Pohřeb známé

Od: Datum: 02.11.16 01:41 odpovědí: 7 změna: 02.11.16 17:40
Minulý týden zemřela známá a parte jsem dostala emailem od známého. Přesnou adresu jsem si již zjistila, abych mohla kondolovat písemně a ne emailem, ale stále přece jen přemýšlím, jak to udělat, ráda bych se posledního rozloučení účastnila osobně, ale nevím jestli je to vhodné pouze na chvilku. Máme totiž dva malé kluky a těžko říct, jak dlouho ten menší beze mne vydrží (byl mu rok a ještě beze mne nebyl, starší s tátou vydrží bez problémů) a pohřeb je vzdálen 35 km od nás, tudíž abych jela sama na několik hodin nepřipadá v úvahu, ale nevím jestli je vhodné, abych na pohřeb přišla a za pár minut odešla.
Známá byla sestrou mého bývalého přítele s kterým jsem byla před 9 lety a po našem rozchodu jsem se s nimi stýkala i když s bývalým přítelem již nikdy.
Mám se posledního rozloučení účastnit i když jen na pár minut, kondolovat pozůstalým a předat kytici a nebo poslat jen písemnou kondolenci?

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 02.11.16 06:26
avatar

Dobrý den, obřad trvá okolo 20 až 30 minut a kondoluje se až na jeho konci. Myslím, že člověk tam nechodí kvůli rodině zemřelého, ale když má potřebu se s nebožtíkem rozloučit. Máte-li tuto potřebu, tak (i přes komplikace doma) na obřad jeďte. Kondolovat rodině před obřadem, odložit tam u rakve květiny (nepředávají se rodině) a potom zmizet mně přijde nevhodné. A spoléhat se na to, že se časově trefíte přesně do konce obřadu (přijdete tam později), také není asi dobře. Myslím, že když jste se o umrtí dozvěděla přes známého a rodina Vás nekontaktovala s touto informací přímo, tak bude stačit kondolence písemná - a i to je už možná navíc, když Vás rodina neobeslala (neposlala parte přímo). Zdravím!


doplněno 02.11.16 06:43:

berta - je asi pravděpodobné, že se obřadu zúčastní i bratr zemřelé, tedy Váš expřítel, kterého jste neviděla devět let a asi víte (oba) proč. Tak uvažte i to, jestli o toto setkání stojíte a jak bude příjemné či nikoliv.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: maky®
Datum: 02.11.16 06:32
avatar

Ještě je tu ta věc, že vám účast komplikují děti a k tomu co píše ben, vše naznačuje, abyste záležitost vyřídila písemnou formou.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 02.11.16 07:10
avatar

9 let je dlouhá doba a je to, jak se říká, už "zahraná partie". Navíc máte malé děti. Neotvírejte staré rány, kupte kondolenci, prodávají se dneska velice pěkné, decentní, některé už s předtištěným textem. A tu pošlete. Ten ´bývalý přítel je už pryč, nyní i jeho sestra, tak nemá cenu znovu otvírat staré vztahy. Na posledním rozloučení byste se s ním znovu setkala. Není toho třeba.

Radši napsat, dát do obálky, nalepit známku a poslat. Uděláte, co slušnost velí a zároveň tam nebudete muset od malých dětí jet. Řešila bych to stejně. Jaga.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 02.11.16 07:23
avatar

Minulý měsíc zemřela moje dobrá kamarádka a já jsem z toho ještě teď hodně špatná. Já jsem jejimu synovi volala a kondolovala. Omluvila jsem se mu, že na pohřeb nepůjdu, protože vím, že bych určitě skončila osypaná na kožním, protože je to pro mě nesmírný stres. V době pohřbu jsem zapálila doma svíčku a Dorotce, pejskovi, kterého Věrka hlídala, když já jsem byla v nemocnici, jsem povyprávěla, že Věrka už není. *sok* Syn pochopil a řekl, že mamka to určitě ví.

Já jsem podobnou situaci vyřešila tak.

Ohodnoceno: 5x
 
Od: maky®
Datum: 02.11.16 08:41
avatar

Babkazov, moc hezky jsi to pořešila, samozřejmě, že dušička to ví, není nutné se nalézat v blízkosti fyzických ostatků, at jsme kdekoliv, vzpomínka svého adresáta nalezne vždy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: axus®
Datum: 02.11.16 08:32
avatar

Muzete to brat jako vynikajici prilezitost, jak se od Vas muze synek zacit odpoutavat. Verte, ze nekolik hodin bez Vas ho ani nezabije ani nijak vazne na zbytek zivota nepoznamena.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.11.16 17:40
avatar

Zdravím. Já si myslím, že jít na obřad osobně je v tomto případě přímo nevhodné. Vy jste si zjistila adresu pozůstalých, kam chcete poslat kondolenci. Takže kdyby pozůstalá rodina chtěla, zjistila by si adresu vaši a poslala parte přímo vám. Neudělali to. Z toho bych vycházela. Vás informoval známý emailem, tak by bylo normální, emailem ho požádat, aby rodině vyjádřil vaši účast. Pokud máte pocit, že byste chtěla něco "osobnějšího", pošlete písemnou kondolenci. Ale nic víc. A nemusíte řešit děti. Pokud by se chtěli zachovat slušně, měli by vám (přímo vám) za kondolování poděkovat. Tak uvidíte. Ida

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.