Zaměstnání versus živnost - mzda, pojistné

Od: Datum: 28.11.16 12:22 odpovědí: 2 změna: 28.11.16 16:33

Rád bych si udělal jasno v této věci.

Chci nastoupit jako programátor. Vím, že mě budou nabízeny možnosti na ŽL, zaměstnanec. Na internetu jsem si našel kalkulačku, kde zadám hrubou mzdu a vyjede mi zbytek čísel. Přikládám obrázek.

A mě by zajímalo. Jak je to v porovnání, kdybych šel na ŽL. Jaké výhody/nevýhody to má pro mě, pro zaměstnavatele.

Pokud jsem zaměstnanec, kolik je prosím za mě placeno pojistné na OSSZ, ZP. Na tom obrázku jsou napsané 2x pojistné (pojistné zaměstnavatel, pojistné). Jde mi o tohle. Je toto pojistné hrazené na OSSZ v případě zaměstnání vyšší, než kdybych si jako živnostník platil minimální základ na OSSZ? Z toho obrázku mi to není vůbec jasné.

Pokud bych při této hrubé mzdě 20.000 Kč od zaměstnavatele od něj měl hrazeno základní pojistné na OSSZ, ZP - tak mi to vychází, že kdybych si toto pojistné měl hradit jako živnostník, tak mě cca vyjde na 4000 Kč (minimálni odvody na OSSZ, ZP)? Když jsem si počítal, kolik bych platil daň z příjmů zhruba 25.000/měs - tak daň vycházela velice nízká (pár tísic, nevím přesně).

Z toho mi teda vyplývá, že kdybych se nechal zaměstnant na ŽL, tak po zaměstnavateli chci 25.000 Kč (142 Kč/hod) a zůstane mi po zaplacení daní a pojistného 21.000 Kč čistého.

Zatímco kdybych chtěl těchto 21.000 Kč čistého jako zaměstnanec, tak za mě zaměstnavatel zaplatí 28.200 Kč.

Jsou mé úvahy správné? Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.11.16 13:52

Dobrý den. Prosím nepleťte si pojmy s dojmy. Za první - vy se nemůžete nechat zaměstnat na ŽL. Taková forma zaměstnaneckého poměru u nás neexistuje. Buď jste zaměstnanec, nebo jste živnostník... Vše ostatní je švarcsystém, který je ovšem nelegální. Jako živnostník byste v případě nemoci nedostal od zaměstnavatele nic. A nevztahuje se na vás nic, co je uvedeno v zákoníku práce... Jako živnostník ovšem můžete brát zakázky od koholiv. Vedete ale účetnictví, a pokud ho neumíte, tak si zaplatíte účetní nebo i daňového poradce. Dále je nutné počítat s EET, bude-li se vás to týkat. Jste-li šikovný, můžete si na ŽL vydělat daleko více, když by se vám podařilo sehnat si více zakázek a stíhal byste je dělat. Jinak ty výpočty, které jste uváděl, zhruba odpovídají pravdě.

Ohodnoceno: 4x

Datum: 28.11.16 16:33

Nelze se nechat "zaměstnat na ŽL", šlo by o Švarc systém (hrozí pokuta pro "zaměstnavatele" od 250.000, pokuta pro Vás od 10.000 do 100.000 Kč).

Výpočet pro zaměstnance odpovídá. Částky pojištění OSVČ si "z hlavy" nepamatuji, najdete je na webech ČSSZ a své zdravotní pojišťovny.

Budete-li si jako OSVČ platit minimální zálohy, budete muset pojistné doplatit po skončení roku.

K částce, kterou byste měl požadovat po "zaměstnavateli":

Podle mne není možné pracovat několik let po sobě bez jakékoliv dovolené, nemůžete počítat ani s tím, že se Vám vyhnou všechny nemoci. Do požadované částky byste proto měl promítnout i dovolenou (požadovanou měsíční "mzdu" vydělte dvanácti a přičtěte k měsíční "mzdě") + nemocenské pojištění.

Jako zaměstnanec byste měl každý rok nárok na (minimálně) 4 týdny dovolené a byl byste povinně nemocensky pojištěn. Náhrada mzdy od zaměstnavatele za nemoc ani nemocenské sice nejsou "bůhvíjak vysoké, ale pořád je to lepší, než jako OSVČ v takových případech být bez příjmu (musel byste si na tyto situace odkládat).

Ohodnoceno: 4x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.