Odstoupení od nájmu

Od: Datum: 04.11.16 09:59 odpovědí: 6 změna: 07.11.16 16:47
Potřebují poradit, chci si pořídit nájemní byt. Když podepisu smlouvu na rok a budu chtít odejít třeba za tři měsíce musím doplatit zbytek měsíců tech 9 měsíců. Nebo majitel si nechá jenom tu kauci co jsem položil na začátku a nic víc? Děkuji za odpověďi
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.11.16 10:18
avatar

Nájemní smlouva má svoje náležitosti, kdy se stanoví k jakému účelu slouží kauce a jaká její část je vratná, zpravidla se kauce použije k uvedení bytu do stavu před započetím nájemní smlouvy a je jistinou pronajímatele na tyto úkony. V nájemní smlouvě je vždy stanovena za jakých podmínek je ukončitelná oběma stranami. Jde tedy o to jak bude sepsána, pokud bude oboustranná výpovědní lhůta 1 měsíc tak smlouva končí dle tohoto ustanovení.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rora®
Datum: 04.11.16 11:05

NOZ říká, že "Nájemce může vypovědět nájem na dobu určitou, změní-li se okolnosti, z nichž strany při vzniku závazku ze smlouvy o nájmu zřejmě vycházely, do té míry, že po nájemci nelze rozumně požadovat, aby v nájmu pokračoval." Jak se toto v praxi řeší, nevím. Co jsem vyčetla, odborníci doporučují uzavírat smlouvy na dobu neurčitou, z nichž je snazší se vyvázat. Kauci by měl majitel vrátit po skončení nájmu a vyúčtování všech položek. Pokud se dohodnete na ukončení nájmu před vypršením smlouvy, dohodnete se jistě i na nějaké výpovědní lhůtě. Odstěhujete-li se dřív, budete muset nájem platit po zbytek této lhůty.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 04.11.16 16:17
avatar

Dobrý den, vidím zde v odpovědích nějaké zavádějící informace, tak další přidám . NOZ je právním předpisem, kde najdete vše okolo nájemního bydlení, resp. náj. smlouva by měla odpovídat NOZ. Náj, smlouvu můžete vypovědět buď výpovědí (tam je tříměsíční výp. lhůta - jiná je nepřípustná) nebo dohodou (dohoda vyžaduje souhlas obou smluvních stran). Smlouvu na dobu neurčitou už Vám zřejmě nikdo z rozumných majitelů bytu nenabídne, tak to bude smlouva na dobu určitou (většinou na 1 rok). Ta skončí po 1 roce nebo Vy podáte dříve onu výpověď (+ výpovědní lhůta 3 měsíce). Kauce je vratná po skončení náj. vztahu a celá (pokud není důvod odebrat z ní část např. za dluh na nájemném, za energie či poškození bytu). Jinak řečeno - Vy podepíšete náj. smlouvu na 1 rok. Po třech měsících budete chtít z bytu odejít, tak předáte druhé straně výpověď a musíte ještě platit v této době (další 3 měsíce) nájem (v bytě už bydlet nemusíte). Nebo se s druhou stranou dohodnete, výpověď nepodáte, ale sepíšete onu dohodu, kde bude termín ukončení nájmu uveden (čímž majitel bytu přijde o 3 platby nájmu, ale Vy mu třeba nabídnete do bytu za sebe jiného nájemce). Takže, základem je četba NOZ. Zdravím!

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 05.11.16 13:04
avatar

Výpovědní doba z nájmu bytu činí tři měsíce. Výpovědní dobu stanoví NOZ, nikoliv pronajímatel.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: alus
Datum: 07.11.16 09:55

A není to tak, že podle nové občanského zákoníku musí dodržet ten rok, a žádná 3 měsíční výp. lhůta už neplatí?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.11.16 16:47
avatar

Pokud nastanou skutečnosti, s nimiž nebylo možné při uzavírání smlouvy počítat, lze vypovědět i nájemní smlouvu, uzavřenou na dobu určitou. Také je možné na toto myslet předem a v nájemní smlouvě sjednat, z jakých důvodů lze smlouvu vypovědět.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.