Podnikatelský nápad a jeho začátek

Od: Datum: 12.11.16 22:17 odpovědí: 8 změna: 13.11.16 20:03

Mám nápad, na obor podnikání. Pro začátek by šlo o poměrně krátkou a sezoní záležitost kolem Vánoc. Nic méně z důvodu, že opravdu netuším, zdali je to dobrý nápad, zdali si to prostě někoho najde si nechci hned zakládat živnostenské opravnění abych potom zjistil, že najdu třeba 3 zákazníky a potom nic. Takže bych to chtěl letos prostě zkusit jen tak nanečisto, na zkoušku a pokud by to mělo úspěch a dalo by se předpokládat, že v tom chci v dalších letech pokračovat protože by byl zájem tak bych si to opravnění založil. Otázkou je jak se na to dívá zákon. Případně, jestli by to šlo i třeba přes někoho kdo už živnostenský list má?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: kakamila
Datum: 12.11.16 23:18

Oslov možné spotřebitele a uvidíš dle objednávek...živnost si založíš za jeden den...

Třeba na někoho z rodiny možná...,ale aby ti to nevyfoukl...

Nákup a prodej má kde,kdo...,ale ty chceš něco vyrábět...?Nezapomeň na schválené výrobní prostory...

Ohodnoceno: 0x

Datum: 12.11.16 23:18

Pokud máte podnikatelský záměr (nápad) tak dost záleží o co jde. Mezi pečením vánočního cukroví a výrobou odpalovacího zařízení na ohňostroje je propastný rozdíl. Jsou vázané a nevázané živnosti, nutná odborná způsobilost, potřebné atesty atd. Můžete zkusit oslovit známé, rozdat letáky a udělat si vlastní průzkum trhu ale nedovolené podnikání je stěžejní delikt živnostenského zákona. Pokud ten nápad nestojí za 1000Kč za živnostenský list, je něco špatně.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 13.11.16 00:02

Zákon se na "podnikání nanečisto na zkoušku" dívá jako na neoprávněné podnikání (pozor na vysoké pokuty).

A nešlo by to ani "přes někoho, kdo už podnikatelské oprávnění má". Podle mne by šlo o podvod.

Chcete-li podnikat, podnikejte, ale poctivě. Když Vám podnikání nepůjde, klidně je zase ukončíte nebo přerušíte.

Jestli jde o sezónní záležitost, stejně byste pravděpodobně živnost provozoval jenom v předvánočním období, po zbytek by byla přerušena (nebo se pletu?)...

Od: mp
Datum: 13.11.16 01:22

Ono je to složitá problematika. Ono zas tak klidně ukončit živnost nejde. V první řadě se stanete terčem různých kontrol. Sám jsem to zažil, když jsem měl ještě před lety občas nějakého zaměstnance (tedy, když jsem našel náhodou toho, kdo byl tak šikovný a vypadal, že i vydrží, že ho to baví, že jsem byl ochoten za něj i platit ty nehorázné poplatky). Nejsem nějaká fabrika, která má 5000 zaměstnanců. já měl nejvíce 4. Vás si Ivzes představuju jako takovou dobrou účetní, která dělala u různých firem, ale trochu nevíte, co je opravdová svoboda podnikání. Ohánění paragrafy a strašení různými pokutami to určitě není. Stejně největší frajeři (Babiš a pod.) na naše současné zákony úplně kašlou a doufají, že mají dobré krytí. A že budou mít dost posluhovačů.

Datum: 13.11.16 01:58

Mp, Vy tvrdíte, že podnikání bez živnostenského oprávnění je v pořádku?

A kde berete ty kontroly podnikatelů, kteří podnikají jenom sezónně (jejich obor se nedá provozovat po celý rok)?

Ráda se poučím, můžete dodat nějaké odkazy? [Nekorektní podnikání prosím ponechme stranou.]

doplněno 13.11.16 02:06:

PS:

Upozornění na to, že se neoprávněné podnikání může prodražit podle mne není "strašení paragrafy". Každý, kdo se chce pustit do podnikání, by měl znát živnostenský zákon a měl by vědět i o možných postizích ("zakalkulovat" je). Svoboda podnikání neznamená "svobodu porušovat zákony".

Datum: 13.11.16 03:46

Více méně máte Ivzes pravdu, co se týče zákonů. Mě spíše jde o princip. každý kdo začíná podnikání s čistým štítem je v pohodě. To bylo tak vždycky. Tam je zásadní problém s dodržením současných zákonů, které jsou šílené. tak nastavené, že se to vlastně pak vůbec nedá dělat. Sám bych se rád mýlil. Osobně bych to tak vyhodnotil tak z rok, tam se uvidí.

Datum: 13.11.16 03:58

Je to jen můj smradlavej dojem (nikomu ho necpu). Ale podle mě nás nejvíc ojebávají ti nejbohatší, a ti nejchudší jim fandí. A ta střední třída se producíruje v Praze na Krymské. Na Titaniku to bylo podobné.

Datum: 13.11.16 20:03

Těžko radit, když nevíme o co jde. Je jasné, že dobré nápady se neříkají. Jestli je dobrý, to uvidíš sám. Pokud je to výroba "něčeho" jen na vánoce. Tedy jen letos, jednorázově, tak to udělej, a podle zájmu zákazníků se zařiď dál. Kdo se bojí, nesmí do lesa. Chce to trošku drzosti, trochu štěstí, a když to opravdu bude jednorázová akce, tak věřím, že když se půjdeš přihlásit dodatečně k platbě daně, tak se ti nic nestane. Stát bude rád, že má své peníze, a uředník nebude mít důvod ti přidělávat problémy. Pokud by to byla opakující se činost, a stačí, že ji budeš jen zamýšlet jako opakující se, byť jednou do roka, tak se jedná o podnikání. Přečti si živnostenský zákon, co je to podnikání, co je všechno vyžasdováno, je to hodně rozdílné, podle druhu podnikání. Na internetu najdeš skoro všechno.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.