Změna trvalého bydliště a občanský průkaz

Od: Datum: 02.11.16 23:09 odpovědí: 11 změna: 03.11.16 19:04

Dobrý den, budu si měnit trvalé bydliště, chci se zeptat, zda si MUSÍM okamžitě zažádat o nový OP nebo to mohu udělat třeba za týden či měsíc... prostě věc nespěchá. Dokonce jsem někde ale slyšel, že úřednice spolu s žádostí o nové trvalé bydliště rovnou předložený OP "zabaví" a člověk čeká ihned na nový OP. Jak to je, řešil to teď někdo?

doplněno 02.11.16 23:23:

(Z rodinných důvodů jsem se dostal do situaci, kdy bych měl mít přibližně na 1/4 roku jiné trvalé bydliště a potom zase to stejné, co mám teď a nechci si prostě kvůli takto krátké době trvalé bydliště měnit 2x v OP.)

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 02.11.16 23:18

Dobrý den, bude Vám sděleno, že si máte zažádat o nový OP do 30ti dní (po zapsání nového trvalého pobytu na evidenci osob). Zdravím!

P.S. Zabavit Vám OP úřednice nemůže, ale možná ho znehodnotí (ustřihne růžek).

doplněno 02.11.16 23:25:

kreon - zkuste to takto přednést na evidenci osob a uvidíte, jak se jim to bude líbit. Řekl bych, že ne.

doplněno 02.11.16 23:42:

balzerka - dnes stačí platná náj. smlouva nebo LV z KN. A myslím, že matrika s tím nemá nic společného - je to evidence osob.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 02.11.16 23:19

Při změně trvalého bydliště Vám OP znehodnotí označí ustřižením rožku. Tento průkaz je sice i nadále platný, ale pouze společně s potvrzením o změně, které Vám vydají. Tak či onak, by jste si co nejdříve měl zažádat o nový.

doplněno 02.11.16 23:25:

Tak to budete muset. Jak jsem již psal, u OP je odstřižen rožek. Tomu se nevyhnete.

Datum: 03.11.16 00:09

S neplatným OP Vám hrozí pokuta 10.000 Kč. Stojí Vám to za to riziko?

Já bych spíše řešila tu situaci, kvůli níž potřebujete na cca čtvrt roku změnit trvalý pobyt (nikoliv trvalé bydliště). Oč jde? Nenašlo by se jiné řešení?

Ohodnoceno: 3x

Datum: 03.11.16 00:14

Dobrý den, je to jen můj dojem, ale viděl bych to na nějakou "kulišárnu" či "ojeb" úřadu. Zdravím!

doplněno 03.11.16 00:22:

Pokud by to byl únik před exekutorem, tak je to zbytečné - stejně by šel tam, kde předpokládá majetek povinného a místo trvalého pobytu ho nemusí ani zajímat.

doplněno 03.11.16 17:17:

kreon - na vstřícnou nabídku, že když uvedete důvod, proč to potřebujete, tak se bude hledat nějaké řešení, jste nereagoval - asi víte proč. A jde Vám opravdu o pravdu? Já Vám ji sdělím - on totiž ještě nikdo přesně neví, jaká bude budoucnost ohledně OP a trvalého pobytu. V průběhu roku jsem četl několik článků na toto téma a bylo to vždy o navrhování, přípravě a možném - žádný zákon nebo přesný údaj. Řekl bych, že stejně přesné "neinformace" mají i úředníci na evidenci osob. I kdyby byl údaj o trvalém pobytu v OP volitelný, tak to neznamená, že ho po Vás nebude už žádná instituce vyžadovat. Ovšem, MV snad také připravuje novelu, kdy chce trvalý pobyt zcela zrušit (tak to prý mají např. ve VB), resp. člověk se snad bude muset přihlásit pouze tam, kde se skutečně vyskytuje. Jenže jsem zatím nezaznamenal žádnou vzrušenou debatu politiků o tomto tématu, tak to asi nebude tak horké (je to návrh dost kontroverzní).

Ohodnoceno: 1x

Datum: 03.11.16 15:57

Přiznávám, že mne napadlo totéž...

doplněno 03.11.16 18:38:

Mně poněkud uniká smysl toho, že by si občané mohli vybírat, které údaje budou v OP uvádět a které nikoliv. Pokud v OP nebude údaj o trvalém pobytu, rodném číslu, případně i rodinném stavu, budou občané muset v případě potřeby tyto údaje dokládat jiným (a podle mne obtížnějším) způsobem, pravděpodobné mi přijde i případné zpoplatnění takových potvrzení...

Ohodnoceno: 2x

Datum: 03.11.16 18:45

Dobrý den, ano, jsem na tom podobně. Někomu jde o to, aby se z dokladu totožnosti stala jen kartička s obrázkem o velikosti platební karty - a všechny údaje potřebné např. při uzavírání smluv si občan bude dodatečně pořizovat na úřadě (a určitě to bude za penízky). Budu potřebovat nový OP v březnu 2017 a už se "těším", co to bude za zázrak . Zdravím!

P.S. Pokud to bude možné, tak budu chtít OP plnohodnotný a celý. Nemám důvod se za své údaje stydět.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 03.11.16 19:04

Já to mám úplně stejně. (–:

Od: honzajs122
Datum: 03.11.16 07:23

Teď jsme měnil trvalé bydliště. Na OÚ jsem provedl změnu, dostal jsem kartičku o změně trvalého bydliště a s tou jsem naklusal na pověřený OÚ, kde jsem zažádal o vydání nového OP. Nikdo žádný rožek nestříhal ...

JInak od ledna 2017 se nebude muset zapisovat trvalý pobyt do OP

Od: kreon
Datum: 03.11.16 10:34

JInak od ledna 2017 se nebude muset zapisovat trvalý pobyt do OP

Tohle mě zajímá. Někde se píše, že toto nově platit nebude, např zde:

http://zpravy.alfa9.cz/absolu…templates/zprava.aspx?a=46228

Jinde zase, že to platit bude:

http://www.zdarns.cz/mestsky-…ebuji-vyridit/obcansky-prukaz

Takže, je tu někdo, kdo ví, jaká je pravda?

Datum: 03.11.16 16:27

Podle mne by měl údaj o trvalém pobytu v OP zůstat (kvůli tomu bylo to zrychlené projednání). A těm, kdo mají trvalý pobyt na ohlašovnu úřadu, by do adresy mělo přibýt spojení "Adresa úřadu" (nyní se z adresy nedá poznat, jestli jde o bydliště nebo o úřad).

Ohodnoceno: 3x

Datum: 03.11.16 16:17

já si během 5 měsíců musela dělat OP nový - prostě mi skončila platnost udělali mi nový a pak jsme se stěhovali a musela jsem opět mít nový, takže nic neobejdete...bez platného OP průkazu nelze fungovat

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.