním odstavci nemá pravdu.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 06.12.16 18:07
Moc všem děkuji za odpovědi!

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.