Starobní důchod a práce na hlavní prac poměr

Od: Datum: 10.11.16 17:33 odpovědí: 2 změna: 10.11.16 17:58
avatar

Jsem starobní důchodkyně a mám u firmy dohodu o provedení práce do 31.12., pracovala jsem zde krátce, nyní prý mě zatím nepotřebují. Chci si ale přivydělat. Mám nabídku na hlavní pracovní poměr ještě v tomto roce. Lze to takto řešit a bude to pro mě výhodné? Děkuji za zprávu, k.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.11.16 17:35

Ano, ano.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.11.16 17:58
avatar

Jestliže pobíráte tzv. řádný starobní důchod, přiznaný podle § 29 zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, můžete pracovat jak chcete. Pro Vás je dohoda o provedení práce výhodná proto, že do 10.000 měsíčně z ní nejsou odvody (pouze daň, ale to lze vyřešit daňovým prohlášením a uplatněním slevy).

Práce na HPP je taky výhodná, protože po odpracování 360 "pojištěných" dní si můžete požádat o přepočet důchodu. Je to sice jen 0,4 % z výpočtového základu (z toho, z něhož Vám byl důchod už vypočítán), ale lepší než nic.

Kdybyste pobírala předčasný starobní důchod podle § 31 uvedeného zákona, nelze vykonávat pojištěnou činnost a současně pobírat tento důchod. Pokud byste pracovala, musí se to nahlásit na ČSSZ a důchod Vám po dobu práce bude zastaven.

Obrat "pojištěná činnost" znamená, že jde o činnost takového rozsahu, že ze mzdy nebo z odměny z dohod se odvádí sociální pojištění.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.