Komu se za socialismu uděloval titul JUDr.?

Od: Datum: 06.11.16 12:46 odpovědí: 8 změna: 07.11.16 13:26

Kolem našeho domu se začal pohybovat pán cca 60 let s titulem JUDr. na vizitce a tvrdí, že je právník. Domnívám se, že jsem schopen právníka poznat, sám mám za sebou dva roky práva, studium jsem ale vloni přerušil. Pán nějaké právnické selektivní znalosti má, občas ale radí vyslovené nesmysly. Lidé mu ale naslouchají, protože je JUDr. Mám za to, že jeho rady mohou naše společenství poškodit. Zajímalo by mne, jak se mohl člověk za socialismu k titulu JUDr. dostat, otec mi říká, že ho dostávali třeba policajti pracující na kriminálce, kteří měli policejní školu, nebo i pracovníci StB. Tedy nejen absolventi právnických fakult.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.11.16 12:51

Tak otec trošku kecá. Titul mohl získat pouze absolvent právnické fakulty. Jiná věc je, že někteří studenti měly nad sebou při studiu ochrannou ruku.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 06.11.16 13:04

Otec nekecá. měli je i stbáci a snbáci po absolvování vysoké "policejní"školy

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 06.11.16 12:51
avatar

Za socialismu to bylo stejné jako dnes. Pokud měl dotyčný správné konexe, tak i jako úplný debil dokázal získat patřičný titul. Akorát dříve to byli zasloužilí soudruzi, zhusta i fízlové,

Dneska stačí balík peněz a titul z Plzně je jistý...

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 06.11.16 12:52
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 06.11.16 13:28

Úplné nesmysly radí doktoři práv i dnes, i naprosto nesmyslné zákony a vyhlášky sepisují. Někteří se JUDr. podepisují, ale ten titul nemají ani za tři týdny v Plzni. Zrovna nedávno jeden sepisoval nějakou výzvu ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.11.16 15:53

Hezký podvečer Vám všem,

daný titul na který se ptáte, jednak byl udělován po řádném studiu VŠ no a když jste absolvoval policejní školu dostal jste ho také a automatoicky jste byl povíšen do důstojnické hodnosti min. podporučík. Ale podívejtese na zajímavý titul, který u nás vlastní zhruba 1500lidí jedná se o titul RSDr.

A jak píší ostatní dnes je to s titulama když máš prachy máš titul.

PS: Já osobně mám titul Bc, studoval jsem při zaměstnání, protože za socialismu mi to nebylo umožněno.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 06.11.16 19:43
avatar

Dobrý den, moje příbuzná ukončila za socialismu (asi rok 1980) studium práv na UK v Praze s "titulem" prom. práv. (promovaný právník). Pokud by chtěla získat titul JuDr. musela by vypracovat další písemnou práci (přesný název už nevím) a tu obhájit (tenkrát to trvalo další dva roky při zaměstnání). Pokud vím, tak celá řada "socialistických" právníků toto už neudělala, ale titul používají nebo ho používali (viz např. pan Kalvoda či pan Křeček - dnes již skutečně JuDr.). Zdravím!

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ppp
Datum: 07.11.16 13:26

Za minulého režimu titul JUDr.obdrželi

- ti co "vystudovali" 3-letou právnickou školu pro pracující, což byly víkendové politické nalejvárny a absolventy této "školy" neuznávali za právníky ani sami tehdejší řádně vystudovaní právníci; zajímavé je, že i v současné justici ještě soudí absolventi této "školy"

- ti, co vystudovali právnickou fakultu univerzity, která mohla tento titul udělovat; kromě UK to byla třeba i "policejní škola" (přesný název si nevybavím), kde bylo studium práv jaksi směřované jinak; faktem je, že sami absolventi této policejní fakulty se svým titulem resp. jeho původem moc nechlubili a když na to měli, studovali raději na "civilní" fakultě

Samozřejmě i tehdy existovaly protekce, vyšší zájmy a příkazy - záleželo vždy na osobní statečnosti příslušného profesora.

Jinak absolvent právnické fakulty by l (do revoluce) bez oficielního titulu, po složení rigorózní zkoušky získal titul JUDr.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.