Můžu mu dát výpověď

Od: Datum: 10.11.16 23:05 odpovědí: 9 změna: 23.11.16 16:34

Nájemník mě dluží peníze za nájem, ale nejedná se o trojnásobek. Mohu mu dát nějakou výpověď nebo jak postupovat, aby se odstěhoval?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 11.11.16 14:08
avatar

Dobrý den, pokud uvažujeme v legální rovině, tak můžete dát výpověď z důvodu neplacení nájmu až po trojím nezaplacení (to už víte). Takže, musel by to být jiný a závažný důvod, který NOZ umožňuje (např. devastace bytu, krádež vybavení bytu, fyzické napadání majitele apod.). Pro Vás bude asi nejlepší (pokud na odchodu nájemce trváte) řešit to písemnou dohodou, kterou náj. poměr ukončíte v dohodnutém termínu. Ovšem, nájemce s ní nemusí souhlasit. Ono také záleží na inteligenci či právním povědomí nájemce - někomu to řeknete ústně a už se stěhuje a jiný se bude soudit kvůli neoprávněné výpovědi. Hodně štěstí a zdravím!


doplněno 11.11.16 19:20:

vanad1 - podle jakého zákona může pronajímatel dát výpověď nájemci z náj. poměru kdykoliv?

Myslíte NOZ (který paragraf)? Jak jste z dotazu poznal na koho jsou psané energie? Jste si jistý, že když bude tazatel postupovat dle Vaší rady, že se nedostane do nových problémů?

Ohodnoceno: 1x
 
Od: vanad1
Datum: 11.11.16 16:55

[ Obsah příspěvku byl skryt moderátorem z důvodu porušení pravidel poradny. ]

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.11.16 12:03
avatar

Vanad, dávejte si prosím na své odpovědi větší pozor. Ohledně "výpovědi kdykoliv" nemáte pravdu. Pročtěte si NOZ.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 12.11.16 20:05
avatar

ivzez: výpověď ale lze dát kdykoliv. I podle NOZ. Byla by to výpověď bez uvedení důvodů a vztahuje se na ni obecná, tříměsíční výpovědní lhůta.

a pro tazatele: Pokud se nájemníka chcete zbavit, je to jediná JISTÁ cesta. Stejně tak, pokud mu potřebujete ukázat, že se s jeho jednáním nehodláte smířit. Sepsat novou smlouvu, v případě, že dluhy uhradí, není problém. Riskujete sice ztrátu tří měsičních nájmů, ale někdy je to lepší. Je jasno hned od začátku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.11.16 20:31
avatar

Vypovědět nájem bez udání důvodů může jen nájemce, nikoli pronajímatel. Pronajímatel může vypovědět nájem pouze z důvodů v zákoně uvedených, tedy nikoli kdykoli. Viz § 2288 NOZ.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 23.11.16 16:34
avatar

Výpověď nelze dát kdykoliv! Řeší to paragraf 2291, odstavec 2, NOZ.

Výpověď lze dát když: "Nájemce porušuje svou povinnost zvlášť závažným způsobem, zejména nezaplatil-li nájemné a náklady na služby za dobu alespoň tří měsíců, poškozuje-li byt nebo dům závažným nebo nenapravitelným způsobem, způsobuje-li jinak závažné škody nebo obtíže pronajímateli nebo osobám, které v domě bydlí nebo užívá-li neoprávněně byt jiným způsobem nebo k jinému účelu, než bylo ujednáno".

Vanad 1 - Ve smlouvě může být dohodnuto leccos, ale nesmí to odporovat zákonu. Jinak je příslušná část smlouvy neplatná.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vanad1
Datum: 13.11.16 13:57

Dotaz byl na neplacení nájemného, což je hrubé porušení povinností vyplývající z nájmu a tedy kdykoliv po nezaplacení.

Pokud je nájemce solidní, nebyl by původní dotaz. Ostatní se řeší nájemní smlouvou, kde může být staneveno vše, na čem se dohodnou. Jako v každé jiné smlouvě.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: repe
Datum: 11.11.16 22:43

Energie jsou psané na něj.

Datum: 12.11.16 12:58
avatar

Máte-li od nájemníka jistotu (kauci), můžete ji použít na dlužné nájemné a vyzvat nájemníka k doplnění kauce. Jak dlouho u Vás nájemník bydlí a jak spolehlivě platil doposud? Nejde o momentální výpadek např. kvůli nemoci?

Jestli Vám nájemník dluží nájemné po splatnosti dalšího nájemného, měla byste jej napřed písemně vyzvat k doplacení dlužného nájemného a pokud nájemník dluh v přiměřené době nevyrovná, můžete mu dát výpověď.

Doporučím článek o skončení nájmu výpovědí podle NOZ na ePrávu.cz

a úpravu nájmu v NOZ

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.