Nařízení zaměstnavatele

Od: Datum: 24.11.16 13:25 odpovědí: 10 změna: 25.11.16 21:44

Může mi zaměstnavatel nařídit společné focení cca 70 osob z firmy, pokud s tím nebudu souhlasit? K tomu ještě v době mého volna o víkendu?Foto má být použito na bilboardech ve městě.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.11.16 15:01
avatar

Nikdo, ani zaměstnavatel Vám nemůže nařídit souhlasit s něčím, s čím nesouhlasíte.

Nesouhlasíte-li s fotografováním a použitím své fotografie, můžete obojí odmítnout.

Zaměstnavatel nesmí Vaši fotografii použít (zveřejnit) bez Vašeho souhlasu.

Jestli jste takový souhlas dala dříve, máte právo jej kdykoliv odvolat.

Pozor! V pracovní smlouvě se zaměstnanec nemůže vzdát svého práva. → I kdybyste měla v pracovní smlouvě sjednáno, co zmiňuje v první odpovědi Robin, jednalo by se o neplatné ujednání (pracovní smlouva by platila dál, neplatné by bylo pouze ujednání, jímž jste se vzdala některého svého práva).

Něco jiného je nařízení práce v době volna. Zaměstnavatel může v odůvodněných případech nařídit práci přesčas, práci během víkendu, může dokonce i zkrátit přestávku mezi dvěma směnami, za předpokladu, že následující dobu odpočinku o stejnou dobu prodlouží.

Ovšem fotografování zaměstnanců podle mne takovým odůvodněným případem není. Ale počkejte si ještě na další odpovědi.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 24.11.16 21:40
avatar

Ivzez, promiňte mi, ale možná jsem natvrdlá. Já tedy můžu dát souhlas ke zveřejnění své fotografie (předpokládejme, že s tím opravdu souhlasím) k propagačním účelům, ale nelze to mít ve smlouvě? Ve smlouvě se jedná o vzdání se svých práv, ale jednorázový souhlas k použití konkrétní fotografie pro konkrétní účel dát mohu? To pak není vzdání se svých práv? Jakto?

Zajímá mě to, protože jsem po přečtení dotazu měla stejný názor jako první odpovídající (nyní smazaný)... Předem děkuji *slunce*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.11.16 20:55
avatar
Pokud nejde o zpravodajství, vědecké nebo podobné účely, lze fotografii žijící osoby zvěřejnit pouze s jejím výslovným souhlasem.
Musí jít o vědomý poučený souhlas. Ten, kdo souhlas dává, musí vědět k čemu souhlas dává, a kde ten, komu souhlas dává, fotku zveřejní.
Ten, kdo souhlas dává, musí být zároveň poučen o svém právu tento souhlas kdykoliv odvolat.
Pokud by bylo možné v pracovní smlouvě sjednat, že zaměstnavatel smí zaměstnance fotografovat a jejich fotografie zveřejňovat podle svého uvážení, vzdávala byste se práva na soukromí a na ochranu osobnosti.
Pokud by zaměstnavatel spolu s fotkou zveřejnil i Vaše jméno, spadalo by to i pod zákon o ochraně osobních údajů.
Zákoník práce upravuje pracovně právní vztahy, netýká se dalších práv zaměstnanců.
Pokud byste souhlas ke zveřejnění svých fotek, případně svých osobních údajů se zaměstnavatelem sjednala přímo v pracovní smlouvě, předem byste se vzdávala (nejen) svého práva tento souhlas kdykoliv odvolat (vše, co bylo sjednáno přímo v pracovní smlouvě, lze měnit pouze se souhlasem obou stran).
Uniká mi, proč někteří zaměstnavatelé chtějí takto zveřejňovat fotky svých zaměstnanců. Stačí, aby jeden z nich dodatečně svůj souhlas odvolal (klidně až při ukončení zaměstnání) a zaměstnavatel bude muset stáhnout všechny billboardy...
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 25.11.16 21:07
avatar

Ještě jednou díky *klik*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.11.16 21:44
Ohodnoceno: 0x
 
Od: dam®
Datum: 24.11.16 23:14

Tak ještě jednou, nařídit nemůže, ale proč se vzdávat možnosti být jednou z tváří solidní firmy...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: vilik
Datum: 25.11.16 00:07
Pro nás natvrdlé. Jak se řeší ty různé tváře firem, najmuté zejména kvůli propagaci? Už před sjednáním smlouvy jsou seznámeni tito zaměstnanci s pracovní náplní, ale co kdyby potom souhlas chtěli odvolat? Upravuje to nějaká forma sankce, implementovaná legálně do smlouvy? Může předem vyjádřený nesouhlas s pozdějším využitím pro inzerci být důvod k neuzavření smlouvy a mohl by se tento důvod hodnotit jako diskriminace? A později, už při uzavřené smlouvě, lze odvolání souhlasu brát jako důvod k výpovědi, například pro nadbytečnost?
Jak je to pak s pracovní pozicí herce v reklamě, modela foceného ve spodním prádle, reklamního maskota? Co když si po účinkování souhlas rozmyslí?
Neměl částečně Robin pravdu, když ne formálně, tak fakticky, jen nešťastně vyjádřenou?
doplněno 25.11.16 23:26: Body dát nemohu, tak alespoň děkuji.
Samozřejmě smlouva o dílo je mi známa. Vámi zmíněný případ s natáčením jsem také zaznamenal a chápu princip sjednání jednorázového výkonu.
Přesto mám pár nejasností přímo v souvislosti s pracovním poměrem, zejména ohledně fotografií u jmen s kontakty, poskytovaných například na materiálech různých servisních oddělení zákazníkům. Nebo třeba na internetových stránkách organizací, kdy poskytnutí souhlasu teoreticky může zaměstnavatel vymiňovat už před nástupem a nesouhlas nějakým způsobem trestat. Sám jsem měl původně na mysli propagaci pomocí návodu, tvořeném natočením pracovníka při práci, kdy ten zároveň odvádí normální činnost a s ohledem na tvorbu těchto videí firmou byl na pracovní pozici vybrán. Pokusím se nejdřív o vlastní rozbor.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.11.16 21:21
avatar

Toto už nesouvisí s dotazem, který se týká pracovně právního vztahu (pracovního poměru), uzavřeného podle zákoníku práce pracovní smlouvou.

Příklady, které uvádíte, budou ošetřeny jiným typem smlouvy, většinou smlouvou o dílo, licenční smlouvou apod. a samozřejmě za patřičný honorář (nikoliv v rámci své mzdy u zaměstnavatele).

Pokud si své účinkování někdo po nafocení (natočení) rozmyslí, bude ho to pravděpodobně něco stát (záleží na tom, co přesně si sjednal ve smlouvě).

A ne vždy se mu podaří všechny již zveřejněné fotky, filmy apod. stáhnout (jakmile díla někdo umístí do internetu, žijí "svým vlastním životem".

[Viz články z nedávné doby o "chudinkách studentkách", které podepsaly smlouvu, dostaly pár stovek, při "castingu" se (téměř) svlékly, napatlaly olejíčkem a nechaly se natočit. Když jim došlo, co udělaly, přišlo je odstoupení od smlouvy (aby agentura videa dále nešířila) na několik desítek tisíc, ale videa stejně v internetu zůstala (agentura už nemohla ovlivnit další weby...]


doplněno 25.11.16 21:40:

Odkazy:

Smlouva o dílo (příklad); Licenční smlouva (příklad, dokument Word, 72 kB) → Jak vidíte, nejde ani v jednom případu o pracovní poměr ani o pracovní smlouvu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.11.16 08:27
Otázka je koho tady pravda zajímá, admin místo toho aby mně odpověděl v čem byla moje odpověď špatná radši vše smazal. Dnes už alespoň chápu kde jsi Ti rádci co tu byli dlouhá léta a najednou jsou pryč.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.11.16 21:30
avatar
Chybnou odpověď jsem nahlásila já. Zaměstnavatel nesmí zaměstnance nutit nechat se vyfotografovat, natož nechat své fotky zveřejnit na billboardu.
Souhlas zaměstnanců nelze sjednat v pracovní smlouvě. Zaměstnanec se v pracovní smlouvě nemůže předem vzdát svých práv. Pokud by v pracovní smlouvě bylo něco podobného sjednáno, bylo by toto ujednání neplatné.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.