Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Hodinova vypoved?

Od: fibi® odpovědí: 3 změna:
avatar fibi
Dobry den,jak je to prosim s vypovedi zamestnavateli z duvodu neplneni povinnosti? Zamestnavatel opakovane vyplaci vyplatu o 14 dni dyl nez je dohodnuty termin a nekdy i na 2x. Na vyplatnici jsou strhle polatky za zdravotni a duchodove pojisteni,ale do systemu je uz neodevzda! Nahodou se zjistilo,ze zamestnavatel toto neplati uz vic jak pul roku. Vznikaj timto nasledne dalsi naklady-sankce za nezaplaceni najmu lizingu atd...Mel jsem za to,ze zamestnanec muze dat vypoved na hodinu z duvodu neplneni povinnosti zamestnavatele...

 

 

3 odpovědi na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

4x
avatar bruno2

Žádná hodinová výpověď neexistuje. Vy máte zřejmě na mysli okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem. Tento institut řeší zákoník práce v § 56 takto:

Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem

(1) Zaměstnanec může pracovní poměr okamžitě zrušit jen, jestliže,

a) podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, nemůže dále konat práci bez vážného ohrožení svého zdraví a zaměstnavatel mu neumožnil v době 15 dnů ode dne předložení tohoto posudku výkon jiné pro něho vhodné práce, nebo

b) zaměstnavatel mu nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí období splatnosti (§ 141 odst. 1).

(2) Zaměstnanci, který okamžitě zrušil pracovní poměr, přísluší od zaměstnavatele náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku za dobu, která odpovídá délce výpovědní doby. Pro účely náhrady mzdy nebo platu se použije § 67 odst. 3.

atreus*

Jenom doplním, že splatnost mzdy např. za září je do 31. 10., takže zaměstnanec může zrušit pracovní poměr nejdříve 16. 11.

 

iz*
hodnocení

0x

"Výpověď na hodinu" nebo "hodinová" či "okamžitá" jsou oblíbené obraty z televizních seriálů, ale ani jedno neexistuje. Jedině okamžité zrušení pracovního poměru.

Obdobím splatnosti mzdy je celý následující kalendářní měsíc, a po něm má zaměstnavatel ještě zákonnou lhůtu 15 dnů. Teprve v případě, že mzdu nevyplatí (nedoplatí) ani v této lhůtě, lze pracovní poměr zrušit.

Nyní by bylo možné pracovní poměr zrušit za dlužnou mzdu (nebo její část) za srpen nebo září. V případě mzdy za říjen to bude možné nejdříve 16. prosince.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]