Propustka k lékaři

Od: Datum: 27.11.16 11:46 odpovědí: 29 změna: 03.04.17 21:37
Zdravím všechny..
Chci se zeptat,nasel jsem jsi novou práci..v nové práci mě posílají samozřejmě na vstupní prohlídku.. jenže termíny máj všechny plné a tak mě musela sestřička objednat v době kdy jsem v práci(tě staré;), .. chci se zeptat Teda je možné jsi vzít na ty dvě hodiny propustku?nebo ne..?dovcu mi už bohužel nedají díky za odpověď

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.11.16 12:32
avatar

Vstupní prohlídku musíte absolvovat u závodního lékaře nového zaměstnavatele.

Já bych v tomto případě situaci řešila napracováním předem (!) a vzala si neplacené volno → nepřijde mi korektní nechat si náhradu mzdy za dobu prohlídky uhradit zaměstnavatelem, od něhož odcházím.


doplněno 01.12.16 01:55:

Neměla jsem použít obrat "neplacené volno", to je něco jiného, než si potřebnou dobu předem napracovat. Omlouvám se.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: mirrek
Datum: 27.11.16 12:39
Díky za odpověď..mě taky ne ale jak semnou vy... Oni ty 4 roky tak nevidím důvod proč jim to nevrátit takto.. jelikož kvalitních zaměstnanců jsi nevazej!
Od: kusk
Datum: 27.11.16 13:54

Nevidím problém. Nahlásím zaměstnavateli, že potřebuji k lékař a že mimo mou pracovní dobu nelze pro obsazenost návštěvu lékaře uskutečnit.. Nemusím mu sdělovat, ke kterému lékaři a za jakým účelem. Zpět donesete potvrzenou propustku a je vystaráno.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 27.11.16 17:26
avatar

kusk-souhlas,normálně přijít s propustkou a nemusí je zajímat o jakého jde doktora.Půl den na návštěvu lékaře.Neplacené volno u nás nechtěli dávat,byl to vždy problém a spousta otázek.


doplněno 27.11.16 22:20:

ivzez-nebojte se,prostě v některých podnicích je neplacené volno problém,pul den na doktora,protože se potom jednodušeji nahrazují hodiny,samozřejmě nás pustili pracovat i dřív,nebojte...Každopádně,já se také nechytám vašeho slovčkaření.Mě by zase zajímalo zda jste někdy pracovala rukama nebo znáte jen teorie.Určitě by z Vás měli všude radost(viz.nemoc z povolání,kvuli každému píchnutí)Prosím neodpovídejte mi,zas by to byla jen snůžka slovíčkaření bez trochy reality.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.11.16 22:04
avatar

Měla jste hodně "zajímavého" (viz problém s nemocí z povolání) zaměstnavatele (možná by zajímal inspektorát práce).

V případě návštěvy lékaře není nárok na půlden, ale na nezbytně nutnou dobu.


doplněno 28.11.16 16:50:

Lucie, já se nebojím. Jenom jsem chtěla tazateli sdělit, že informace o "půldni" je nepravdivá...

Ocenila bych, kdybyste v této oblasti odpovídala pravdivě a místo svých domněnek psala jen o tom, co máte ověřeno.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.11.16 17:55
avatar

kdepak zmizela odpověd pode mnou?že by nějaká cenzura pro Ivzez?*haha*

Ivzez(viz.nemoc z povolání)já psala co mám ověřeno a vy jste to nemohla překousnout.Asi bude lepší nepřidávat osobní zkušenosti z praxe,ale lehnout do knih jako vy(pardon,teda ke googlu)mimo jiné,ta informace je ověřená,pokud by to bylo víc jak půl den už tam platí jiné požadavky ,ale protože tohle nevím,více jsem se nerozepisovala.Vy to ale určitě víte kolik razítek od doktorů je potřeba či jak jinak se řeší když je to déle jak půl den.

Škoda,že jste smazali odpověd pode mnou,třeba by se přidal.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.11.16 06:05

ivzez mívá dobré rady, co jsem tak všimla. nárok na propustku je opravdu na nezbytně nutnou dobu a to ještě pokud nelze návštěvu lékaře provést mimo pracovní dobu. zákon nezná žádné jedno razítko = půl dne, protože pro někoho nezbytně nutná doba může být třicet minut, pro jiného pět hodin. že jsou NĚKTEŘÍ zaměstnavatelé benevolentní a nějaké propustky neřeší nebo naopak, že mají nastevou svoji šablonu s univerzální dobou (do které se všichni nemusí vejít a kdo ne, má smůlu) ještě neznamená, že tak je to správně a tak to má zaměstnanec právo vyžadovat i tam, kde to mají jinak.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.11.16 08:28
avatar

lesi2311...protože nezbytně nutná doba není více jak 4hod.nejbližší možný lékař nebude dále jak 2hod.tam a 2hod.zpět.To se dá lehce ověřit,jaká je vzdálenost ordinace od podniku.Pokud někdo má lékaře dále není zaměstnavatel povinen proplatit zbytek,máte nárok na náhradu mzdy jen v takovém rozsahu, jako byste navštívili lékaře v místě svého bydliště nebo pracoviště. Ostatní dobu už zaplacenou nedostanete.Naši zaměstnavatelé jsou právě v tomto korektní,tudíž chtějí to druhé razítko(v případě delší návštěvy lékaře)aby mohli zaměstnanci proplatit zbylé hodiny.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.11.16 21:45

to těžko můžete od stolu posoudit, jestli nezbytně nutná doba je či není víc jak čtyři hodiny. vím, že někteří zaměstnavatelé si zjednodušují život a stanoví tak, nicméně je to v rozporu s legislativou. protože zaměstnavatel nesmí zaměstnance omezovat víc, než kolik mu zákon povoluje. paušálně omezit propustku na čtyři hodiny je naprosto stejně špatně, jako omezit ji na třicet minut, když tedy středisko je hned vedle fabriky, takže víc není potřeba.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 01.12.16 01:50
avatar

Nezbytně nutná doba je nezbytně nutná doba. Někdy může obnášet 1,5 hodiny, jindy dvě hodiny, v dalším případě třeba a v některých případech celý den.

Závisí to na různých okolnostech a žádný zaměstnavatel nesmí dobu k návštěvě lékaře nějak omezovat. Stejně tak to neznamená, že zaměstnanec má "automaticky nárok na půlden".

U lékaře je potřeba brát v potaz i to, jestli má smlouvu se zdravotní pojišťovnou zaměstnance, nemusí vždy jít o lékaře, který má ordinaci nejblíže pracovišti nebo bydlišti. Pouze v případě, že by existoval odpovídající lékař, který by měl ordinaci blíže, než lékař, kterého si zaměstnanec vybral, by přicházela v úvahu náhrada mzdy za kratší dobu. Omluvit nepřítomnost by ale zaměstnavatel stejně musel na celou dobu.

A co specializovaná vyšetření, za kterými je nutné dojíždět na specializovaná pracoviště?


doplněno 01.12.16 17:17:

Nevím, proč mi v první větě vypadla jedna číslovka:

Mělo být: ...jindy dvě hodiny, v dalším případě třeba 5,5 a v některých případech celý den.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: fido®
Datum: 03.04.17 10:46

jak Vás tady tak čtu, tak co člověk, to názor. Zaměstnávám 13 lidí a propustky neřeším, když to lidi nepřehánějí. Zaměstnávám převážně ženy a tak chápu, že to mají těžké s dětmi, ale když vím, že zaměstanec má lékaře v místě firmy

a lékař je 3x týdně do 3 hodin a dvakrát týdně do 6 hodin, pak mě vadí, že si vezme propustku a odejde z práce v 1 hodinu

( pracovní doba je do půl 3) k lékaři. I tak to nechávám být, ale stalo se mi, že zaměstnankyně odešla z práce v půl 1, s tím, že je objednaná a já si zjistil, že byla objednaná na půl 4. A vrchol byl, když jsem se dozvěděl od ostatních, že to komentovala, že když má nárok na volno u lékaře, tak proč by si ho nevybrala. Co vy na to?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.11.16 19:25
avatar

Víte co by mne zajímalo?

Jak řešit situaci kdy jde zaměstnanec k lékaři na sedmou hodinu ranní a od lékaře odchází třeba až v šestnáct hodin celou dobu čeká u jednoho lékaře od nějž dostane jen a pouze potvrzení na jednu propustku=jedno razítko.Jak to potom řešit?A pokud někdo tvrdíte,že toto není možné-JE .Jeden lékař ,urolog (jeden ze dvou v rámci okresního města) Tento lékař má ,měl pracovní dobu od 08:00 ale klidně přicházel až kolem 10:00 a ordinovat začínal až tak za půl hoďky!

Naštěstí k němu nechodím a mám velmi dobré a měl jsem dobré zaměstnavatele kteří opravdu tolerují na propustku=razítko půl směny!


doplněno 29.11.16 11:46: Lucie-dle ZP je razítko na nezbytně nutný čas,nejvíce však 4 hodiny.Pkd lékař mimo.tak max 8 bod.Žel co.zaměstnavatel ,to jiná praxe.
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 28.11.16 21:56
avatar

diesel-děkuji,taky nad tím přemýšlím a čekám co mi tady kdo odpoví.My měli jasně dáno 1razítko=půl směny.Když měl někdo doktora na déle,tak se to řešilo jinak(ale né neplaceným volnem)já tak jako vy k takovým naštěst nechodila,tak nevím jak se to řeší.Volat parťákovi kvůli tomu nebudu:-Dkdyž jsem na rodičovské.U nás to je zase Neurologie,v pohodě tam člověk stráví 8hod.v čekárně.


doplněno 28.11.16 22:51:

tomaslad-ano myslím si,že to bylo stejně dvě razítka na celý den,nebo si lidé raději brali dovolenou na celý den či náhradní volno na zbylé hodiny,když tam byli déle jak půl den...ale raději jsem nic nepsala,nebla jsem si jistá,ať nejsem zase obviněna,že si tady vymýšlím.:-Dtakže děkuji.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.11.16 22:21

Ve státní správě/ samosprávě: 1 razítko/propustka na 4 hodiny omluveno, kdo chce celý den, musí donést 2 razítka/propustky/omluvenky. Bavíme se o standarním dnu 8 hodin + 30 minut poledni pauza, tedy se nerozlišuje pondělí a středa dlouhé, út a čt kratší. Kdo má pátek nejkratší, třeba do 13.00, většinou uspěje celodenně s jednou

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 29.11.16 08:15
avatar

Tak jsme tady tři (+jeden co jej smazali včera)co máme stejnou zkušenost a názor,jak to je.Podle Ivzez lžu a uvádím nepravdivé informace.Takže kolegové, podle ní máme "zajímavé"zaměstnavatelé a lžeme.Takže bychom se měli zamyslet pod jakými vykořisťovateli pracujeme*haha*a ještě si dovolíme veřejně lhát a radit.


doplněno 29.11.16 08:20:

...jo a bacha,zasloužili bychom kontrolu z inspektoriatu práce*smich*

Jde hezky vidět,kdo opravdu realně pracuje a kdo sedí jen u pc a opisuje informace.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.11.16 16:40
avatar

Diesle, prosím, který paragraf řeší, musí být razítko a na 4 hodin je omluveno a zaplaceno?

Lucie, prosím, jak se pozná, že: "Jde hezky vidět,kdo opravdu realně pracuje a kdo sedí jen u pc a opisuje informace"

Děkuji za poučení.


doplněno 29.11.16 19:55:

diesle, ale já četl toto:

je razítko na nezbytně nutný čas, nejvíce však 4 hodiny

Chtěl jsem poučení, kde to najdu, páč já toto neřeším a zaměstnaci jdou k lékaři a já jim věřím, že tam nebudou nezbytně dlouho.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 29.11.16 18:42
avatar

Pane Milane ač nerad,ale musím ! Naučte se prosím číst! Já píšu že propustka=razítko je na dobu nezbytně nutnou nejvíce však 4 hodiny!

Jinak neřeším a nestuduji paragrafy -takto to bylo vždy mými nadřízenými -školiteli prezentováno!Tak se tímto řídím!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.11.16 19:20
avatar

Milane-Ošetřuje to 590/2006sb."nezbytně nutná doba v nejbližším zdr.středisku(k lékaři),pokud je to jinde,není povinen zbylé hodiny zaměstnavatel proplatit.

Takže proto půl směny na jedno razítko doktora,což je doba nezbytně nutná,pokud je doktor dále ,zaměstnavatelé požadují dvě razítka z důvodu,aby mohli zaměstnanci proplatit celou dobu.Což je od zaměstnavatelů korektní jednání.Nejbližší zdr.středisko nebude dále jak 4hod.času,že?není problém zjistit jak to má zaměstnanec daleko.Proto se všeobecně používá půl den,kdy to stihne každý.Pokud tazatel vyrazí k lékaři a zajde si ještě na kafe(protože nemá dobré vztahy a končí tam)přijde za 6hod a bude se v kanclu ohánět,že to byla doba nezbytně nutná asi moc neuspěje,když si šéf zjistí,že byl jen "za rohem".

Kdo opravdu pracuje,tak by mu poradil"...máte nárok na dobu nezbytně nutnou,např. u nás v podniku jsou to 4hod.na jedno razítko"

Ovšem možná se někdo ozve kdo má nejbližšího lékaře(nezbytného,který nejde přeobjednat) dál jak dvě hodiny tam a dvě zpět.

Více se není třeba k tomu vracet.Někdo tvrdí,že to tak mají jen některé podniky já si myslím,že to tak má 99%firem,tohle asi těžko dokážeme.Napsalo nás zde několik(včetně smazaného)co to tak mají.Jinak nenapsal nikdo,že by tomu bylo jinak!to asi o něčem svědčí,že?

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 29.11.16 20:02
avatar

asi spadám do toho 1% firem, s manželkou, které pracuje v jiné firmě.

Paní Lucie, ale já v 15 příspěvcích vidím několik souhlasných vyjádřeních. Jak se tedy postupuje u případu jak popisuje Diesel? Kdo zaplatí jemu nezbytně nutnou dobu. To není definováno hodinami.

I když nevěřím, že tam někdo je od 7 hodin do 16 hodin, když je tam první, nebo druhý a doktor začne ordinovat třeba v 10, nebo v 11 hodin.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.11.16 20:55
avatar

milane-Jestli Vás chápu,tak máte na mysli,když člověk čeká v čekárně?takové případy jsou vyjímečné,to musíte uznat.Zvlášt když se jedná o nezbytné vyšetření,které nejde uskutečnit mimo pracovní dobu.I když budu zaměstnavateli jak kolovrátek opakovat větu ze zákoníku"byla to nezbytně nutná doba"tak mi to nemusí věřit.Obzvlášť když doktor je za rohem.Může si myslet,že jsem někde pila kafe nebo si zašla na nehty.

Já osobně bych požádala doktora ať pisne na propustku,proč se moje objednávací doba zpozdila.Což je dostatečný důkaz,že to byla nezbytně nutná doba.*jasne*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.11.16 20:59
avatar

souhlas.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.12.16 01:57
avatar

Lucie, podporováním nekorektnosti a útoky na zdejší uživatele jen potvrzujete obrázek, který tu o sobě necháváte.

Pěkný den. (–:

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 01.12.16 09:15
avatar

Ivzez ještě tedy pro Vás-

Vaše odpověď dle zákoníku je samozřejmě správná,to nikdo nepopírá.Ovšem všeobecně zaměstnavatelé používají pravidlo 4hod.na doktora,který je nezbytně nutný a má s ním zaměstnanec smlouvu a nejde přeobjednat mimo pracovní dobu.Nejsem očividně sama,kdo to takhle zná a má!(pokud jste ostatní už nesmazali:-D

Jak už jsem psala,samozřejmě Vás zaměstnavatel pustí makat i dřív:-Dnebojte,ale když si po cestě od doktora zajdete ještě na nákup,nikdo po tom pátrat nebude.Ovšem když se zdržíte déle už to vyvolává podezdření.Když budete mít zaměstnavatela jako Milan,tak nebude pátrat a bude vše v pohodě.Pokud bude zaměstnavatel ražení jako vy a bude chtít vše podle zákoníku,tak si lehce zjistí,jak daleko to měl k lékaři,zda opravdu nešel přeobjednat a zjistí i zda má smlouvu s pojištovnou zaměstnance.

Takže tazateli jsem rozhodně neradila špatně,ale dle zkušenosti jaká se v praxi používá.Pokud se zdrží u lékaře déle,může to být pro zaměstnavatele podezdřelé a měl by mít pro to argument či jinak doložit proč se zdržel.Čistě jen s argumentem o nezbytně nutné době moc neuspěje.


doplněno 01.12.16 19:03:

Zase vidíte nějaké vykořisťovatele:-Dkde nejsou,stejně jako u nemoci z povolání.Když budu mít doktora hotového za 1hod.a a zaměstnavatel mi toleruje/nabízí půl den aniž by pátral kolik hodin jsem tam byla,to je nekoretní nebo protiprávní?Stejně tak když bude lékař trvat déle nebo je mimo město,chce to mít zaměstnavatel doloženo,taky se chce chránit před nekorektními zaměstnanci.Pochybuju,že by jste s tím v právním sporu uspěla.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.12.16 17:15
avatar

Lucie, ještě tedy pro Vás: To, že zaměstnavatelé všeobecně porušují předpisy, není v pořádku.

Nechápu zaměstnance, kteří si to nechávají líbit, a už vůbec nechápu zaměstnance, kteří nekorektní jednání zaměstnavatelů podporují.

Ani radit ze zkušenosti není vždy v pořádku → právě v případech, kdy "všeobecná praxe" není korektní.


doplněno 01.12.16 20:15:

Potřebujete-li na vyšetření hodinu a zneužijete-li benevolenci zaměstnavatele, je to samozřejmě nekorektní. Stejně tak by bylo nekorektní omezení zaměstnavatele na č hodiny bez ohledu na další okolnosti.

Zdá se, že se snažíte diskuzi (záměrně?) překlopit jinam. Taková diskuze nemá smysl.

Přeji pěkný večer! (–:


doplněno 01.12.16 20:16:

Oprava: ... na 4 hodiny.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: vkvx
Datum: 03.04.17 11:29
To, že u vás platí jakési pravidlo 4 hodin neznamená, že to platí všude. Já to nikde nezažila.
Např. v aktuálním zaměstnání to nikdo neřeší, ani propustky nemusíme nosit, jen řekněme, že jsme byli u lékaře a hotovo. Řešilo by se to asi jen ve chvíli, kdy by to někdo začal zneužívat.
Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 01.12.16 09:24
avatar

U nás v práci když jdu k lékaři (ať já nebo jako doprovod), tak pokud jsem u lékaře mimo město, kde pracuji, platí mi propůstka klidně na celý den. Tudle jsem byl s dcerou u doktorky jako doprovod v našem městě a do práce již nepřišel. Účetní mě potom "seřvala", že takhle ne, že pokud je to v blízkosti zaměstnání, tak to na celý den není. Ovšem v ten den jsem měl ve škole pouze 3 vyučovací hodiny hnedka od rána a když jsem vylezl od doktora, bylo již po nich, tak jsem do práce nešel.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.04.17 19:32
avatar

Jen pár doplnění! Stale se mi taková věc,byl jsem u revmalotožky objednán na 9:30, přišelk jsem asi v 09:10 , dotyčná pže musela bokem vzít x známých,také díky tomu že sestra něla dovolenou,mně vzala do ordinace asi v 10:30.po (ne)vyšetření jsem ji dal propustku-hned tam psala hodinu odchodu (paradoxně ) 10:15 kdy jsem seděl ještě v čekárně-tak jsem ji řekl ať mi tam dopíše ještě tu hodinu čekání.Tak jsem se dozvěděl že je běžná věc chodit do ordinace až hodinu po objednání.Ale nač poté objednává pacienty na stanovený čas neodpověděla.Vícekrát jsem tam nebyl!

Druhá věc ,asi se hooodně změnilo,na základě velkého úbytku pacientů.U jednoho nejmenovaného lékaře-urologa bylo běžně už v před sedmou ranní do deseti pacientů a běžně se stávalo že i přes pracovní dobu od 08:00 "pan doktor" chodil do ordinace klidně až v 10:30 a nebyl problém kdy lidé-pacienti co přišli třeba jako desátý v 7:00 odcházeli i v 15:00 atd.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.04.17 21:19
avatar

Hrozné. Já čekám v ordinace max. ale opravdu max hodinku, jakmile mě doktor nevezme nebo nehodlá přijít, odcházím.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xz
Datum: 03.04.17 21:37
Dobrý den, když už se tu rozvinula diskuze, chtěl bych znát váš názor na tuto situaci. Zaměstnanci nemají v pracovní smlouvě stanovenu pracovní dobu, ale běžná pracovní doba je 6-14 pro ranní směnu a 14-22 pro odpolední směnu. Někteří pracují na dvě směny, někteří pouze na ranní směnu, s tím, že vpodstatě kdykoli mají možnost pracovat přesčas. Zaměstnavatel odmítá vydávat propustky k lékaři a proplácet návštěvu u lékaře s vysvětlením, že každý má možnost si návštěvu u lékaře nadpracovat a tím dodržet část paragrafu "pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu". Je toto v pořádku, případně je v pořádku, že není ve smlouvě stanovena pracovní doba, anebo že i ti, kteří pracují pouze na ranní směnu, mají ve smlouvě stanovenu dvousměnnou pracovní dobu - je to nějaký univerzální formulář? Myslím si, že zaměstnavatel porušuje výše uvedené nařízení vlády, protože dle jeho vysvětlení tím, že každý může kdykoliv zůstat pracovat déle, si může k lékaři vždy zajít mimo pracovní dobu a návštěvu lékaře odpracovat. Jak se proti tomu bránit? Děkuji.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.