Kolik prodělal?

Od: Datum: 15.11.16 13:19 odpovědí: 16 změna: 15.11.16 19:44

Zdravím, s přáteli řešíme takovej zapeklitej příklad.

Najde se někdo, kdo to dokáže správně spočítat?

Zadání:

Kamarád nakoupil v Glóbusu 6 1,5 litrových PET lahví Coca-Coly při ceně 16,90 Kč za kus.

Zjistil ale, že v Kauflandu prodávali ve stejnou dobu Coca-Colu 2 litry za 13,90 Kč.

Kolik peněz prodělal?

Já tvrdím, že správné řešení je takovéto:

Spočítám cenu za 1/2 litru u obou krámů:

Kaufland: 13,9/4= 3,475 Kč za 1/2 litru

Globus: 16,9/3= 5,633 Kč za 1/2 litru (zaokrouhleno na 3 des. místa)

Spočítám kolik prodělal na 1/2 litru:

5,633 - 3,475= 2,158 Kč na 1/2 litru.

Protože nakoupil 6 1,5 litrových lahví, prodělal 9x 2,158= 19,422 Kč.

Po zaokrouhlení prodělal 19 korun.

Ostatní tvrdí, že to mám špatně, tak jak to je?

Díky :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: krtek
Datum: 15.11.16 13:27

Trochu složitý výpočet..nějak nechápu počítání na 0,5litry když základní jednotka je litr :) (teď jen doufám, že jsem nikde neudělal krpu aj já a nebudu za vola *smich* )

16,90,- :1,5l = 11,2,-/ litr

13,90,- : 2,0l = 6,95,-/litr

11,20 - 6,95 = 4,25,-/litr

4,25 x 6petky = 25,50,-


doplněno 15.11.16 13:40:

a myslím, že tu chybu tam mám...

4,25,- na litru x 6petek po 1,5litru = 38,25,- :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.11.16 13:30
avatar

Je to tak, že ostatní mají pravdu. Trošku jsi se zamotal v jednotkách objemu. Přečti si to a zamysli se.


doplněno 15.11.16 13:40:

Teď to máš správně.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jj584
Datum: 15.11.16 13:39

Jo ajo,

je to takto?

Protože nakoupil 6 1,5 litrových lahví, prodělal 18x 2,158= 38,844 Kč.

?

Od: jj584
Datum: 15.11.16 14:10
Kamarád oponuje:Z globu ma 6x 1.5l = 18l Cena 1/2l je 5.633 Takze 5.633x18 =101.394 Ten samej pocet z kaufu pritom vyjde na 62.55Kc Rozdilova casta je tedy 38.844 Je ale potreba jeste dopocitat 6 pul litru, ktery by mel navic, kdyby kupoval v kaufu. Rozdil na pulitr je 2.158. Takze 2.158x6 = 12.948 KONECNEJ VYPOCET TEDA MUSI BYT 38.844+ 12.948 = 51.792
Od: krtek
Datum: 15.11.16 14:14

to už jsou drobny počty...jen mi furt není jasný, proč to počítáš přes ty 0,5litry *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jj584
Datum: 15.11.16 14:17

Protože jsem pivař :D

Od: krtek
Datum: 15.11.16 14:19

no to já jsem taky, ale tohle by mě nenapadlo:-D základní jednotka je prostě litr.. nejjednoduší výpočet ti stejně dal adam..;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.11.16 19:44
avatar

První chybu máš hned na začátku, v první větě. 6x 1,5 je 9litrů a ne 18. Ostatní se mi nechce už číst.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 15.11.16 13:33

pokud je 2,158 kč rozdíl na půl litru, tak potom to násobíte 9? to by se mělo násobit 18, ne? 1,5 l jsou 3 půllitry * 6 lahví, to je 18. potom by to bylo 38,85 Kč.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jj584
Datum: 15.11.16 13:39

JJ, už jsem si všiml, díky.

Datum: 15.11.16 13:44

Kolik by koupil těch dvoulitrových?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: krtek
Datum: 15.11.16 13:47

7 a ještě by mu zbylo pár deci na stojáka ;)

jinak otázka mimo soutěž...byla to orpavdu coca-cola? zatím nevím o tom, že by někdy Coca-Cola šla pod 18,90,- to jsem bral loni před svátkama v Penny :) Joo Kofola..to je jiná..ta už spadla v kaufu i na 12,90,- za 2litry ..ted předminulý týden jsem ji bral za 13,90 :))

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jj584
Datum: 15.11.16 13:52

No možná máte pravdu. Ten druh už jsem zapomněl. :D

Od: jj584
Datum: 15.11.16 13:51

Nekoupil, jen s hrůzou zjistil, že nakoupil méně za více v milém obchodě.

Od: adam20
Datum: 15.11.16 13:55

Vem to jednoduše, nakoupil prostě 9l, a to ho stálo 6 x 16,90 = 101,4 Kč. Takže měl 9l za 101,4 Kč.

V kaufu ale vyjde litr na 13,90 / 2 tudíž na 6,95 Kč. Tudíž 9l by ho v kaufu vyšlo na 9 x 6,95 = 62,55 Kč

Tudíž prodělal 101,4 - 62,55 = 38,85 Kč

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 15.11.16 18:09
avatar

Matematický příklad je spočítaný, tak já zase začnu rýpat, jo?

Neprodělal nic, protože za svých 101.40 Kč získal zboží s aktuální cenou 101.40 Kč. Prodělal by jen v případě, že by ty coly prodal jinému kamarádovi pod cenou.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.