Neomluvená absence

Od: Datum: 25.10.16 16:26 odpovědí: 6 změna: 25.10.16 22:00
Dobrý den.Nahlásil jsem si den dovolenė týden dopŕedu kvuli pėči o postiženė dítě a dva dny před čerpánim mi ji vedouci zrušil kvuli nedostatku pracovniků.Dovolenou jsem čerpal a staral se o dítě ztp/p a vedoucí mi oznámil že mám neomluvený den (A)strženi nadtarifu ze mzdy a strženi dvou dnů dovolené.Má na to právo můžu se nějak bránit?děkuji moc za odpovědi
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.10.16 16:58
avatar

Ano má na to právo, dovolená se oznamuje 14 dní předem a v tomto případě nebyl asi problém si obstarat paragraf od lékaře a byl by klid, ten se nehlásí, ten vzniká.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.10.16 17:32
avatar
Dovolenou urcuje zamestnavatel.
U vas slo vyresit osetrovne.
doplněno 25.10.16 17:49: U nas je to tez tak. Za acko bez premii, minus 2dny dovolene (mame celkem 30dnu) a minus 13ty nebo 14plat.
Mame to v kolektivni smlouve.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.10.16 17:44
avatar
Měl jsi jít na paragraf, když to vedoucí zamítl. Zajímavé je ale A a k tomu stržená dovolená navíc...
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.10.16 22:00
avatar

Na to má zaměstnavatel právo, za jeden den absence (za každý den absence) může zaměstnanci strhnout jedn až tři dovolené, dále může po zaměstnanci vymáhat způsobenou škodu.

Po ± 5 dnech neomluvené absence může zaměstnavatel okamžitě zrušit pracovní poměr (ZP, § 55, odst. 1 písm. b). Pokud se potom zaměstnanec registruje na ÚP, nemá po dobu 6 měsíců nárok na podporu.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: sefwerq
Datum: 25.10.16 18:29

Měl jste si nechat od mudr napsat ošetřovák, nebo ji ukecat na nemocenskou. Dovolenou si nemůžete čerpat, jak se vám zlíbí - určuje ji zaměstnavatel!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.10.16 21:54
avatar

Čerpání dovolené podle zákoníku práce určuje zaměstnavatel. Zaměstnanec požádá o dovolenou, čerpat ji může až po schválení zaměstnavatelem.

Pokud jste neměl dovolenou písemně schválenu, vyhodnotil zaměstnavatel Vaši nepřítomnost oprávněně jako neomluvenou absenci.

Zaměstnavatel je oprávněn za každý den neomluvené absence strhnout jeden až tři dny dovolené, a to i zpětně. Bránit se není čemu, zaměstnavatel postupoval v souladu se zákonem.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.