Jak se vyměřuje dovolená?

Od: Datum: 21.11.16 10:54 odpovědí: 4 změna: 21.11.16 17:12
Dobrý den,vůbec se v tom nevyznám, a proto bych chtěla vědět,jak to je. Mám smlouvu od září na půl roku a určený nějaký počet dovolené. Proč se řeší dovolená v souvislosti s novým rokem? Po novém roce mi dovolená zase přibude? Jde mi o to,když si ji teď vyberu,že nevím,zda tedy po novém roce budu mít další dovolenou. Děkuji,opravdu se v tom nevyznám, je to moje první práce.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: krtek*
Datum: 21.11.16 11:12

na každý kalendářní rok je zákonem daných 20dní dovolení pokud nemáte od zaměstanavatele nějaký benefit ve formě více dní..po jejich vyčerpání se zase s nástupem nového roku načerpá...nevyčerpaná dovolená se převádí do dalšího roku...její výběr (té převedené) je pak na dohodě se zaměstnavatelem..nárok na první dovolenou má člověk po 60 odpracovaných dnech...obecně platí, že za každý měsíc má člověk nárok na 1,5dne dovolené (20:12 = 1,5)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.11.16 12:43
avatar

Pracujete-li v tomto zaměstnání od 1. září a odpracujete-li alespoň 60 pracovních směn, vznikne Vám nárok na tři dvanáctiny roční výměry dovolené [(20 : 12) × 3 nebo (25 : 12) × 3].

Pokud byste neodpracovala 60 směn, byl by nárok jenom na dovolenou za odpracované dny ve výši jedné dvanáctiny dovolené za každých odpracovaných 21 dnů (maximálně dvě dvanáctiny).

Nezameškáte-li letos pro nemoc (nebo jiné překážky v práci) více než dva dny a v příštím roce více než 5 dnů, splníte podmínku pro vznik nároku na poměrnou část dovolené letos i v r. 2017. Čerpání dovolené se z hlediska nároku na dovolenou posuzuje jako odpracovaná doba.

Čerpání dovolené určuje zaměstnavatel. Pokud byste letošní dovolenou nevyčerpala do konce roku, převede se do příštího roku. Zákoník práce neurčuje, do kdy je nutné "starou" dovolenou vyčerpat.

Zaměstnavatel může čerpání dovolené určit i před splněním podmínky pro vznik nároku na dovolenou za přepokladu, že zaměstnanec podmínku splní do konce kalendářního roku nebo do ukončení zaměstnání. Kdybyste dovolenou vyčerpala před vznikem nároku a zaměstnání skončilo ve zkušební době, strhnul by Vám zaměstnavatel náhradu mzdy za přečerpanou dovolenou, a zdravotní pojištění za dobu neplaceného volna.

Dovolená se vždy posuzuje za kalendářní rok.

——

Totak píše o proplácení dovolené a o tom, že se tomu zaměstnavatelé brání. To není pravda. Dovolenou je nutné čerpat, podle zákoníku práce se nevyčerpaná dovolená proplácí při skončení zaměstnání.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: mznj®
Datum: 21.11.16 14:11

https://zpravy.aktualne.cz/fi…inancebox&utm_term=position-6

Tady to s tím převáděním dovolené do příštího roku píšou jinak, pochopil jsem to tak, že dovolená by již převádět neměla jít a proplatiti by se mohla pouze v případě ukončení pracovního poměru. Takže by se dovolená měla vyčerpat v tom kalendářním roce, ve kterém vznikl nárok, až na pár vyjímek.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.11.16 17:12
avatar

J8 jsem reagovala na odpověď přede mnou (už byla smazána), že zákoník práce přesně určuje do kdy po Novém roce... To není pravda, na čerpání zbylé dovolené je celý následující rok.

Ale jsou i výjimky – pokud např. maminka z MD přejde rovnou na RD, určí jí zaměstnavatel čerpání "staré" dovolené až po skončení RD.

Ovšem to už se k dotazu nevztahuje.

Jinak před články je lepší dát přednost zákoníku práce.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.