Dědictví v případě nesvéprávnosti

Od: Datum: 01.12.16 11:03 odpovědí: 6 změna: 01.12.16 20:24

Dobrý den,

tchýne je částečně nesvéprávná a manžel jako opatrovník.Má ještě další dvě děti, které ji ale nenavštěvují a neprojevují žádný zájem. Můžeme ještě před její smrtí sepsat např.závěť která bude v manželův prospěch? Má přístup k jejímu účtu a vše z něj pro ni hradí.

děkuju


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.12.16 11:38
avatar

Ne nemůžete. Nejedná se o běžný právní úkon, je k němu nutný souhlas soudu.

Již v rozhodnutí o opatrovnictví by mělo být uvedeno /usnesení/, k čemu jste oprávnění. Tedy Vaše práva a povinnosti.


doplněno 01.12.16 14:11:

Doporučuji konzultaci u právníka, jaké kroky máte, či nemáte podniknout. Co bude a nebude možné, co Vaši rodinu podle práva může potkat. Protože píšete, že je matka manžela částečně nesvéprávná.

Případ nebude jednoduchý. Nevíte, proč se nestýkají, co bylo příčinou. Znáte vyjádření jenom jedné strany. Je potřeba slyšet i druhou stranu. A pře o majetek rozhádá rodiny na dlouhé roky nebo navždy.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 01.12.16 12:53
avatar

Děti jsou nepominutelní dědici, kteří musí dostat aspoň zákonné minimum. Jestli jsou ty děti zletilé a nejsou jiní dědicové, musí dostat ze zákona aspoň 1/4 majetku. Zbytek může tchýně odkázat závětí komukolliv.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.12.16 13:37
avatar

Vaše odpověď není zcela přesná. Zůstavitel(ka) má tři děti, pokud by šlo o dědění bez závěti, má každé dítě nárok na 1/3 předmětu dědictví. Jestliže je sepsána závěť, pak každé dítě musí dostat alespoň 1/4 ze svého zákonného podílu, tedy ze zmíněné třetiny předmětu dědictví. To vše za předpokladu, že jde o děti zletilé.


doplněno 01.12.16 19:41:

Z dotazu ale nevyplývá, že zmíněná tchýně má manžela. Píše-li tazatelka o manželovi, má patrně na mysli manžela svého. A pokud by se v jiném případě jednalo o pozůstalost po zemřelém manželovi, je jasné že dědictví se netýká celého majetku manželů, ale pokud jde o SJM, do dědictví padá jen jeho polovina, proto píšu o předmětu dědictví.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: soud
Datum: 01.12.16 18:41

Vždyť to není pravda. Dědí se polovina majetku protože se jedná o SJM. Teprve druhá polovina se rozdělí na 4 díly, když jeden díl podědí manžel. Teprve na základě závěti lze manžela z dědictví vyloučit a děti pokrátit, popřípadě úplně vydědit


doplněno 01.12.16 20:12:

Souhlas. Přemýšlivý tazatel by napsal Její syn, můj manžel a asi by taky uvedla, že tchýně již manžela nemá. To jsou vše důležité okolnosti. Jinak je to věštění z prstu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.12.16 20:24
avatar

I na mne dotaz působí dojmem, že se tazatelka ptá na svého manžela (syna zmíněné tchýně). Kdyby ještě žil manžel tchýně (otec manžela tazatelky), pravděpodobně by tazatelka nepsala jenom o dětech jako možných dědicích...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.12.16 17:00
avatar

Souhlasím s Pohankou a Brunem.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.