Zaměstnání - nemoc z povolání?

Od: Datum: 26.11.16 18:13 odpovědí: 30 změna: 01.12.16 19:43

Dobrý den,

pracuji v novém zaměstnání jako zaměstnanec teprve asi 3 týdny, kde pracuji s železnými výrobky mastnými od oleje.

Dostala jsem ekzémy, kožní mi řekla, že si mohu nechat udělat vyšetření, zda se nejedná o nemoc z povolání.

Chtěla bych se poradit, kdybych si toto vyšetření udělala k čemu by mi to poté mohlo být dobré?

Má toto vyšetření smysl si dělat?

Děkuji, pěkný den


avatar
ladinpraha uzavřel tuto otázku
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.11.16 18:41
 
avatar

Za tři týdny se zcela určitě o nemoc z povolání jednat nebude a ani nemůže.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 26.11.16 18:43
 
avatar

Já za sebe můžu doporučit změnit práci,či se nechat přeřadit jinde.Nemyslím,že je to k něčemu dobré,spíše naopak.Třeba si vyřiďte papír,že máte alergii či jiné potíže ale jestli je zaměstnavatel povinný Vám dát stejně placenou práci,to netuším.Třeba se dá dohodnout i"lidsky"bez papírů.

Kolegyně si vyběhala nemoc s povolání a byly s ní potíže nejen pro nás ostatní,protože kvůli ní se šachovalo s lidma,jiní kvůli ní dělali celou směnu těžší práci(nemohli se s ní střídat),ale i šéfové jí nechtěli ,protože takový člověk není flexibilní.Nejen,že si nadělala nepřátele,ale i chození do práce jí už nebavilo.Věděla,že si to denně sežere od všech.Jo a celou tu nemoc s povolání vyběhávala a dokazovala fakt dlouho,takže netuším jestli jí to stálo za to.Určitě né.

 
Od: stir
Datum: 26.11.16 19:09
 

vzdy to stoji za to, protoze jde o statiice. Nicmene si myslim, že ve vasem pripade se alergie muze zklidnit, pokud zavcasu odejdete na jine misto.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 26.11.16 19:11
 
avatar
Za 3tydny? To neuhrajes.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 26.11.16 21:21
 
avatar

Nemoc z povolání nemusí souviset se současným povoláním, tazatelka mohla za podmínek, za nichž vzniká nemoc z povolání, pracovat u dřívějších zaměstnavatelů.

 
Od: vanad1*
Datum: 26.11.16 19:39
 

Po několika týdnech nemoc z povolání určitě nemohla myslet vážně. nejčastěji to jsou vyvolané atopické ekzémy, které si po vyšetření potvrdíte nebo se zjistí něco jiného.

"K uznání nemoci z povolání jsou rámcově řečeno nutná splnit tři kritéria. 1) diagnóza vašeho onemocnění musí být vyjmenována v aktuálně platném seznamu nemocí z povolání 2) úroveň vašeho zdravotního postižení musí dosahovat střední míry poškození zdraví, je uvedeno konkrétně, co se tím rozumí také v seznamu nemocí z povolání a 3) šetřením pracovníky hygieny práce na vašem pracovišti musí být doloženo, že jste vykonával svoji práci u daného zaměstnavatele a v daném období souvisejícím s průběhem onemocnění za takových podmínek, kdy dané vaše onemocnění mohlo vzniknout. Při splnění těchto tří kritérií se přistupuje k hlášení nemoci z povolání a následnému odškosnění (bolestné a nejdříve po 1 roce i odškodnění pro ztížení společenského uplatnění, pokud dané onemocnění ještě trvá). Vaše onemocnění může zcela nepochybně souviset s vykonávanou prací, ale pokud není splněna jedna z výše uvedených tří kritérií, nemoc z povolání přiznat nelze. "

 
Datum: 26.11.16 21:03
 
avatar

Souhlasím s odpovědí Štíra. Nesouhlasím s odpovědí Lucie, která se na situaci dívá jenom z pozice zdravého člověka – z pozice zaměstnance, jehož zdraví nebylo/není prací pro zaměstnavatele poškozeno.

Zaměstnavatel odpovídá za nemoc z povolání, a to i do budoucna. Za nemoc z povolání odpovídá i v případě, že zaměstnanec nemocí z povolání onemocní až po skončení zaměstnání.

Za nemoc z povolání odpovídá vždy poslední zaměstnavatel, u kterého zaměstnanec pracoval za podmínek, za kterých nemoc z povolání vzniká. Nemusí to být poslední (stávající) zaměstnavatel.

Já bych vyšetření doporučila. Nemusí jít o nemoc způsobenou podmínkami u současného zaměstnavatele, nemoc se může projevit i později (v tom případě by za ni odpovídal některý z Vašich dřívějších zaměstnavatelů).

Nejen kvůli finančnímu odškodnění (jež nemusí být zanedbatelné). Mnohem důležitější je zjistit, co Vaše potíže způsobuje, a do budoucna se vyhnout zaměstnáním s podmínkami, za kterých by se Váš zdravotní stav mohl zhoršit.

Nemoci z povolání posuzují a přiznávají kliniky pracovního lékařství, na které je nutné se nechat vyslat ošetřujícím lékařem (nelze se tam objednat přímo – alespoň donedávna to možné nebylo).

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 26.11.16 21:37
 
avatar

ivzez-ano vidím to tak jak píšete.Kolegyně měla problém s karpály,ovšem nebyla tam sama!tím trpělo více žen,ale ona za to bojovala.Kdyby se"lidsky "dohodla s nadřízeným nemusel by být kolem toho takový humbuk a v klidu mohla dostat jinou práci,která by jí vyhovovala a nikomu by tím neztěžovala život,včetně sebe,protože byla nakonec stejně propuštěna.Zaměstnavatel jí překládal ne pozice,které mohla vykonávat,až byla nadbytečná.

Teď jsou ve firmách už povinné vyšetření karpálů,aby se předešlo těmhle situacím.

Jo a ty statisíce se jí nějak vyhly...

 
Od: stir
Datum: 26.11.16 22:19
 

Lucie, v techto pripadech se "lidsky" se zamestnavatelem nikdy nedohodnes. Ver mi.A to co popisujes je obvykla taktika zamestnavatelu, aby nemuseli platit ze sveho 12ti mes odstupne, proto nic nepodepisovat. No alespon k necemu to bylo u vas dobre, že jste meli preventivni vysetreni a prohlidky

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 27.11.16 00:10
 
avatar

Že se jí odškodnění vyhnulo tenkrát neznamená, že se jí vyhne i v budoucnu. Zaměstnavatel odpovídá i do budoucna.

Lucie, máte "zajímavý" přístup k lidem i k životu. Zaměstnanci si mají nechávat poškozovat zdraví, zaměstnavatelům má procházet neodškodňování nemoci z povolání, ...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 27.11.16 13:01
 
avatar

I když jsem pracovala ve"běžné"fabrice,tak lidský přístup tam fungoval.Vždy když někdo potřeboval kvůli dětem volno,prohodit směny nikdy nic nebyl problém.Bral se ohled i na tyhle "nemocné"lidi.Prostě šlo se domluvit.Po tom"incidentu"s kolegyní se přístup změnil a mimo jiných se zavedly i ty povinné kontroly karpálů.

Možná mám jiný přístup k lidem,ale Ivzez-vy jste asi nepracovala jako dělník,že?to potom chápu Váš přístup.90%lidí,je rádo,že tu práci má,že mají (na své vzdělání)vysoký plat,13 a 14-tý plata motivační plat.Nikde jinde "kousek od baráku"by to neměli.Lidé i neradi mění práci a podle výzkumů veliké procento lidí zůstává až do důchodu v jedné firmě.Kolegyně bolely ruce,ale byly zticha,neřešily to,pořád převahovaly ty výhody a hlavně karpály nemusí mít s té práce,ale i z práce co dělají doma.Známa si je "uhnala "na mateřské z tahání dětí.Takže nikdo nekřičel do světa,že jej něco bolí a může za to zaměstnavatel.

Teď jsme měli případ kdy paní chybí do důchodu pár let a má hraniční hodnoty karpálů.Musí podstoupit operaci nebo zkončit.Když půjde na operaci bude dlouho na nemocenské a to si nemůže dovolit,stejně tak nechce přijít o práci.Dříve by jí tohle nehrozilo a dělala by i jako důchodce,protže chce,teď ovšem nic nenadělá.Co jsem se doslechla tak zkončila a je na předčasném důchodu s minimem peněz.

Stejně tak jsme s kolegou zatajili nemocné kyčle.(to ale není nemoc z povolání,jen dávám jiný příklad)Ano chtěli jsme to doktorovi říct,aby jsme mohli nosit pohodlnější boty,ale potom by nás doporučil na jiné pozice a dostali bysme se na základní plat.To opravdu za to nestálo a kyčle nás budou bolet i za bránou podniku,to se nezmění.Takže by nám to v ničem nepohlo.

Takže myslím,že jsou veliké rozdíly v tom poškozování zdraví.

 
Od: stir
Datum: 27.11.16 17:15
 

no vidis Lucko. Pani skoncila s minimem penez v pred duchodu z duvodu poskozeneho zdravi pri praci. A ty to jeste schvalujes...pritom by mela narok na bolestne a ztratu spolecenskeho uplatneni, doplatek mzdy do prumeru v prubehu nemocenske, nahradu za leky a cesty k lekari, rocni odstupne a rentu az do 65let.

 
Datum: 27.11.16 17:20
 
avatar

stir-paní to právě nevadilo,karpály si mohla přivodit kdekoli.Většina lidí to tak bere,že stárnou a pořád něco bolí,nehledají viníka, ani jestli to mají ze zahrádky,sekání dřeva či ohýbání trubek v práci.Nikdy se nezmínila,že jí ta práce vadí,funguje střídání pozic,tudíž nedělala denně to samé.Jen chtěla v klidu pracovat dál klidně i jako důchodce.Bohužel jí to už nové směrnice nedovolily.

 
Od: stir
Datum: 27.11.16 17:34
 

no vsak takto to chodi. Dokud clovek muze a drzi pusu je vse v poradku. Jakmile nemuze, je nepotrebny... Mohla mit pekny duchod.

 
Datum: 27.11.16 18:54
 
avatar

No buďme rádi,že to každý nebere vážně jako někteří,to bychom byli jako v USA a soudili že nás někde píchlo*smich*nebo protože jsme pracovali rukama.

Stále si myslím,že to není tak jednoduché a pokud do toho tazatelka půjde,tak to nebude vyřízeno za týden a vidinu "renty" bude mít tak ve snu.Netušíme kde dělá,co dělá,jak je to směrnicemi ošetřeno...

 
Od: stir
Datum: 28.11.16 17:14
 

Lucko s tebou je docela sranda, s tim pichnutim mne nekoho pripominas a radej nebudu komentovat, ale ver, že takhle to neni. Neni to na jednom doktorovi, tech specialistu na klinice pracovniho lekarstvi se na tobe vystrida nekolik, to nejde nijak obejit, delaji se nekolikrat testy, odbery opakovane a tam ty fyziologické hodnoty nijak proste neovlivnis ani nepozmenis. To umi udelat jen clovek, ktery je skutecne nemocny. Dale tam chodis na opakovane prohlidky, ja jsem byl zrovns dnes. Ale jsem prejici clovek a tobe preji, abys mohla ve zdravi pracovat az do duchodu, protoze zdravi si pak za penize nekoupis. Ale ty penize ti pak muzou pomoct zit s tou nemoci, kdybys nahodou skoncila v invalidnim duchodu nebo nemohla pracovat kvuli nemoc z povolani. Ono pak zalezi, jestli budes preferovat zajmy svoje nebo zajmy ostatnich pracovniku, protoze jestli odejdes s prazdnym zadkem, abys nedelala ostatnim zle, tak ver, že nikdo z tech lidi se na tebe nebude kazdy mesic skladat na zivobyti. Jinak Ivzez tomu skutecnr rozumi, zna ty zakony a paragrafy a mne pred peti lety hodne dobre poradila. Radi dobre a hlavne zadarmo! Jen vy slepci si to nevazite... Nemusis na toto komentovat, pro me je to uzavrene, beres to moc lehkovazne, mozna zmenis nazor, až se to bude tykat tebe samotné.

 
Datum: 28.11.16 17:47
 
avatar

stír-tohle je poradna a já nespochybňuji váhu některých rádců,nicméně je to zde založeno hlavně i na zkušenostech lidí.Já přidala svou zkušenost z praxe a do nikoho se nepouštěla!ničí odpověd jsem nezlečovala!Jen jsem tazatelce odpověděla,jak to také může skončit,aby si ještě více nezavařila.

Mrzí mě na tom to,že přidám příspěvek jak to chodí a může dopadnout a nakonec jsem obviněna s toho,že se zastávám zaměstnavatel ať ty chudáky dělníky sedřou nebo že jsem lehkovážná.Nechápu tenhle přístup a odsuzujete mě aniž byste se více zamysleli.Já si ten příběh nevycucala z prstu. Víc bych se k tomu také nevracela.

 
Od: nikc®
Datum: 29.11.16 08:51
 

Karpály si může přivodit i ze spaní s rukou pod polštářem a pod hlavou. Já zrovna tak spím, protože mám postel u zdi, málo místa a cítím, že to mám. Křeče v ruce a samovolné hýbání prstů. Ale přestanu tak spát, abych to neměla a něco si neuhnala horšího. Je to ale těžké a zlozvyk. A hlavně nemám kam ty ruce dát... Jinak nedávno v pořadu Polopatě nebo Pološero byla paní, která měla nemoc z povolání, nemohla hýbat rukou a zápěstím. Víte kolik dostává inv. důchod? 6 tisíc. A to psala stížnosti, dopisy, nenechala si to líbit, když to bylo v televizi.


doplněno 29.11.16 18:46:

Karpály to prý nejsou. Je to dobrý.;)

 
Datum: 29.11.16 10:47
 
avatar

nick-jejda,to tady nepište:-Dchcete být na "černé listině"?někteří mají jen zákoník a nic jiného neexistuje:-D

 
Od: stir
Datum: 29.11.16 16:10
 

tak si kupte ortezy nekde v lekarne, mozna v rossmanovi. Budete mit klid. Co se tyka te pani a toho duchodu, mela by dostavat rentu, proto to dala do tv, jelikoz jina domluva neni mozna.


doplněno 30.11.16 13:24:

nikc: vsak my vime, že to je ze spatneho prokrveni To jen Lucka hned sedla na lep :-D

 
Datum: 27.11.16 13:24
 
avatar

Mám pocit, že Ivzez sice ovládá zákony ale na to se v ČR nedá sázet. 3 týdny, to vás zaměstnavatel propustí ve zkušební době. Vyšetření si můžete nechat udělat, můžete se pak se zaměstnavatelem zbytek života soudit.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: vanad1*
Datum: 27.11.16 13:33
 

Tazatelka ale nepracuje v chemičce, nýbrž přichází do styku s běžnými konzervačními nebo podobnými oleji. To může být klidně i olej na šicí stroje. Její kožní reakce nemá tedy s nemocí z povolání nic společného a nemůže tedy u žádného soudu uspět. Má prostě smůlu, že takto reaguje její pokožka a musí si najít jiné zaměstníní. Třeba v pekárně, kanceláři, kdekoli bez olejů.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 27.11.16 17:05
 
avatar

Totéž jsem měla na mysli.Pokud tazatelka chce ve firmě dále pracovat,tak vyřizováním nemoci z povolání si jen zavaří.Sama píše,že jde o kožní reakci,tudíž má možnost změnit pozici,když požádá či doloží papírem.Nikde nemluvím o tom,že by měli zaměstnavatelé vykořisťovat nebohé zaměstnance!V dnešní době si to i málokterá firma dovolí.Bezpečnost a prevence je na prvním místě-to nám rvali do hlavy pořád,ať krizoví manažeři,tak celé vedení.

Když jsem pracovali s oleji či jinými chemikáliemi,tak vždy na sudu(nebo kanystru) byly přiloženy bezpečnostní listy,takže se mohl pracovník obeznámit s čím příjde do styku.Žádná tajemství ani fígle v tom nebyly.

 
Od: crucru
Datum: 27.11.16 16:27
 

Jako naprostému laikovi mi to spíš přijde, jako že jste zaměstnavateli (resp. lékaři) zatajila kontaktní alergii a teď předstíráte nemoc z povolání. Pochybuju, že byste vyhrála nějaký soud. Ale jak říkám, nejsem právník.

 
Od: stir
Datum: 27.11.16 17:31
 

to bud rad, jako pravnik by ses neuzivil a ani to neni v posouzeni pravnika, nybrz kliniky pracovniho lekarstvi. A tam si vas proklepnou tak dokonale, ze se zjisti vse podstatne. Ona takova alergie se nemusi projevit za cely zivot, ale pokud se s ni zacne clovek potkavat denne nekolik hodin, pak se nemoc rozvine opravdu behem nekolika tydnu...

 
Datum: 27.11.16 20:38
 

Ano, za pár týdnů se rozvine a do konce zkušebky se zase svine. A potom pápá ..

 

 

Datum: 27.11.16 21:31
 
avatar

Moc by mne zajímalo, kolik odpovídajích je tu lékařů, kolik má zkušenost s nemocí z povolání

a kolik odpovídajících zná podmínky, za nichž tazatelka pracovala v předchozích zaměstnáních.

Jediný, kdo tu odpovídá k věci, je Štír.

Rannek, z odpovědí Lucie a dalších podobných si nic nedělejte. Jen Vy víte, kde a za jakých podmínek jste pracovala. Máte-li podezření, že by u Vás mohlo jít o nemoc z povolání, měla byste vyšetření podstoupit. A – jak píši výše – hlavně kvůli tomu, abyste zjistila, čemu se máte do budoucna vyhnout, aby se Váš zdravotní stav nehoršoval.

______

Zaráží mne, jak zaujatě odpovídá hlavně Lucie, protože vyšetření a "vyběhání" nemoci z povolání u její kolegyně vedlo ke zlepšení pracovních podmínek u zaměstnavatele → minimálně v zavedení pravidelných prohlídek.

Přestože Lucie (a zdá se, že i její kolegové) tu situaci vnímali negativně, zaměstnavatel z ní vyvodil patřičné závěry (zdraví zaměstnanců mu nebylo lhostejné). Podle mne měli Lucie s kolegy/němi za svou kolegyní stát. A měli se brát za zlepšení pracovních podmínek (nepřecházet zdravotní problémy) pro všechny.


doplněno 27.11.16 21:39:

Možná, že v přístupu odpovídajících hrají roli zmíněné tři týdny. → Také se mi tu v jedné otázce nedávno podařilo "chytit se" jen jedné věci a přehlédnout další...

 
Datum: 27.11.16 22:07
 
avatar

ivzez-možná s myslíte,že víte jakým postoj mám k lidem,ale budete se divit.Bylo a je mi líto spousty starších kolegyň které díky té jedné,přišly o možnost pracovat.Každý potřebuje peníze a starší lidé s důchodem moc nenadělají.To že je něco bolí berou přirozeně,to se věkem stává ,za všechno přece nemůže zaměstnání(to by nikdo nepracoval.Takže ano,stojím si za tím.

Mrzí mě,že to vidíte pouze s té teoretické stránky.To že se firma postarala o zdraví není tak docela pravda.Podmínky se nezměnily.Pořád se dělá práce v zátěži,to nikdo nezměnil,jen se díky tomu opatření nenaberou noví "nemocní"dělníci ,aby se případ neopakoval a ti co už tam pracují,tak pujdou povinně na operaci(nebo vyhazov),tudíž je zase podnik chráněn.Já tam nevidím přínos pro lidi.

Každopádně já psala už dříve to samé co vy-my tady nevíme co tazatelka dělá,jak dělá,kde pracuje...

 
Datum: 01.12.16 19:23
 
avatar

Nevidím to jen z té teoretické stránky (myslím spíše na to, že by člověk neměl zdravotní stav podceňovat) a nevím, jaký přístup máte k lidem obecně.

Tady zatím vidím nepochopení pro kolegyni a pro tazatelku, která mohla nemocí z povolání onemocnět v některém dřívějším zaměstnání.

Zrazování tazatelky od vyšetření bez informací o jejím zdravotním stavu jenom na základě "zkušenosti" s kolegyní mi nepřijde úplně "košer". [Zdraví má člověk jenom jedno.]

Pěkný den! (–:

 
Datum: 01.12.16 19:43
 
avatar

ivzez-strašně si vymýšlíte a netuším co si chcete dokázat.Ani jednou jsem tazatelku neodrazovala,aby nešla na vyšetření či jinak zanedbala své zdraví!V mé odpovědi bylo pouze,ať změní práci nebo ať se dohodne o změne pracovní pozice.Nikdo nepsal ať se vykašle na své zdraví!Popsala jsem tazatelce zkušenost co může nastat,když do toho půjde.Zažila jste snad vy nějaký takový případ nemoci z povolání a co to obnášelo?

Možná u Vás platí pořekadlo o potrefené huse-teoretik.Jinak si to nedokážu vysvětlit jak překrucujete odpovědi.Vaše odpovědi bývají věcné a opsané dle paragrafů,nechápu proč jste se rozhodla překrucovat cizí slova a hledat v nich něco co tam není.Kazíte si reputaci hloupými výmysly.

Jen jsem to chtěla s Vámi dopovídat.*jasne*

 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.