Strach z boje

Od: Datum: 09.11.16 20:58 odpovědí: 3 změna: 10.11.16 09:53

Zdravím, je mi 18 let a celý život mám strach se bránit. Několikrát se stalo například, že nějaký starý vychlastaný dědek si na mě a na kamaráda začal neprávem otvírat hubu, a to třeba jen kvůli tomu, že jsme si vedle něj povídali v autobuse, ale on chtěl spát, protože šel z práce. Podotýkám, že jsme nebyli ani hluční, ani vulgární. Snažil jsem se odporovat tím, že nic špatného neděláme, at se uklidní (chci si zachovat prostě hrdost a ukázat že si to nenechám líbit), ale vydržím to jen krátkou dobu, poté mi strašně buší srdce a mám strach co se stane, tudíž ´´sklopím uši´´ a dále ´´nebojuju´´, i když třeba vím, že kdyby nás ten dědek napadl, tak bysme se s tím kamarádem asi nejspíš ubránili. Chybí mi prostě odvaha se bránit...Toto byl jen příklad, podobné situace se mi staly už několikrát ...vždy začnu přemýšlet nad tím, co když mě ten člověk napadne a bude mít u sebe nůž nebo něco podobného atd...také si uvědomuji, že bych se možná byl schopen ubránit (mám 187cm a mám jakousi muskulaturu z posilovny), přesto bych chtěl radu, jak mít kuráž a zbavit se strachu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.11.16 21:24
avatar

Strach je vlastně obranný mechanismus. Mozek tak chrání tělo před zraněním nejen fyzickým. Zvládat ho lze pouze vyšší sebedůvěrou a zkušenostmi (čím víc budete konfrontován - napadán - tím víc si na to budete zvykat, a tak je to vlastně v životě se vším). M.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 10.11.16 07:53
avatar

Karle, ale to je moc dobře, že to tak máš. Znamená to, že máš více rozumu než agrese. Častěji vyhraje ten, kdo uteče. Když nic jiného, zůstane mu zdravá kůže. Bránit by se měl člověk, když mu o tu kůži jde. A tobě ještě o ni nešlo. Jen přemýšlíš a zbytečně se týráš nesmyslnými představami. Drtivá většina z nás nepřišla do situace, kdy by se musela bránit a to ani nebudu přemýšlet nad nožem nebo jinou zbraní. Prostě jsme se takové situaci vyhnuli, předešli ji. Máme v hlavě mozek, který dobře pracuje, když nám říká, co je pro nás nejlepší. Pro nás, pro každého z nás je nejlepší nevyvolávat boje, vyhýbat se jim jak to jen jde, přežít se zdravou kůží a zdravým rozumem. *hej*Navíc, když nějakým způsobem tělo ubráníš, v hlavě ti ten okamžik boje, války, udělá šílený šurvajz. Někdy až takový, že dostane jméno Posttraumatický syndrom, porucha. Věř, není o co stát, protože může zůstat po celý život. *hej*Přestaň sám sebe hnát do takových nesmyslů a také, vyhýbej se agresivním kamarádům!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd1
Datum: 10.11.16 09:53

Jsou dva druhy strachu - jeden tě aktivuje, např. když na tebe někdo vytáhne nůž tak přeskočíš dvoumetrovej plot jako nic. Druhej tě naopak znehybní, prostě zamrzneš a ani se nehneš. To bušení srdce atd. je reakce na stres, tělo se nadopuje adrenalinem.. Jde to trénovat, ideální je bojový sport - karate, aikido, krav maga atd., klidně i něco kontaktního typu zápas, judo, thajský box atd.

V opravdovém konfliktu kdy ten druhej má nůž, boxera atd. tak je nejlepší zdrhnout. Když se neubráníš tak můžeš mít trvalé následky, když se ubráníš tak zase tahanice jestli šlo o nutnou obranu. Dáš mu jednu lehkou do brady, on se vyvrátí hlavou o chodník a je po něm - takových případů je dost a pak je problém "on jen strkal a vyhrožoval a tys ho zabil". Nebo te fetka škrábne nehtem a pak běháš po doktorech jestli jsi od něj tu žloutenku pod. chytil nebo ne...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.