Výpověď z pracovního poměru

Od: Datum: 19.11.16 09:55 odpovědí: 3 změna: 19.11.16 16:04

Dobrý den, ráda bych podala výpověď taqk, abych mohla nastoupit na začátku dalšího roku do nové práce. Mám tedy formulovat výpověď tak, že ukončuji pracovní poměr dne 31.1. 2016 a pokud mi to zaměstanavatel podepíše k mému danému dni, bude pracovní poměr končit toho dne? Pokud mi to podepíše, nebudu muset čekat 2 měsíce na výpovědní lhůtu? Pokud to bude tvz. dohodou z mé strany k určitému dni? Díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.11.16 10:10
avatar

Ne. Ty nemůžeš ukončit PP k 31.12.2016. Ty musíš požádat zaměstnavatele o rozvázání PP dohodou k tomuto datu, ale zaměstnavatel na to nemusí přistoupit. Pak můžeš podat klasickou výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou. Pokud ji stihneš podat do 30.11.2016, tak PP skončí k 31.1.2017.

Neexistuje dohoda z tvé strany, dohoda se vždycky týká obou stran.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 19.11.16 10:52

ano, přesně jak píše ladin: ty můžeš dát pouze návrh, který zaměstnavatel akceptuje nebo ne. Pokud ne, platí zákonná výpovědní lhůta 2 měsíce počínaje 1. dnem měsíce následujícího po podání výpovědi.


doplněno 19.11.16 11:35:

návrh na rozvázání PP dohodou a klasická výpověď může být na jednom papíře s příslušnou formulací ve smyslu: ... pokud nepřistoupíte na dohodu považujte toto za klasickou výpověď z PP...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.11.16 16:04
avatar

Jestli potřebujete skončit 31. prosince (nikoliv ledna) 2016, měla jste písemnou výpověď zaměstnavateli doručit do 31. října t.r.

Teď už jedině požádat o rozvázání pracovního poměru dohodou (ZP, § 49) ke dni 31. XII. 2016. Bude-li zaměstnavatel souhlasit, skončí zaměstnání 31. prosince t.r.

Nebude-li zaměstnavatel s návrhem dohody souhlasit (není to jeho povinnost), bude nutné situaci řešit výpovědí (ZP, §50, odst. 1 + 3) s dvouměsíční výpovědní dobou.

Žádost o rozvázání pracovního poměru dohodou lze napsat tak, aby v případě, že zaměstnavatel nebude s dohodou souhlasit, šlo o výpověď a hned příští měsíc začala běžet výpovědní doba. Doručíte-li zaměstnavateli návrh dohody s výpovědí do 30. listopadu 2016, skončí zaměstnání v případě souhlasu zaměstnavatele dnem uvedeným v návrhu nebo v případě nesouhlasu zaměstnavatele uplynutím výpovědní doby → 31. ledna 2017.

Na výpovědní dobu se nečeká dva měsíce. Výpovědní doba, která trvá (minimálně) dva měsíce, začne běžet hned následující měsíc po podání výpovědi. Zbytek měsíce, v němž podal výpověď + celou výpovědní dobu je zaměstnanec povinen ještě odpracovat (ani zde nejde o žádné "čekání").

Poznámky:

Jednostranné ukončení pracovního poměru je možné pouze výpovědí. Dohoda o rozvázání pracovního poměru je vždy oboustranná, nelze ji uzavřít bez souhlasu obou stran.

Bylo by dobré se seznámit alespoň se základními pojmy ze zákoníku práce (viz odkazy výše), budete je potřebovat po celou pracovní kariéru. [Zde bylo celkem jasné, oč Vám jde, ale v řadě případů to tak srozumitelné být nemusí. Potom byste se nemusela dočkat adekvátní odpovědi.]

*) ZP = zákoník práce

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.