Odběr krevní plazmy - zkolabování

Od: Datum: 25.10.16 14:45 odpovědí: 29 změna: 08.11.16 17:31
avatar

Zdravím,

dnes jsem byla na svém čtvrtém "odběru" plazmy, opět vše proběhlo přesně podle "učebnice". Průprava dodržena (snídaně + dostatek tekutin). Žádná nevolnost se, při a po, nedostavila, ani náznak toho, že by tělo mělo jaksi stávkovat.

Po naplnění nádoby jsem standardně, na chvíli, setrvala na lehátku, poté vyzvedla peníze a šla si sednout, nabrat síly pitivem, hroznovým cukrem atp. Po mně přišel pán, jemuž se z místa vpichu zčistajasna spustila červená, dost fest. Se mnou to ale v ten moment vůbec nehlo. Zkrátka "poker face", žaludek stabilní, furt dobrý.

Pro upřesnění: mám 54kg/167cm; z cizí ani své krve se mi blivno nedělá, nemám žádný problém s pohledem na ni, jehly/odběry/bolest v pohodě snášim. Omdlívací typ nejsem.*nevi*

O to víc mne zaráží, proč se, po cca čtvrt hodině od oné "příhody" s učůrávající žílou, můj mozek a nohy najednou rozhodly zkratovat. Setřičky mne musely sbírat z podlahy a křísit. Taková ostuda! *zed*

Myslíte, že se kolaps bude opakovat? Nebo šlo jen o ojedinělou událost? :(


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.10.16 14:59

Myslím, že to bylo ojedinělé, nemyslím si, že by se to stalo pravidlem. Nesmíte na to myslet, jinak by Vám mohlo být příště opět zle, přivoláte si to.

Já jsem se sem vlastně zaregistrovala díky jednomu příspěvku o plazmě, tak to musím napsat i Vám.

Všech, kteří dáváte plazmu, si nesmírně vážím *palec*ani si nedokážete představit, jak některým pacientům plazma pomáhá, jaké dělá zázraky. :)


doplněno 25.10.16 17:15: Wehappyfew, jedna moje známá chodila asi 8 let dávat plazmu, každých 14 dní a taky za peníze. Ono se vlastně o penězích ani nedá mluvit, vždyť je to v kontextu toho, co ze sebe člověk vydá a jak moc druhému pomůže, úplné nic.Syn už měl celkem 12x plazmaferézu, ani netuším, kolik je té plazmy na 1 potřeba? Ten druhý klučina, co ležel s ním, skoro neviděl na oko+ další potíže, taky chodil na plazmaferézy a vše se po nich srovnalo. Jen to veganství asi bude trochu problém, aby to Vaše tělo ty odběry zvládlo? Známá vždy před a po odběru hodně pila, jak tu někdo zmiňuje.
Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 25.10.16 17:56
avatar

andy123®: Den před tím piji jak o život (3-4 litry), dokud mi není šoufl. *ee* WC prkýnko nemá šanci ani vychladnout *smich*. Ráno dalších cca 1,5 litru, a pak při cestě tam uchlemtávám vodu + těsně před napíchnutím do sebe ještě hodím asi půl litru. Krev mám prý ukázkově zředěnou, dle sestry. A samozřejmě v čekárně po odběru upíjím, i na cestě domů.

Peníze vnímám jako "milou malou pozornost", nedělám to pouze kvůli nim. Člověk smí "darovat" max. 33x za rok, mám pocit. Na výrobu léků z plasmy pro roční léčbu jednoho pacienta je zapotřebí stovek i tisíců darování, prý.

Chtěla bych chodit i na krev a mít tak pod kontrolou zdravotní stav. Jenomže náš špitál je prý poděs, samý cizinec, protivní zaměstnanci. :( Nechodí někdo čirou náhodou darovat krev do mostecké nemocnice, že by se podělil o zkušenosti?

Od: kakamila
Datum: 25.10.16 15:09

Plazmu dávám...ale 20 let zadarmo!

Jinak 54kg je na hraně(u nás pokuď máte pod 50kg,tak neuspějete...),nepíšete zda aspoň sportujete?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 25.10.16 15:10
avatar

Není to ostuda - je čas na vaše vyšetření... mám za sebou 27 odběrů krve - 28mý mi nevzali pro nějaký problémek - od té doby se snažím dát své tělo dokupy, ale problémy se navyšují a už dárcem nebudu nikdy. Nejste stroj na dárcovství - tělo si umí říct "dost".


doplněno 25.10.16 15:31:

Aby měla najaká věc možnost dávat, musí i přijímat. Pokud jste vegankou, máte sílu s bídou pro sebe. Dárcovství či "přivýdělek" touto formou vám zaručuje budoucnost s nemocemi.


doplněno 25.10.16 16:15:

U standardního bezplatného odběru musíte vyplnit formulář, kde se "nestandardní" stavy zapisují a lékařka vás před odběrem prohlédne. Pak rozhodne, zda můžete dávat krev nebo ne.

S tím "doplňkovým" vitamínováním - vy potřebujete mít přísun výživy pro svou existenci. Ten máte, ale nemáte dostatek výživy pro regeneraci při ztrátě krve. Vaše tělo potřebuje více, abyste mohla dávat jiným... Pokud se nezamyslíte, dopadnete špatně.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 25.10.16 16:41
avatar

jmlc®: Rozumím, nicméně veganství pestrost jídelníčku dosti limituje. Už mi docházejí nápady, čím se stravovat. Věcmi nezdravými, z pšeničné mouky, masem, sálamy, sladkostmi se už odmítám stravovat, nechci zase trpět obezitou, dalo mi práci dostat se zpět na optimální váhu, hodnota viz výše.

Můj jídelníček jest: samotná rýže či brambory na páře, řasa Chlorella, mladý zelený ječmen, výjimečně zdravé pečivo s medem, bílé jogurty, zelenina, ovoce, čistá voda. *nevi*

Od: pb®
Datum: 27.10.16 12:00

Docela chudý jídelníček. Kde máte pohanku, jáhly, cizrnu, čočku, fazole, hrách, sóju, kukuřici, oves, žito, bulgur, qoniu, ořechy, oleje. Ne nadarmo se říká, že je jednoduché být veganem v zemích, kde roste hojnost různých plodin. V naší lokalitě je to s veganským jídelníčkem složitější.

Podle mě si jen myslíte, že žijete zdravě, ale není tomu tak a jste vlastně podvyživená. Proto ta únava. Nutnost sednout si po ujití 500m, no... Tohle musí dělat náš skoro 90ti letý soused, rozhodně ne někdo, komu je 25.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.10.16 15:26
avatar

Omdlení u plasmy je raz dva, příčina "cokoliv". Jednou jsem velmi rychle jela "k zemi" (ještě při odběru, takže spíš k lehátku) kvůli čtení. Prý se to stává těm, kterým se dělá špatně v dopravních prostředcích, prostě u odběru nemůžou číst. Podruhé se mi venku udělalo zle kvůli oblečení, jednoduše mi bylo vedro. Díky předchozí zkušenosti jsem věděla, jak rychle člověk zavře oči a je bezvládný, takže jsem už už chtěla někoho poprosit o záchranku, protože v centru se svezete k zemi a lidi Vás budou přešlapovat. Ale ustála jsem to, stačilo stáhnout svetr a větrat krk a bylo dobře.

Nemyslím, že se to bude opakovat, ale zkuste popřemýšlet, čemu se příště vyhnout. Jestli jste nebyla unavená, v určité fázi cyklu, jestli jste neudělala něco, co by to mohlo způsobit.


doplněno 25.10.16 15:37:

Wehappyfew, poraďte mi, z čeho jako vegan berete bílkoviny? Já jsem "jen" podivný vegetarián a nějak mi přestávají chutnat luštěniny. Vejce nemám ráda. Jím lučinu, jogurty a sýry, ale to nezaplní potřebu...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 25.10.16 15:29
avatar

andy123®: Díky za milá slova. Mám hezký pocit z dobrého skutku :), byť za to beru finanční odměnu.

Jinak na uklidnění si právě s sebou pro jistotu tahám MP3 přehrávač, pomáhá mi odvést myšlenky jinam a uklidnit "ducha" i mysl.

kakamila: Chápu vás, ne každý člověk dokáže přenést přes srdce darování plazmy za peníze. U nás by musela ale naše nemocnice (Most) nejdřív změnit přístup k pacientům, abych k nim zavítala. *nevi* U Sanaplasmy mají limit 50kg, takže mne sestřičky zatím nevyrazily a ne, sport v současnosti neprovozuji (až příští rok usednu na bicykl, abych zpevnila spodek).

jmlc®: Na svůj věk (25) jsem tedy očekávala větší výdrž, možná se na tom podepisuje i mé veganství. *nevi*


doplněno 25.10.16 15:43:

naufrago®: Recepční, co nás hlídá, se právě rovněž podivovala, co že tak najednou, jaktože se válím na zemi, když mi bylo ještě před x-minutami fajnově. :) Občas trpím nevolností v autě, jede-li se na dlouho vzdálenost, smrad potahů, benzínu a bůhvíčeho se mnou cloumá.

Ještě štěstí, že mi nepovolily svěrače, to bych se hanbou propadla a chodila celý život kanálama. :-D Ztráta vědomí byla na pár vteřin, než se systém opět nahodil, moc si toho nepamatuju, jen podlomení kolen a to, že mě vláčej směrem k lehátku a něčím napíchávaj. *nevi*


doplněno 25.10.16 15:48:

Potřebné vitamíny z masa, vajec atp. doplňuji mladým zeleným ječmenem v prášku, jako smoothie a japonskou řasou Chlorellou v tabletkách.

Od: kakamila
Datum: 25.10.16 15:59

Uvidíte jaké budete mít výsledky při kontrolním odběru...a co Vám na to říká paní doktorka?

Myslím,že neříká nic...když je to odběr pro peníze...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 25.10.16 16:11
avatar

Uvidíme, jestli mi něco najdou.*nevi*

Právě že se personál fakt stará, aspoň u nás. Sice netuším, zdali si ony epizody (mdloby, kolaps, nevolnost, praskání žil) někam zapisují a kdyby ne, tak v dotazníku na tyto věci máme i kolonku (vyplňuji jej pravdivě *palec*). Zažila jsem, že "nestabilního" dárce, pro jeho dobro, doktorka raději vyřadila.

Od: xy
Datum: 25.10.16 16:13

Mívala jsem velké problémy s omdlíváním v pubertě, a i později, i dnes mám někdy takové stavy. Ale díky bohatým zkušenostem poznám chvilku předem, kdy tělo hodlá odpadnout a mohu tedy nasadit obranu - pomáhá rychle zatnout velké skupiny svalů- stehna, zadek, břicho. Je to lepší, než někde upadnout, když už není možnost si třeba rychle sednout nebo dřepnout.

Hodně pít před odběrem, to znáte.

Plnou krev ( jak asi vypadá prázdná ) dávám asi dvacetpět let, a pokud mi někdy bylo na omdlení, výše uvedené pomohlo. Vyhodili mě jednou kvůli vysokému počtu leukocytů.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 25.10.16 16:25
avatar

Do centra i z centra chodím pešourem, cca 2,5 km, a v pohodě to dávám, je sice pravda, že si musím cestou asi 4x sednout na lavičku a sklonit hlavu, jelikož mě občas přepadne "skorokolaps", mžitky či sevřené hrdlo, za chvíli jsem ale opět funkční. Na odvrácení tohoto omdlení mi holt má obrana a síly tentokrát nestačily. :( Musím se vytrénovat. *smich*

Od: xy
Datum: 25.10.16 16:32

hodně pijte i po odběru,ta dehydratace je znatelná.

zkuste to břícho a stehna

je fakt, že jsem taky pak někdy ráda, že v práci sedím v kanclu ( chodím s kolegy-jezdíme do nemocnice cca 20 km- a jedeme pak zase do práce)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ctenar*
Datum: 25.10.16 17:58

Za 2,5km si 4x sednout? To je každých 500 metrů.*sok* Zdravý člověk těch 2,5km ujde pohodlně za 30 minut.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.10.16 18:03
avatar

No jo, ale cesta od tamtaď domů znamená furt stoupat do kopce. :-D Pro mé, v tu chvíli, zesláblé tělíčko je to někdy záhul. ;) Smradlavým MHDčkem jezdit nechci. :)

Od: xy
Datum: 27.10.16 16:57

Po odchodu z odběru se tazatelka může cítit slabá při delší chůzi, zvláště když je taková " muší váha "

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.10.16 19:28

Držím Vám palce, já chodím dávat krev 25 let a posledních 6 let jsem chodil dávat i plasmu, máte pravdu, že v těch plasmacentrech je pozornost personálu vůči dárcům nesrovnatelná, ten finanční příspěvek jsem vždycky utratil za vitaminové doplňky a proteiny - vyplatilo se mi větší balení z Vitalandu : http://www.vitaland.cz/produkty/proteiny-bilkoviny/. Jsou na výběr ze syrovátky i z rostlinných zdrojů. Ty proteiny je dobré doplňovat průběžně každý den, ale hlavně je potřeba doplnit co nejdřív po odběru, nosil jsem si s sebou takový ten plastový šejkr, mají ho někdy jako dárek k většímu balení těch proteinů. Vážím si Vás i vzhledem k tomu, že jste vegan, k tomu já jsem se nikdy nedopracoval, bohužel... Snad Vám ty proteiny nebudou vadit, já jsem si je rozmíchával v mléce, ale to není nutné, stačí klidně ve vodě. Je důležité je doplňovat, protože plasma je tvořena hlavně proteiny a když ´je včas nedoplníme, tak si je tělo musí z něčeho doplnit samo - začne je brát ze šlach a chrupavek a časem budete mít problém s klouby, mohu to potvrdit z vlastní zkušenosti, v mých 50 letech už mě po delší chůzi kolena bolí a teď bohužel ležím po operaci kolene, když jsem si při nešťastném pádu, když jsem jen zakopnul v lese, přetrhnul šlachu, co drží čéšku v koleni. Přikládám to hlavně tomu, že jsem s těmi proteiny po odběru začal až relativně pozdě, proto Vám to píši, aby jste s nimi začala včas, on ten odběr odebere z těla dost živin, což je pro Vás jako vegana ještě větší zátěž než pro člověka, který doplňuje proteiny z masa. Za těch 72 odběrů plasmy a asi 50 odběrů krve jsem nikdy neomdlel, ale chápu, že se Vám to mohlo přihodit, vzhledem k tomu, že vážíte polovinu mé tělesné hmotnosti, takže se to moje velké tělo s tou ztrátou krve/plasmy snadněji vyrovná. Zkuste tedy zařadit proteinový nápoj do svého jídelníčku a uvidíte, třeba budete odběry snášet lépe a hlavně Váš organizmus nebude tolik trpět jejich ztrátou.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 26.10.16 20:22
avatar

I Vám děkuji za příběh a milá slova. :)

Včera v noci se dostavily ještě dozvuky z oné ztráty vědomí, ve dvě ráno mě vzbudila noční můra, záhy započala třesavka s mírným pobodáváním na hrudi a zrněným viděním, nemluvě o pekelném štípání místa vpichu a levého bicepsu. Ustála jsem to, naštěstí, usnout už ale nešlo. *nevi*

Máte pravdu, musím znásobit příjem bílkovin, aby tělo přestalo tropit neplechu. Vámi zaslaný odkaz prozkoumám. Díky za něj. *palec*

Zkusím si na odběry také tahat vlastní sváču (obloženou kaiserku, sýr, zelenina, máslo), problémem ale bude, to do vystreslého já vůbec dostat. *smich* Do další návštěvy to nějak vykoumám, sestřičkám už nechci přidělávat starosti. Akorát je zbytečně stresuju. :-D

Od: ruze®
Datum: 26.10.16 20:05
avatar

Mám kamarádku,která pracuje cca 20 let ve zdravotnictví,říkala,že by nikdy plasmu nedala,jen tak pro zajímavost,zeptejte se doktorů a sester,kolikrát již dali plazmu,když je tak potřebná a mimochodem,moje neteř taky po 1 odběru zkolabovala a to byla v té době ,,kus ženské,, a už nikdy nešla a i tam jí řekli,že to ,,není pro každého,,.Krev ANO,ale plasmu? To ať si každý přebere podle svého.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.10.16 20:43
avatar

Předtím než padlo definitivní rozhodnutí, že se stanu donátorem, tak jsem si samozřejmě veškeré čachry s plazmou, odborné studie, rozhovory, názory, zážitky, ty negativní i pozitivní, vedlejší účinky nastudovala, početla. *palec* Stavím se k tomu neutrálně.

Darování plazmy organismus člověka nepochybně ovlivňuje. Jenomže, když já se pro něco nadchnu, tak jdu do toho opravdu po hlavě, nehledíc na bolest. *nevi*

Od: balzerka
Datum: 27.10.16 12:32

Jste docela tenká a sama nemáte na rozdávání, tak to mohlo spolupůsobit. Dáváte své zkolabování do souvislosti s případem krvácejícího pána. Já jsem kdysi pomáhala při havárce a krev nekrev, jen oživit děcko. A až doma po několika hodinách se mi udělalo slabo, že jsem bílá jak stěna padla do peřin. Žádný odběr jsem neabsolvovala. Lidi kolem mi říkali, že to je dodatečná reakce na ten nepříjemný zážitek. Tak si myslím, že i u Vás bylo něco podobného.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 27.10.16 19:35
avatar
Děkuji všem za přīspěvky, vezmu si je k srdci.
Už jsem zamakala na jídelníčku, musím zabránit váze ve spadnutí na hranici podváhy, klesá mi přīliš rychle, vymyká se mi to už z rukou. Snad není pozdě.
Datum: 27.10.16 20:14

Tak takovou noční můru jsem měl asi před 14-ti dny, a to bylo až po 14-ti dnech po operaci. Hrozně divnej pocit, jako by mě něco chtělo zavalit. Takže to mohla být reakce na narkozu... Každopádně Vám držím palce s tím jídelníčkem, já mám přesně opačný problém - mám přes metrák při svých skoro dvou metrech výšky a nutně potřebuji zhubnout a dostat se pod metrák, hlavně kvůli těm kolenům, která už nechtějí tu nadváhu nosit a protestují, ta prasklá šlacha byla poslední kapka... Těch proteinů se nebojte, zkuste třeba zpočátku nějaké menší balení, ochutnejte a pak si vyberete, které Vám budou nejvíc vyhovovat. Mám to podobné, když se pro něco rozhodnu, tak s tím jen tak nepřestanu, takže jsem dosáhnul na 50 odběrů krve a těch 72 plasmy, třeba se Vám zadaří s těmi proteiny a budou se Vám další odběry dařit... Určitě s tím měla co dělat psychika, když jste viděla jak se jinému dárci spustila krev, tak se to v mozku nějak rozleželo ve smyslu "co kdyby se to stalo mě" a zatočila se Vám hlava. Tak uvidíte příště a ať je to díky obohacenému jídelníčku lepší

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 08.11.16 13:13
avatar

Opět zdravím,

dnes jsem absolvovala další odběrové "sezení", dopadlo to suprově.*palec* Jenom se paní doktorce nelíbil můj tlak, bohužel trpím syndromem bílého pláště, to neovlivním. *nevi* Plus sestry byly, při mém příchodu po celou dobu, kvůli mně v pohotovosti, co kdyby... *smich*

Snídaně byla tentokrát barevnější (kaiserka, 4 druhy zeleniny) a ovesné vločky s banánem, po "načepování" plazmy jsem energii dobila Müsli tyčinkami, organismus to rozdýchal, díky Bohu.*modla* Dokonce se i cesta domů konala bez sedacích přestávek.

Jenom ta váha ne a ne stoupat, sviňucha jedna. *bum* Ale pracuji na tom...

Datum: 08.11.16 13:40

*palec*

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: balzerka
Datum: 08.11.16 14:48

Přišla jste hlavně o bílkoviny, ale stravou jste je nedoplnila. Existují proteinové tyčinky pro sportovce, to na akutní situace. Jinak jezte často: krůtí maso, ryby, králíka, skopové, vajíčka, tofu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.11.16 15:00
avatar

Díky za příspěvek. Bohužel maso nepůjde, jsem kytkožrout vegan. :) Tudíž musím užívat/hledat alternativy.

Datum: 08.11.16 16:58

Blahopřeji, jen prosím nezapomínejte na ty proteiny, což jsou vlastně jiným názvem bílkoviny Plasma je tvořena hlavně bílkovinami a pokud je nedoplníte, tak Vás časem budou bolet kolena i třeba jiné klouby, protože si tělo bude brát ty bílkoviny z chrupavek. Mluvím z vlastní zkušenosti - za těch 25 let co dávám krev i plasmu již ty klouby "cítím", kloubní přípravky a proteiny používám posledních asi 10 let (doporučuji hlavně Geladrink, ten mě dost pomáhá, poslední dobou používám i "koňský"Alavis-je ovšem vyráběný v "humánní"kvalitě), kdybych je bral již dřív, tak by mě teď klouby nemusely bolet, ale bohužel tohle mě dřív nikdo neřekl. V prodejnách sportovní výživy se dají sehnat různé proteinové přípravky i ve formách tyčinek a ty Vám doplní ty "darované" bílkoviny lépe než ty musli tyčinky (i když i ty jsou lepší než nic). Jinak buďte ráda, že jste štíhlá, co bych za to já dal Když obohatíte stravu o ty proteiny, tak sice trošku přiberete, ale na svalech, nikoliv na tuku Držím Vám moc všechny palce, ať se Vám daří a v naší "rodině dárců" vydržíte *palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.11.16 17:31
avatar

*palec* Díky. Na proteinové koktejly začínám najíždět, vzala jsem si Vaše i ostatní rady k srdci. Nechci si zbytečně zadělávat na zdravotní problémy. Nerada lítám po doktorech. ;)

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.