Rozmena vetsi bankovky na poste

Od: Datum: 04.11.16 18:54 odpovědí: 11 změna: 05.11.16 14:32
Vystala jsem si dlouhou frontu na poste a chtela rozmenit 2tis.Kc.a pani u prepazky mi rekla,ze se nerozmenuji velke bankovky na mensi a ze ji to nezajima,ze vedle v prodejne nema prodavacka na vraceni zpet. Je nejaka novela zakona,ze je zakazano rozmenovat vetsi bankovky na mensi?
doplněno 04.11.16 19:05: Tak jaky je duvod nerozmeneni vetsich bankovek na poste na mensi bankovky 500Kc.,200Kc.100Kc. Je jich na velke poste snad nedostatek? Byla jsem arogantne odbyta u postovni prepasky s tim,ze ji to nezajima,ze nemuzu si vedle v drogerii koupit sampon,kdyz prodavacka nema na vraceni. Ze by posta mela nedostatek bankovek take, nechapu to?
doplněno 05.11.16 13:31: Byla jsem v bance se zeptat na rozmenu vetsich bankovek na mensi,je to sice mozne ale za poplatek 60Kc.mi rekli.Tak ja uz velke bankovky nechci,jsou s nimi problemy.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.11.16 18:56

proč by měla být novela zákona? on to nějaký zákon někdy nařizoval?

Ohodnoceno: 0x

Datum: 04.11.16 18:58

Pošta není banka a tudíž toto nemá v povinnostech.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 04.11.16 19:09

Příště jděte do jakékoliv banky a tam Vám peníze rozmění bez problémů. Pošta tohle udělat opravdu nemusí a nemá to dělat. V bance mají přístroj na kontrolování bankovek, to zařízení pošta nemá. Mohla Vám to teda paní vysvětlit jinak a poslat Vás do banky, ale to už je pouze o lidech.

doplněno 04.11.16 19:15:

Kdybyste tam měla platit nějakou pohledávku třeba i za dvacet korun, tak by Vám musela na dva tisíce vrátit, ale ne jen tak rozměnit peníze. Na to opravdu nemá právo a není to její povinnost. Kdybyste si tam koupila los za dvacku, tak by Vám ty 2.000 musela vzít.

Ohodnoceno: 2x

Od: rysry
Datum: 04.11.16 19:13

Měla jste si něco koupit, třeba obálky. Jinak bankovky se rozměňují v bance.

Od: jezevec
Datum: 04.11.16 19:16

OK a to tě nenapadlo říct "tak jednu obálku za korunu, prosím" a zaplatit tím dvoulitrem?

Od: vilik
Datum: 04.11.16 21:47
Mimochodem, pokud jste si chtěla něco koupit v drogerii, starost o rozměnění je na prodavačce drogerie, ne na vás.

Datum: 04.11.16 23:07
Na asi většině post jsou pobočky Postovni banky-ERA. V tom případe měni peníze bez problémů. Mám osobně vyzkoušeno

Datum: 05.11.16 02:52

Já bych se pozastavila spíše nad tím, že prodavačka v drogerii neměla menší peníze na vrácení. Je povinností obchodu si toto zajistit, nikoliv povinností pošty napravovat chybu někoho jiného (obchodu).

Datum: 05.11.16 06:52

Rozměnit není jejich povinností. Ale kdybyste si koupila třeba 1 známku za 15 korun, kterou jistě pak použijete, pošťačka za přepážkou by nemohla nic dělat, jen poděkovat a vrátit Vám 1.985 korun. Jste zákazník jako každý jiný a její povinností je mít drobné peníze. A že na poště jsou, na to vemte jed. Ale rozměňovat nejsou povinni.

Takže příště nechtít pouhé rozměnění a něco malého si koupit. A půjde to, uvidíte. Jaga.

Jen tak mimo otázku: už strašně dlouho jsem neviděla bankovku v hodnotě 5.000 Kč. Dvoutisícovky se občas objevují. Používají se pořád ty bankovky v hodnotě 5.000 Kč? Ovšem, asi patřím mezi skupinu lidí, kam tato bankovka jen tak nezabloudí.

Nevadí, s rozměněním by byl určitě ještě daleko větší problém, než s paní Destinovou /na dvoutisícovce/. :) Jaga.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 05.11.16 07:52

Udělala jste to blbě. Příště si za tu dvoutisícovku kupte dopisní obálku nebo noviny. Pak vám ji rozměnit musí.

Datum: 05.11.16 14:32

To byste nevěřil, že i při placení 60ti korunového nákupu tisícikorunou se na mě prodavač v masně na Tylově náměstí v Praze pustil, proč jdu platit malý nákup tak velkou bankovkou? Já mu říkám, že tak mi to dal bankomat. Hned měl odpověď, že bankomaty nabízí možnosti, jak velké bankovky vyplatit.

Já mu říkám, ale ne všude, ve všech místech. Což uznal.

Ani neví, jak zákazníka pro příště odradí a obchodu se vyhne. Správný obchodník prodá, vrátí zpět a ani nemrkne.

doplněno 05.11.16 14:42:

Peněžní organizace se tímto nařízením brání. Brání se případům, kdy podvodníci přišli a chtěli rozměnit větší bankovky, udělali menší zmatek /jsou mnohdy dva/, odlákali pozornost a pokladní ošidili. mají to nacvičené, jako kouzelníci.

Proto se nařízení vydalo a i když je slušných zákazníků 99,9 procent, doplatili na tyto podvodníky.

Zažila jsem na poště dvě pokladní /co se potom vyšetřovalo, nebyla jsem přímo u toho/, které tímto způsobem byly okradeny. Ślo vlastně o ochotu vyměnit peníze, ale zároveň neschopnost pracovnice neměnit, dokud první transakce neskončí, nebo do toho začne zasahovat třetí osoba.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.