Nárok na dovolenou

Od: Datum: 31.10.16 19:32 odpovědí: 3 změna: 31.10.16 21:59

Dobrý den
1. února 2016 jsem byla přijata do svého prvního zaměstnání, ale pouze na DPP, aby na mě šéf dostal dotace. Musela jsem být minimálně půl roku vedena na ÚP, aby dotace dostal. Na DPP jsem byla vedena do 30.6., poté mu byly dotace poskytnuty a já jsem od 1.7.2016 platným zaměstnancem. Jenže... to, že dělám debila za menší peníze než ženský přede mnou řešit nebudu, ale jde mi o nárok na dovolenou. Vzala jsem si před týdnem jeden den dovolené, ale šéf mi dnes řekl, že to bral jako neplacené volno a dovolenou mi bude proplácet až po půl roce, tzn. příští rok. Ale na internetu jsem se dočetla, že pokud mám odpracovaných 60 dní, tak mám nárok na dovolenou +- 1,5 dne za měsíc. Takže pokud mám 4 týdny dovolené za rok, tak mám nárok do konce roku na 10 dnů, je to správně?..nebo se mýlím? Pokud to správně chápu, tak bych teď, po skončení října měla mít 6,5 dne placené dovolené k dispozici...Jsem v rozpacích... Poraďte mi.. děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 31.10.16 20:27

Ano, tento nárok máte. Ale čerpání dovolené určuje zaměstnavatel.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 31.10.16 21:25

Zaměstnavatel Vám nemůže nařídit neplacené volno. Ledaže jste od něj neměla dovolenou předem písemně schválenu, to by byla jiná situace.

Nárok na poměrnou část dovolené Vám vznikl po odpracování 60 pracovních směn. Budete-li pro zaměstnavatele pracovat až do 31. XII., budete mít nárok na 10 dnů dovolené.

Čerpání dovolené určuje zaměstnavatel. Není možné "si vzít dovolenou" bez předchozího schválení zaměstnavatelem.

Je mi jasné, že pokud jde o Vaše první zaměstnání, nemůžete mít se zaměstnavateli moc zkušeností. Takže do budoucna: Zaměstnavatel, který Vám rovnou nenabídne pracovní smlouvu, ale zaměstná Vás na DPP a "nutí Vás zůstat na ÚP, aby na Vás dostal dotaci", je podvodník.

Podvést zaměstnance, platit mu méně než kolegům za srovnatelnou práci, upřít mu nárok na dovolenou apod. je pro něj mnohem snazší než podvést ÚP a stát... Podle mne tento zaměstnavatel vůbec nemá v úmyslu Vám dovolenou poskytnout (nepředpokládá, že byste se s ním soudila).

Na podvodu jste se podílela spolu s ním (neznalost Vás neomlouvá). Já bych Vám doporučila si co nejrychleji najít jinou práci. [Tenhle zaměstnavatel o Vás stejně ztratí zájem, jakmile skončí dotace.]

Ohodnoceno: 4x

Od: jajinaa
Datum: 31.10.16 21:59

Děkuji Vám mnohokrát za poskytnutou odpověď. Hned zítra to s ním vyřeším, neplánuji zde zůstat déle než bude nutné (max.do nového roku) Opravdu díky!

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.