Jak je to s pojištěním

Od: Datum: 17.11.16 11:06 odpovědí: 4 změna: 17.11.16 16:19

Dobrý den mohl by mi někdo poradit?
Ke 30.11. ukončuji studium a od 1.12. nastupuji na brigádnický pracovní poměr , tak se chci zeptat budu mít ještě za listopad zaplacené pojištění nebo ne? A nevíte jestli se pojištění na další měsíc platí dopředu nebo nějak zpětně? Zkoumal sem to na strankach u sve pojistovny a tam jsem se dozvedel akorát že se platí do 8 dnů následujícího měsíce ale moc jsem to nepochopil. Děkuji za jakékoliv odpovědi. Martin


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.11.16 11:13

Nebudete platit nic.


doplněno 17.11.16 12:21:

Aha jsem si nevšiml, že je to jen brigáda. V tom případě od prosince si platíte zdravotní sám. Jak budete mít potvrzení o ukončení studia, tak byste s tím měl zajít na pojišťovnu, aby věděli.

Druhá možnost je, že se zaregistrujete na úřadu práce, ale tam mějte na pmaěti, že jejich cílem je Vám najít práci na HPP.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: 15martin
Datum: 17.11.16 11:19

Takže za listopad nic platit nebudu chápu to dobře? a pak od prosince si to musím platit sám, protože zamestnavatel to neplatí ... Děkuji za odpoved

Datum: 17.11.16 13:01
avatar

Nerozumím pojmu "brigádnický pracovní poměr".

Slovo "brigáda" se v Zákoníku práce nevyskytuje. Je tam pracovní poměr (dostanete pracovní smlouvu), dohoda o pracovní činnosti a dohoda o provedení práce. Který z těchto pracovně-právních vztahů máte se zaměstnavatelem uzavřen?

Je to kromě jiných detailů důležité pro určení, zda se odvádí nebo neodvádí pojistné.

Cio se týká studia, student je pro zdrav.poj. v okruhu sob, za které platí stát. Z hlediska soc.poj. není studium pojištěnou dobou (od 1.1.2009 nemocensky, od 1.1.2010 ani důchodově).

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 17.11.16 16:19
avatar

"Brigádnický pracovní poměr" je nesmysl, zákoník práce pojem "brigáda" nezná. Buď půjde o pracovní poměr (pracovní smlouvu zde asi na dobu určitou) nebo o DPP či DPČ.

V případě pracovní smlouvy a DPČ musí zaměstnavatel odvést sociální a zdravotní pojištění (od mzdy/odměny 2.500 Kč měsíčně), v případě DPP až od 10.001 Kč měsíčně.

Jestli za Vás odvede zdravotní pojištění zaměstnavatel, nemusíte dál nic řešit, snad si jenom po osmi kalendářních dnech ověřit u své zdravotní pojišťovny, jestli Vás zaměstnavatel přihlásil.

Pokud za Vás zaměstnavatel zdravotní pojištění pojištění neodvede, musíte u zdravotní pojišťovny přihlásit jako osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP) a uhradit si zdravotní pojištění sám.

OBZP hradí zdravotní pojištění pouze za měsíc, kdy po celý měsíc nuhradil pojistné někdo jiný (stát, zaměstnavatel). TZn., že za listopad nebudete hradit nic, prosinec bude záviset na výše uvedeném.

Nevím, co se Vám na zdravotním pojištění zdá nesrozumitelného. Teprve na konci měsíce (poslední den v měsíci) budete vědět, jestli za Vás za ten měsíc někdo odvede zdravotní pojištění. Pokud ne, musíte se do osmi kalendářních dnů přihlásit u své pojišťovny a ve stejném termínu uhradit pojistné. V případě prosince byste se musel přihlásit a pojistné (1.337 Kč) uhradit do 8. ledna 2017.

Bude-li brigáda bez odvedeného pojistného trvat déle, musíte pojistné uhradit vždy do 8. následujícího měsíce. Pojistné za OBZP bude od ledna 2017 činit 1.485 Kč měsíčně.

Poznámka: Pracovní smlouvu nikdo nedostává. Pracovní smlouvu si zaměstnanec sjednává se zaměstnavatelem. (Pracovní smlouva se sjednává nebo uzavírá; nedává se ani nedostává.)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.