Prednost prace maji cizinci u nas

Od: Datum: 06.11.16 11:03 odpovědí: 28 změna: 07.11.16 16:57
Chtěla bych se zeptat na informaci. Mám švagra, kterého nechtějí naše fabriky přijmout do pracovního poměru i když ma praxi a bude mu 50 let letos. Davají raději přednost dělníkům z jiných zemí. Můj švagr teď dělá veřejno prospěšné práce pro město za existenční minimum 2200Kč. Pokuď dělá i přesčasy, tak dostane navíc přidáno 20Kč.na hodinu. Diví se, proč za práci nemá ani minimální mzdu, ale jen dávky. Fabriky držejí místa cizincům.To snad v jiných zemí ani není, že vlastní občan danné země je znevýhodněn víc než cizinec?
doplněno 06.11.16 11:20: Dokonce v jedné fabrice mu řekli, že tato pozice na montážní lince se nehodí na jeho věk.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.11.16 11:10

Klementýnko, to je ale hodně velký blábol, co jste tady napsala!

Ohodnoceno: 0x

Datum: 06.11.16 11:19

Zdravím,

vítejte v ČR. *hej* Cizinci stačí malý plat, minimálka, čili firma ušetří. Čecha by museli řádně zaplatit, aby z toho vyžil. Což se nevyplatí, že... :(

Normálka tady. Mladé nechtějí kvůli nedostatku praxe, ženy do 30 let (bojí se, že jim zdrhnou na mateřskou); ženy na/po mateřské (hrozí, že bude často doma s dítětem, např. z důvodu nemoci dítěte, hlídání, vyzvedávání atp.) a lidé s věkem nad 50 let se rovněž nechytaj, jelikož už nejsou tak "akční", "flexibilní". Absurdistán hadr. *bzum*

Ohodnoceno: 5x

Od: klementyna
Datum: 06.11.16 11:35
Proč obce a města si najímají firmy, které za hod. práci jim zaplatí slušné peníze a město potom přerozdělí přes úřad práce almužnu tomu pracovníkovi? Nebylo by lepši tu úřední instituci obejít a nechat se zaměstnat rovnou u uklidové firmy se kterou má město dohodu a za normální důstojnou mzdu než 30h.zadarmo a potom 20Kc.h.
Datum: 06.11.16 11:51

To víte, to máte jako s personálníma agenturama. Firmy/instituce si najímají prostředníky z důvodu:

1) Vezme na sebe veškerou administrativu, postará se o zaměstnance od A do Z

2) Firma obdrží finanční dotaci/injekci, nějaké to "všimné", že se uráčila toho člověka vzít pod svá křídla

3) Úřad práce, resp. ouředníci tak prokáží, že tu nejsou jen na baterky a že vykazují nějaké ty výsledky, činnost + někdo ty kancelářské krysy musí z něčeho zaplatit...*hej*

Od: jjj
Datum: 06.11.16 11:56

Nech se zaměstnat u úklidové firmy, budeš buzerovaná za pár korun na hodinu jak služka, majitelka té firmy přijede na kontrolu v bavoráku.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 06.11.16 12:05

Podobnou pracovní zkušenost už mám za sebou.

Firma se topila v dluzích, budova chátrala, údržba objektu zanedbávána, firemní dodávka na rozvoz zboží téměř nepojízdná, naše výplaty almužny, bossing, buzerace, ale hlavně, že paní majitelka si vesele jezdila dvakrát do roka na dovču. Jóóó, to jí bylo přednější než nějaká krachující firmička. *bzum*

doplněno 06.11.16 12:12:

btw. bylo to na EU dotaci od ÚP. Šéfová/majitelka shrábla injekci cca 24.000 Kč a mně platila minimálkou; 8.900 Kč v čistym... *nevi* Setrvat jsem tam musela (1 rok), kvůli nabrání praxe. Kolektiv byl fajn, vedení nikoliv. Tož tak...

doplněno 06.11.16 12:13:

*mě

Datum: 06.11.16 13:26

Tak si zařiďte živnosťák, najměte pár lidí na úklid a můžete je v tom bavoráku kontrolovat vy. *zed*

Ohodnoceno: 2x

Datum: 06.11.16 11:25

Pochybuji, že by jakýkoliv soukromý subjekt cíleně preferoval cizince. Spíš preferuje lidi, kteří zvládnou stejnou práci za míň peněz.

V současné době mají firmy zoufalý nedostatek lidí, ale je nutno říct kvalifikovaných lidí. Jestliže jsou pro švagra konkurencí cizinci (v naprosté většině zcela nekvalifikovaní), pak to i s jeho kvalifikací nebude asi nijak slavné. Doporučil bych mu, ať si ji rychle zvýší nebo doplní, 50 let ještě není až tak moc. Papíry na vysokozdvih, svářečský průkaz, jeřábnický průkaz, strojník, vyhl. 50, nic z toho nemá? Proč ne? Jakou práci doposud dělal?

Ohodnoceno: 4x

Datum: 06.11.16 12:14
Pokuď jsem četla dobře, tak této veřejno prospěšné práce pro nezaměstnané byli opět našimi zákonodárci schváleny a podepsané prezidentem. To není pro naše občany dost práce, že musí povinně sloužit státu, aby neumřeli na ulici hlady? Sát říká osvojíte si pracovní návyky. Jaké, když to zaměstnavatelé za praxi ani nepovažují.
Od: mp
Datum: 06.11.16 13:33

To mohu jen potvrdit. Třeba v pohostinství je v současné době situace úplně zoufalá. Vždy bylo dost studentů, kteří si rádi přilepšili. Dneska se rozevřely nůžky zcela. Kdo něco opravdu umí, toho z našeho zisku nezaplatíme. A pak je hodně lidí, kteří by se sice nechali rádi zaměstnat, ale jsou pak pro nás spíše přítěži. já jsem to vyřešil dost jednoduše. omezil jsem sortiment, mírně jsem zvednul ceny a dělám, na co sám stačím, a zatím to funguje. Zase naopak věřím, že kdyby to takto dělali třeba v automobilce, tak by se vyrobily tak čtyři auta za rok.

Datum: 06.11.16 11:36

On to až takvelký blábol není, 50 to už vás nikde nechtějí, holt kindrmanagemet si neuvědomuje, že i jim bude 50. Cizinci dělají za méně a nereptají.

Datum: 06.11.16 11:52
Pokuď vím tak této nekalé praxtiky státu nucených prací zadarmo nebo za 20Kc.na hod.v roce 2012 zrušil nejvyšši Ústavní soud, že je proti základní listině práv a svobod. Za práci má být mzda a né sociálni dávky s podporou. Někdo makal celej život a platil daňe státu a teď má vzít koště a zametat město bez financí, které nepokrejí ani základni potřeby. Zkusil někdo pracovat měs.za 2200Kč.,zaplatit bydlení a ještě vvżit a kupovat jídlo. To se fakt nedá. Švagrovi občas u nás uvařím,je po práci vyhládlý a nezbyde mu ani na hygienické potřeby,aby se po práci mohl osprchovat. Proč se o něj nepostará město,aby vyžil,když jim odvádí práci?
Datum: 06.11.16 12:10

Jaké vzdělání má švagr, udělal si nějakou rekvalifikaci?

doplněno 06.11.16 12:41:

Naprostý souhlas s Promon a Jethro. Je potřeba na sobě zapracovat a nečekat, že se o nás stát musí postarat? *zed*

Pracovní nabídky jsou, po schopných dělnických profesích je poptávka, jen musí uchazeč mít co nabídnout... Nenechte se mýlit, mám 4 roky do důchodu, 25 let se živím sama, stále na sobě pracuji a neusínám "na vavřínech".

Pro jjj- pročpak si nezřídíte úklidovou firmu sama? Co Vám v tom brání?

Datum: 06.11.16 12:21
Můj švagr pracoval jako horník v OKD.v Ostravě a byl propušten. Práce se nebojí, ale za 20Kč.na hod.pracovat anechce. Je to málo na přežití.
Datum: 06.11.16 12:45

Ať si udělá rekvalifikaci, podívá se, které pozice, řemesla jsou nyní žádaná. Pod úřadem za minimum ať dlouho nedělá. Pokud umí řídit různé stroje, může se ucházet přímo v technických službách o nějakou uvolněnou pozici, řidič pluhu, sypače nyní před zimou, většinou se jedná o trvalý prac. poměr, též byl zájem o pracovníky na CNC frézách .

Jinak tu rekvalifikaci si může zaplatit sám, to se mu vrátí. /Myslím z odstupného, jestli byl propuštěn/

Na prace.cz je okolo 500 nabídek na řemeslné práce, výrobu, průmysl, provoz, pokud se nechytne, může zkusit ostrahu.

Asi zkoušel Mošnov, tam chtějí opravdu zdravé pracovníky. Hned na začátku vidím pracovníka v pneuservisu 20 -25000 korun. Pořád lepší, než zametat koštětem ulice. Půjde s platem dolů, s tím ať počítá. Hlavně ať je na živobytí.

Datum: 06.11.16 12:21

Přesně, Andy, tam vidím zakopaného čokla. Dnes je obrovská poptávka po řemeslnících, technicích a pod. Vidím to v praxi dnes a denně, to, co dnes vychází ze škol a učilišť je tak z 85% k nepoužití. Každý z nich řeší maximum výhod pro sebe, ale za to nabízí minimum dovedností a pracovní morálky. Což je velká šance právě pro střední věk. - sám se věkem do ní počítám, byť mi není 50, ale tolik pracovních nabídek, co se teď hrne nepamatuji.

Takže rada - pokud dotyčný má zdravý ruce a rozum, ať jde na rekvalifikaci na nějaké žádané řemeslo. Pokud to dá a bude šikovný, zaměstnavatelé se budou předbíhat, aby ho angažovali.

Datum: 06.11.16 12:25

Jenomže si musí zajistit příslib (aby mu to ÚP proplatil), pochybuji, že by rekvalifikaci utáhl finančně ze svého, málokteré firmě se chce čekat až se to dotyčný naučí. *nevi* To raději právě zaměstnaj ukrajince nebo podobnou sebranku.

Datum: 06.11.16 15:19

Jestli se nic nezměnilo, je příslib zaměstnavatele potřebný pouze u rekvalikací, které si uchazeči vybírají sami. Pokud si vyberou přímo z nabídky ÚP, žádný příslib nepotřebují. (Alespoň donedávna tomu tak bylo.)

Od: ctenar
Datum: 06.11.16 12:29

Nevím, o jaké cizince se jedná, ale občani EU (tedy i Slováci, Poláci, Bulhaři a Rumuni), mají stejné postavení a přístup k prac.místům jako Češi.

Stejně tak Češi mají například v Německu stejné postavení a přístup k prac.místům jako Němci.

Jestli tchán dělá veř.prosp.práce, tak je asi na podpoře, tedy 2200 + 60% (?) bývalého platu.

Jak píše @jethro výše - jestli se pere o místa s nekvalif.cizinci, uchází se o špatná místa, která s největší pravděpodobností neodpovídají jeho kvalifikaci a pracovním zkušenostem (pokud nebyl celý život pomocný dělník nebo podavač na stavbě a i pak by měl přednost už jen kvůli tomu, že rozumí a mluví česky).

Hledat spíše v menších firmách než velkých montovnách, kde na personálním sedí lidi, co mají místo mozku máslo.

Datum: 06.11.16 12:37
Můj švagr už absolvoval pres ÚP. rekval.kurz práce na CNC.strojích,dále Bilanční diagnostiku a joc club. Zaměstnavatelé sociální kurzy pro zoufalí nezaměstnaní nechtějí akceptovat, protože to má dneska kde kdo. Jsou vyčůraní.
Datum: 06.11.16 12:33

Hodně přispěvovatelů do této otázky má v něčem pravdu.

Já bych jenom doplnila, že horník v podzemí již může být fyzicky a po zdravotní stránce na hraně, někdy i zaprášené plíce a tak. A ti na osobním oddělení, tohle všechno vědí. Tak se nedivte. Zahraniční dělník pracuje většinou od nevidím do nevidím, snaží se, aby vydělal a peníze poslal domů. Nechá si naložit, neremcá, není konfliktní, je vděčný i za málo a přesčasy dělá velice ochotně, a pokud to není opravdu truhlík, tak se za nějaký čas vše naučí.

Ohodnoceno: 3x

Od: klus
Datum: 06.11.16 16:10

Že švagr zametá ulice je jeho rozhodnutí. Práce je dost, ale musí se chtít pracovat. Může žádat o příspěvěk na dojíždění do zaměstnání a nebo se přímo přestěhovat a za určitých podmínek dostane od ÚP 50 tisíc na přestěhování.

V 50ti letech již nemusí vodit děti do školky a nic švagrovi nebrání, aby dojížděl nebo přes týden byl na ubytovně (150,- Kč/noc) a nebo se přestěhoval.

Namátkou třeba zde: http://skoda-auto.jobs.cz/volna-mista.php

doplněno 07.11.16 13:50:

A pak prý práce není - dnes na "novinkách"

https://www.seznam.cz/zpravy/…-i-pres-30-tisic-mesicne-3728

Pro tazatele - může napsa, proč váš švagr již dva roky nepracuje? Předpokládám minimálně 12 měsíční odstupné + plj roční podpora + 3 x rekvalifikační kurz.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 07.11.16 06:51

iDnes: Radost i starost Škody: Kvasiny. Nestíhají vyrábět nové SUV pro Seat

doplněno 07.11.16 23:00:

Seznam zmiňuje, že Ostravsko (a Ústecko) jsou 2 mimoňové, kterých se nízká nezaměstnanost netýká.

Datum: 07.11.16 07:00

Tyhle kecy miluju. "Nic mu nebrání"... to víte jak? Víte prd a už máte hotový závěr. Práce je dost, to ano, ale běžte se podívat na pracák, jaká to je práce. Stačí jedna nástěnka.

doplněno 07.11.16 10:20:

Promon, určitě máte pravdu, nicméně všimněte si, že se opět bavíme o mužích. Znám věru málo žen, co by si mohly koupit stroje a začít se živit nábytkem... A na pracáku vidí docela dost poptávek - po profi řidičích, což každý na profesák nemá, manažeři v prodeji, odborně zaměřená místa, na která nemá člověk s běžným vzděláním šanci se dostat. I o rekvalifikaci bych tady mohla vést dlouhou debatu, někdy je totiž k ničemu a uchazeč se tam zařadí, aby se s ním aspoň něco dělo.

Z učitele se nále nestane číšník nebo kuchař a obráceně. Teď jsem mrkla na stránky našeho UP... seřizovač stroje, zámečník, konstruktér... to opravdu není pro každého. Ani inzerovaného skladníka každá ženská nezvládne.

Tudíž ano - práce je, musí se hledat a přijmout i to, co člověku zrovna třeba nevoní. Ale hláška "kdo chce, práci si najde" je hovadina, to jsem tím chtěla říct.

Datum: 07.11.16 10:05

Víte Martino, je pravda, že na pracáku jsem nebyl. Takže netuším, co tam mají na nástěnkách, nicméně dnes a denně jezdím po spoustě firem z nábytkářského ranku. Takže vím, že i v téhle profesi je hlad po lidech, co umí a chtějí něco smysluplného dělat.

Ale konkrétně - třeba zrovna v OV vím o dvou bývalých hornících, koupili si na úvěr pilu a olepovačku, začali dělat takové ty ,,šmrdlačky´´ á la poskládat z ikeáckého lega něco, co by se aspoň podobalo nábytku, pak začali nábytek na zakázku a dnes valí kuchyně a chtějí kupovat větší olepovačku, protože mají kšeftů, že to nedávají.

Navíc tazatel/ka psal něco v tom smyslu, že dotyčný má revalifikaci na CNC. Což je přímo můj píseček, tyhle stroje instaluji a servisuji. Takže vím a píšu zcela konkrétně - práce je, poptávka po lidech taky. OV je sice dost specifický region (taky bych tam nechtěl být, co si budeme nalhávat) ale než někde za 20Kč na hod zametat ulice, tak to už je snad lepší někam za prací dojíždět, nebo třeba jít na brigádu do Lidlu, kde aktuálně mají nabídku brigády za 107Kč/h. Viděno minulý týden na Ruské v OV, když jsem tam byl.

doplněno 07.11.16 10:27:

Ano, Martino, bavíme se o mužích, jelikož tazatel zmiňoval práci pro švagra. Nicméně aktuálně jsem ve firmě, instaluji nové CNC a na těch starších tu makají tři ženský a dva chlapi. Pochopitelně, nejsou to jejich stroje, jsou zaměstnanci. Ale i pro ženskou se práce najde, pravda někdy to je komplikovanější jelikož ženské řeší často záležitosti typu :dítě do školky, ze školky, k doktorovi a pod. Ale stále si stojím za svým - aktuálně je práce dost. Pravda, je otázka jak dlouho to vydrží, než přijde zase nějaká krize - ale to už je zcela mimo tohoto dotazu.

Datum: 07.11.16 05:40

Byla jsem nějakou chvíli bez práce a už žádné poupátko, asi 55 let. Na ÚP mi řekli, že si mohu přivydělat nějak do 4 či 5 tisíc, už si to přesně nepamatuju. Peníze byly potřeba, tak jsem si našla brigádu. Třídilo a kompletovalo se se veškeré vojenské oblečení a obuv. Aby to následně mohli prodat.

Kdo si myslí, že se jen skládaly deky či šály na hromadu, je na omylu. Přitahovali nám těžké velikánské kontejnery s kdečím. Třeba hromada vojenských starých kanad. V kontejneru to leželo asi hodně dlouho, pokryté plísní, místy mokrá myší hnízda s nacupovaným papírem, mrtvolky myší, ohromný smrad z myšiny. Stejně třeba svetry, kabáty... Pokud jsme chtěli něco vyřadit, vše se po nás kontrolovalo, abychom neudělali nějakou škodu, když vyhodíme kanady s úplně omletými podrážkami.

Navíc selekce probíhala v ohromných plechových vojenských hangárech, bez topení, vítr fičel každou skulinou. V listopadu a prosinci /kdy jsem tam pracovala/ to bylo místo leda tak k ulovení ohromné angíny. Měla jsem 3 svetry a bundu a i když jsem se pohybovala, byla mi pořád zima.

Čech tam k nám nepáchnul ani náhodou. Pracovala jsem se 4 Ukrajinkami a jedním Moldavcem.

Byli to všechno příjemní lidé. Ukrajinky byly ze všech koutů země. Některé to měly domů prý i 2 tisíce km. Jezdily proto jen 1 x za rok. Bydlely na ubytovně ve městě vzdáleném 25 km od pracoviště. Mikrobus je přivážel ráno na šestou, pracovaly do 18 hodin, tedy 12 hodin denně. Stejně tak pracovaly i v sobotu. V neděli měly jediný den volno, to si něco uvařily a v umyvadle vyšudlaly oblečení. Pračku neměly. A dovedete si představit silnou bundu "vypranou" v umyvadle? A jak potom dlouho schla? Vydělaly si prý měsíčně asi 18 tisíc hrubého /rok 2009/ za tu 6 denní dřinu a vše posílaly domů rodinám. Jedna z nich byla prý ing - ekonomický směr. Manžel také VŠ, technik, dělal zase v Německu. A když oba jeli domů, nikdy nevěděli, zda se sejdou, zda jim ta dovolená vyjde ve stejnou dobu.

Moldavec byl ještě větší chudák. Děvčata aspoň byly v kolektivu, on sám. Prý vdovec, děti neměli, doma se neuživil. Přebíral taky. Byl velice skromný, z věcí, které byly vyřazené, si ještě dokázal vybrat něco pro sebe. Kdybyste ty hadry viděli, nechápu, jak to mohl upotřebit. Ale byl za to rád. Když jsem mu jednou dala 2 domácí buchty, od té doby mě měl pomalu za bohyni. Až mi to bylo trapné. Prostě chudák.

Byla jsem tam 2 měsíce, pak se mi poštěstilo práci sehnat. Stačilo mi to. Dodnes o těch lidičkách přemýšlím, vzpomínám, zda tam ještě jsou a jak to vydrželi. Prostě je vydírali až na kost. Ale oni s tím souhlasili, chtěli si vydělat. Z těch peněz ale viděli jen žalostně málo, všechno putovalo domů.

Tak nesmíte všemu věřit. Pokud někde najmou ty ubohé cizince, dřou je většinou z kůže. Řekněte sami, který Čech by toto chtěl dělat 12 hodin denně, 6 dní v týdnu?

Tak není divu, že tam, kam Čech nepáchne ani omylem, berou cizince. Ti tu nemají rodiny, dělají ochotně od nevidím do nevidím, jsou rádi za každý přivýdělek. Jsou to často smutné osudy. Jaga.

Datum: 07.11.16 06:34

Řekněte sami, který Čech by toto chtěl dělat 12 hodin denně, 6 dní v týdnu?
Takhle to přesně dělají Češi v Anglii, Irsku, Kanadě, USA, Zélandu, Švýcarsku, Německu, Rakousku, ...

I ty inženýr(k)y tam najdete.

Od: mp
Datum: 07.11.16 16:57

Podle mě si také myslím, že, kdo chce, si práci najde v každém věku. Sám třeba vidím, že můj obor kuchařina (a obecně celé hostinské služby) je hlavně o rychlosti. A po padesátce už se mě tak nějak nechce být nejrychlejší (ono u dobrého kousku na pánvi připraveného masa rozhoduje někdy i 20 vteřin). Kdybych se na to hypoteticky vykašlal, pak bych viděl svojí práci někde za pultem v Hypermarketu, kde je vážené maso. Pokud by mě někdo mladší ještě odnesl ty těžší kousky, tak porcování bych určitě zvádnul. A v nejhorším bych šel dělat zásobovače do Makra. Tam se jim závozy hodně rozjely a furt vidím, jak tam jejich pracovníci dávají dohromady zboží na závoz. To si troufám tvrdit, že bych mohl i vyniknout, protože vím přesně, kde jaké zboží mají.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.