Pojmy bydliště & trvalý pobyt

Od: Datum: 03.11.16 14:48 odpovědí: 3 změna: 03.11.16 16:00

Dobrý den, vycházím z definice wikipedie:

Bydliště je: právní pojem označující místo, kde se člověk jako fyzická osoba trvale zdržuje, kde skutečně bydlí. V českém právu se soukromoprávní pojem "bydliště" odlišuje od veřejnoprávního pojmu "trvalý pobyt", který má jen evidenční charakter, ačkoli často může jít o stejnou adresu.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Bydli%C5%A1t%C4%9B

Souhlasí definice ve wikipedii s našim právem? Vím, že někdy v roce 2015 se diskutovalo o povinnosti mít bydliště na trvalém pobytu. Otázka je, co je to dost, co stačí. Znamená to přespávat na trvalém pobytu? Nebo pobývat nejméně 8h...asi chápete. Jaká zdržovací povinnost plyne z "trvalého pobytu". Asi rozumíte, nač se ptám.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.11.16 15:09
avatar

Z pojmem trvalý pobyt nebo místo trvalého pobytu skutečně nesouvisí žádná povinnost zdržovat se na takovémto místě. Má opravdu jen evidenční charakter. O diskuzi, o které se zmiňujete, jsem dosud neslyšel.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 03.11.16 15:43
avatar

Já bych to nenazvala definicí Wikipedie, protože Wikipedie sama nic nedefinuje, maximálně někde něco cituje. Ani já jsem o "povinnosti mít bydliště" v místě trvalého pobytu nic neslyšela ani nečetla.

Podle mne je to i nesmysl, protože ne v každém místě trvalého pobytu lze bydlet (viz "trvalý pobyt s adresou ohlašovny obecního úřadu").

Od 1. ledna 2014 platí NOZ, podle něhož majitel nemovitosti nesmí nájemci bránit v přihlášení trvalého pobytu do nemovitosti (bytu), k níž/němuž má uzavřenu nájemní smlouvu.

Tato úprava by podle mne měla vést mj. ke snížení počtu trvalých pobytů na adresách ohlašoven úřadů.

Ještě jsem četla jsem o přípravě novely zákona, podle níž by občané měli být povinni hlásit každou delší změnu bydliště – mělo by se to týkat (tuším) pobytu nad tři měsíce (něco jako někdejší přechodné bydliště). Ale nevím, kam to dospělo.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 03.11.16 16:00
avatar

Může se stát, že není možné mít bydliště na místě trvalého pobytu.

Jsou mezi námi i takoví, kteří bydlí na více místech. Ti pak mají více bydlišť. Ale do OP zapsané místo trvalého pobytu mohou mít jen jedno...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.