Platí pracující důchodce

Od: Datum: 29.11.16 14:05 odpovědí: 4 změna: 01.12.16 08:34

Platí pracující důchodce, z výplaty zdravotní a sociální pojištění?Jak je to? Máme tu debatu v práci a nejsme schopni se dohodnout, nikdo neví.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.11.16 17:04
avatar

U pracujících důchodců je to stejné, jako u všech ostatních.

Pracují-li na DPP s odměnou do 10.000 Kč měsíčně nebo na DPČ do 2.499 Kč měsíčně, zdravotní a sociální pojištění se neodvádí.

Jinak ano.

V případě, že jejich mzda/odměna nedosáhne výše minimální mzdy, nemusí zdravotní pojištění doplácet.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: jentak
Datum: 01.12.16 08:07

Děkuji za odpověď. Zase jsem prohrál sázku. A prosím, jak je to, pokud důchodce ve starobním důchodu podniká? Předpokládám, že platit sociální a zdravotní musí také, přestože je důchodce?

Datum: 01.12.16 08:34

Je to vše v tom odkazu, co jsem sem dala, kopíruji:

Podnikání v důchodu je, jak už víte, vedlejší výdělečnou činností. Konkrétně pro zdravotní pojištění to znamená, že v prvním roce podnikání měsíční zálohy nemusíte platit. Pojistné doplatíte až začátkem následujícího roku po podání přehledu zdravotní pojišťovně. Vypočte se ze skutečně dosažených zisků. Stejně tak zálohy na zdravotním pojištění v dalším roce – neplatí pro vás minimální vyměřovací základ, takže můžou dosahovat třeba jen pár korun.

Když roční výdělek (přesněji daňový základ, tedy příjmy po odečtení výdajů) nepřekročí hranici, která pro rok 2015 dělá 63 865 korun, sociální pojištěníneplatíte vůbec. A v následujícím roce opět nemusíte odvádět ani zálohy. Když rozhodnou částku přesáhnete, vypočítá se doplatek za sociální pojištění a zálohy na další rok z dosaženého zisku. Minimální výše zálohy při vedlejší činnosti letos dosahuje 756 korun.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.