Příbuzenský vztah

Od: Datum: 03.12.16 21:17 odpovědí: 21 změna: 04.12.16 16:55

Dobrý den, potřeboval bych trošku poradit s příbuzenskými vztahami.

Jsem syn mé mámy

máma má sestřenici

sestřenice má dceru

Co jsem já dcery mámy sestřenice? Snad mě pochopíte :D

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.12.16 21:19

Nic.

doplněno 03.12.16 21:40:

Pro tak vzdálený vztah není oficiální pojmenování. Tedy tam není žádný oficiální příbuzenský vztah. Ale klidně o tobě může říkat, že jsi vzdálený bratranec.

Ohodnoceno: 6x

Datum: 03.12.16 21:24

Proč nic? Vždyť to všechno pochází z jedné větve?

Od: pt®
Datum: 03.12.16 21:29

Jedině bych použila výraz "strýc" z druhé větve, či kolene, prostě strejda...*nevi*

Ohodnoceno: 0x

Datum: 03.12.16 21:30

Pro tenhle příbuzenský vztah není název. Chcete-li, je to sestřenice z druhého kolene.

Datum: 03.12.16 21:34

My si to neřešíme a já jsem pro děti teta.Vždyť jsem je viděla vyrůstat od kolébky. A podle mne bych je mohla označit praneteře, prasynovci. Ale je dobře, že se člověk stýká i s tak rozšířenou rodinou. Podle mne to je dobře

Nemusíte vymýšlet nic nového. Je to pořád jedna rodina, jeden strom života.

Na vesnici jsou tety a strejdové skoro všichni sousedé v okolí i když to jsou cizí lidé.

Ohodnoceno: 1x

Od: vilik
Datum: 03.12.16 21:36
Případný sňatek je legální.
(a možná levnější)

Datum: 03.12.16 21:50

Já si troufám nesouhlasit a říkám, že pro toto právě pojmenování je, a to "vlastník"

Vlastnice / Sestříně - dítě bratrance nebo sestřenice vašeho otce nebo matky
Vlastník / Bratříně - dítě bratrance nebo sestřenice vašeho otce nebo matky

Ohodnoceno: 6x

Datum: 03.12.16 22:00

Ve skutečném životě si neumím dost dobře představit, že mě malý Toníček řekne ,,ahoj vlastnice,, nebo ,,vlastnice, již ti jdu otevřít,, atd...Nebo se tak mluvívávalo v 19. století? Možná, že po jazykovědné stránce máte pravdu a proto za tu námahu, jestli jste zalovil někde na internetu, nebo knihách, Vaši odpověď boduji.

Datum: 03.12.16 22:08

já netvrdím, že se tak někdo oslovuje, já jen říkám, že to má název ;)

Datum: 03.12.16 22:11

Ne, to jsem se Vás nechtěla dotknout, každopádně to je obohacení.

Od: xy
Datum: 04.12.16 16:55

tak u nás se běžně říká, že je někdo něčí stříně ( zkrácená verze slova sestříně ) ) a všichni vědí, oč jde

Datum: 03.12.16 22:30

Mikihans – souhlasím, též znám v tomto významu výraz vlastník/ vlastnice (užívá se to zde). Také se někdy říká druhý bratranec/ druhá sestřenice.

Datum: 03.12.16 22:15

Pohanko, tazateli, myslím, nešlo o nějaké oslovování. Možná Vás to překvapí, ale u nás taky nezdravím sestřenici ,,Ahoj sestřenice´´, anóbrž Ahoj Martino. Mikihans má 100% pravdu, nejde ani tak o jazykovědu, jde o genealogii.

Pro Vaše info - to je taková ta nauka, o rodokmenech a pod...

https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_%C4%8Dlen%C5%AF_rodiny

Datum: 03.12.16 22:35

Tak my si kolikrát s bratrancem řekneme ahoj teto, ahoj strejdo. Protože jsem pro jejich děti i vnoučata právě teta. Samozřejmě, když si pak povídáme, tak se oslovujeme jménem.

Ano, rodokmen máme vypracovaný až do sňatku předků dne 5. února 1777! Bohužel, na žádné straně modrá krev.

Datum: 03.12.16 21:55

Snad Vás pochopíme Jestli to chápu dobře, tak ano, můžete. Má jiný kroj

Od: bim
Datum: 03.12.16 22:25

S výrazy vlastník a vlastnice v příbuzenském vztahu se teď setkávám poprvé. Tak jsem trochu hledala a našla zajímavé povídání:

http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=6172

Ohodnoceno: 2x

Datum: 03.12.16 22:38

To je moc hezké, líbí se mi, že to jsou takové zdroběliny.

A ano, na Moravě známější, než u nás v okolí Prahy.

Od: ruze®
Datum: 03.12.16 22:50

U nás tomu říkáme,,bratranské děti,,.

Datum: 03.12.16 23:19

U nás se říká sestřenka a bratránek.

Datum: 04.12.16 05:53
Přesně tak .. pro všechny tyhle příbuzenstva přes další koleno se sestřenka, bratránek, používá běžně. Místy ještě sestříně nebo i stříně jako označení pro dítě sestřenice. Alespoň teda na celé vysočině je to normální. Zato výraz vlastník jsem v tomhle smyslu v životě neslyšel.

Od: balzerka
Datum: 04.12.16 15:12

Půl života žiju na Moravě a ještě nemám jasno. Tady se někomu, nějakým dítkám tet nebo sestřenic, říká trňata. Nejsou tohle trňata?

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.