Náhrada mzdy v PN ve zkušení době

Od: Datum: 05.12.16 13:38 odpovědí: 8 změna: 15.12.16 09:44

Zdravím všechny rádce:) Prosím, je nárok na náhradu mzdy v PN pokud se stal pracovní úraz ve zkušební době? Vím, že normálně platí část ČSSZ a zbytek do určitého procenta doplácí zaměstnavatel (správně by měl každý měsíc). Ale platí to i ve zkušební době? A dá se po zkončení PN (pokud se už zaměstnanec nevrátí do téže práce po podepsání ukončení smlouvy) vymáhat po zaměstnavateli tato náhrada? Děkuji všem a přeji krásný den:)

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.12.16 14:11

Předpokládám, že zaměstnanec měl uzavřený pracovní poměr. Skutečnost, že v pracovní smlouvě byla sjednána zkušební doba, nemění nic na povinnosti zaměstnavatele tento pracovní úraz šetřit a případně odškodnit.

http://www.pracovniuraz.cz/po…urazu-nahrada-skody-bolestne/ Na těchto stránkách se dozvíte víc.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 05.12.16 21:23

Vím, že normálně platí část ČSSZ a zbytek do určitého procenta doplácí zaměstnavatel - to je velmi zajímavá konstrukce, skoro jako by to vymyslela paní ministryně Marksová Ne, tak to není. Prvních 14 kalendářních dní pracovní neschopnosti platí zaměstnavatel náhradu mzdy, a to hodinovým průměrem, který najdete na výplatní pásce, ovšem redukovaným stejně jako se redukuje denní vyměřovací základ při výpočtu nemocenské. Tato náhrada mzdy náleží za počet hodin, které byste byl odpracoval nebýt nemoci, přičemž první tři směny se neplatí. Od 15. kalendářního dne nemoci platí OSSZ nemocenskou, ta už je za kalendářní dny. Zkušební doba na to nemá vliv. Náhrada mzdy náleží pouze po dobu trvání pracovního poměru (jakmile pracovní poměr skončí, nenáleží mzda, tedy není co nahrazovat).

Ohodnoceno: 0x

Datum: 07.12.16 15:31

Tak to jsem z toho jelen :D Já jsem to čerpala z "Ztráta na výdělku po dobu pracovní neschopnosti se stanoví jako rozdíl mezi průměrným hrubým výdělkem dosahovaným před vznikem škody a plnou výší náhrady mzdy nebo platu, popřípadě plnou výší nemocenského. Na náhradu za ztrátu na výdělku má zaměstnanec nárok i za první 3 dny pracovní neschopnosti, za něž se nevyplácí náhrada mzdy nebo platu (zjednodušeně řečeno je to rozdíl mezi průměrným výdělkem a nemocenským)." http://www.pracovni-uraz.cz/c…o-dobu-pracovni-neschopnosti. Takže proto jsem se domnívala, že zaměstnavatel doplácí zbytek ... Náhrada mzdy náleží pouze po dobu tvrání pracovního poměru- tomu rozumím :)

Datum: 07.12.16 15:32

Jooo, to je zase ztráta na výdělku:D Tak teď už tomu nerozumím vůbec...

Datum: 10.12.16 13:00

Ztráta na výdělku je ten rozdíl mezi náhradou mzdy za nemoc od zaměstnavatele (později nemocenským od OSSZ) a průměrným výdělkem (dorovnání rozdílu).

Dorovnání se většinou provede až najednou po skončení léčby pracovního úrazu.

Uznal zaměstnavatel úraz jako pracovní (to je v jeho kompetenci)?

Datum: 15.12.16 09:44

Fajn, moc děkuji!:) Ano, uznal, naštěstí se nijak nevykrucovali:)

Datum: 07.12.16 16:58

@inzinyrka:... no, a kde je odpověď, jak je to s tím doplácením do celý výplaty, chápu, že tazatelka neuvedla "přesné úřední" názvy, ale zaměstnavatel peníze doplácí !, a na to se ptá ... tato odpověď je pouze buzerací za slovíčka, ale hodnotu má nulovou ...

Datum: 08.12.16 20:10

Nejde o slovíčkaření, opravdu jsem se z dotazu domnívala, že tazatelka má na mysli náhradu mzdy v prvních dvou týdnech nemoci.

Podle mě náhradu za ztrátu na výdělku doplácí pojišťovna, vesměs Kooperativa, u které je každý zaměstnavatel pojištěn pro tyto případy. Možná prostřednictvím zaměstnavatele, to nepopírám.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.