Marže za prodej

Od: Datum: 25.10.16 14:31 odpovědí: 18 změna: 28.10.16 00:48

Dostal jsem mail, kde je uvedeno, že za první republiky pokud měl obchodník větší marži než 10% byl považován za zloděje. Když zhruba nahlédnu do budování kapitalismu v Česku, tak na př. Penny má jenom 22%,

Globus 23%, Kaufland 24%, lídl 31%, Albert 31%, Billa 32%, Tesco 35%, OBI 66%, Mounfield 70%, Intersport 70%, aby se mohl občan uklidnit tak Dr. Max jenom 27%.

Můj děda, který je o skoro 50 let starší, má názor, - to je neviditelná ruka trhu, která je jinačí než za první republiky, a sice trhni a urvi co se dá za pomocí posametových odborníků.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.10.16 14:43

a s čím chceš poradit? *smich*.

Jo, tohle je moderní kapitalismus...! Já např. občas žasnu třeba v Obi jak tam mohou prodávat některé zboží za 10-ti násobek toho co to stojí v běžném českém železářství!?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mot
Datum: 25.10.16 14:59
proc by obchodnik nemohl prodavat za libovolnou cenu? kdyz to nekdo koupi...
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.10.16 15:07

Možná špatně čtu, ale na co se tedy ptáte? Koncovou cenu tvoří jednak prodejce, ale i zákazník. Jeden cenu nabízí, druhý kupuje. A nebo taky nekupuje. Takto to funguje.

A dejte si pozor, ať vám ze vzteku nepraskne žilka. Zdraví je přednější. To si nekoupíte.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: mp*
Datum: 25.10.16 15:19

Ano, to mě taky občas chodí. Samozřejmě je to nesmysl, jako většina anonymních mailů. Jako zákazníka mě vůbec nezajímá, jakou má obchodník marži, to je jeho boj. Jako zákazníka mě zajímá, jaké nabízí zboží, za jakou cenu, v jaké kvalitě a jaké další služby k tomu nabízí. Když porovnám nabídky, tak si vyberu dle svého gusta.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: neprozradim
Datum: 25.10.16 17:35

Tak abyste puknul závistí. Hospody, když kalkulujou cenu za jídlo, tak sečtou cenu surovin, a vynásobá to dvěma a % DPH. Takže 100%.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 25.10.16 18:29
avatar

Co restaurace, ale takové obi, autekelly, atd. to by teprve tazatel puknul, takových 600% uplně bez problému... Zrovna dneska jsem ´byl ve dvou obchodech, ten samý produkt s rozdílem 800kč, ale na druhou stranu, když to někdo koupí proč ne, o tom to celé je... za nějakou čest bohužel zaměstnance a kapsu nenaplníte, takové to holt dnes je

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.10.16 22:09
avatar

Na to mám výbornou radu: Vysvětlete svým kontaktům, že o přeposílané e-maily s nesmyslnými "informacemi" nestojíte.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 25.10.16 22:24
avatar

To máš naprostou pravdu. Zaručený informace v emailech jsou v drtivý většině absolutní bláboly, ovšem někteří lidé jim nekriticky věří. A s očima navrch hlavy to bezmyšlenkovitě posílají dál.

Třeba gigapixelová fotografie kde bylo s vážnou tváří tvrzeno, že se jedná o foťák s rozlišením 2,1 gigapixelu, 70.000x30.000 px a odkaz na onu fotku. Jenže si už asi u samotný fotky málokdo přečetl, že se jedná o složeninu z asi 200 fotografií.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: republika
Datum: 25.10.16 22:24

Otec říkal, že za první republiky měl žid marži jedno procento.

Za korunu koupil, procento přirazil a za dvě koruny prodal.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.10.16 00:24
avatar

Přeposílací maily mi nechodí - všechny známé jsem požádal, ať mi nic takového neposílají, že to stejně nečtu, ale hned mažu. Kdo si nedal říct, skončil na černé listině a posléze byl z kontaktů smazán. Později jsme si nastavil filtry, že mail, který má v předmětu FW či FWD je okamžitě automaticky přesunut do spamu a posléze automaticky smazán. Docela mi to šetří práci s věčným mazáním.
K dotazu. Jak to bylo s maržemi přesně nevím, nějaká omezení byla, ale podrobnosti už nikde nezjistím (pamětníci vymřeli).
Ale jinak v období tzv. I. republiky byla taková živnostenská a podnikatelská omezení, že by se mnoho dnešních OSVČ a podnikatelů obracelo vzteky naruby a řvalo by o omezování. Co z toho bylo dané zákonem či vyhláškou či jestli to byli jen nějaké zavedené zvyklosti nevím (na to jsem se nikdy nikoho neptal, protože mne to nenapadlo), ale že třeb existovaly cechy v obcích a ty schvalovaly, jestli si v obci někdo bude moci otevřít např. další malířství pokojů či jestli mu to povoleno nebude ověřeno mám. Pokud vedení cechu (což byli mistři malíři mající v dané obci - možné ne obci, ale okrese - to si taky nepaamtuju - příslušnou živnost) usoudilo, že v dané obci např. 7 malířů pokojů stačí, nikdo další povolení nedostal. Schvalování po složení příslušných zkoušek podléhalo i vzetí si tovaryše (zaměstnance), učedníka atd.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nutt®
Datum: 26.10.16 04:56
avatar
Zdravím,
nevím že se každou chvíli někdo rozčiluje na toto téma. Snad je na prodejci jakou si dá marži a také zákazník má volbu kde si zboží koupí. Osobně ve firmě máme marže 25% - 500% a patříme mezi ty nejlevnější na trhu jen pro představu marže 25% je na zboží od 40.000kč
. Ono aby obchodník měl VOC musí většinou odebírat pravidelně a velké množství a tyto věci musí minimálně někde skladovat apod a to vše se musí samozřejmě do té ceny také promítnout.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.10.16 06:04
avatar

Když potřebuji třeba sladkou smetanu, jdu a koupím. A nepřemýšlím, kolik % marže řetězec má.

Nedávno jsem ale měla jinou příhodu, kdy jsem zůstala stát bez dechu a s otevřenou pusou. Zašla jsem si pro čtvrtky. Prodejna papírnictví + hraček. Než mi je příjemná paní majitelka napočítala, prohlížela jsem si hračky na pultě. A vrátily se mi vzpomínky. Byla tam, mimo jiné, krásná velká plechová beruška na setrvačník.

Povídám: přesně tuhle berušku jsem někdy před 50 lety koupila pod stromeček mladší sestře. Tehdy stála 11 korun, pamatuji si to jako dneska. A ono se to vyrábí pořád. To je opravdu trvalá hračka!

Paní majitelka povídá - ano, vyrábí se to už dlouho, jen ta cena je někde jinde. Otočila krabičku za svými zády a povídá: Dneska ta hračka stojí 189 korun. Zůstala jsem stát jako pitomá. Chápu, že ceny se mění - směrem nahoru. Pochopila bych snad, kdyby ta hračka stála třeba 60 korun, 6 x tolik, co dřív. Ale 11 x víc? Tolik ty platy zase nahoru nešly, zdá se mi to přehnané. Za takovou maličkost.

Ale asi je opravdu jen na nás, zda koupíme, či ne. Dříve se mluvilo o keťasech, dneska je asi každému jedno, kolik procent si prodávající nasadí. Pokud zboží někdo kupuje. Přesto mi chybí to máslo, které koupil člověk od Chebu až po Ostravu - všude za 10 korun. Nemusel se pídit po slevách, nakoupil tam, kde právě byl a věděl, že stejné ceny budou všude. V Praze, jako ve Lhotě. Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mot
Datum: 26.10.16 07:46
no pred temi 50 lety byl prumerny plat cca 2tis, dneska je cca 25tis. takze ceny +- dpovidaji.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.10.16 08:57

no... kolego, ale podívej se kolik % lidí tento "průměrný plat" má a kolik ho mělo tehdy. Myslím, že tady bude asi trochu rozdíl!

Ohodnoceno: 1x
 

 

Datum: 28.10.16 00:48

Žádný zásadní rozdíl tam není. To procento bylo vždy plus minus stejné. Dokonce je plus minus stejné i v případě, že srovnáte různé země navzájem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.10.16 08:55
avatar
Ještě nám sem pro úplnost hoďte, kolik byla marže za Rakouska-Uherska nebo třeba za Karla VI., ať máme to srovnávání kompletní.
Jinak doba se vždycky nějak mění a vyvíjí narozdíl od některých lidí, co se seknou někde v minulosti.
PS: Být vámi, tak příště tyhle emaily ani neotevírám. Třeba vám přijde zase nějaká super ověřená zpráva a vaše srdíčko už to nevydrží.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: krtek*
Datum: 26.10.16 09:57

je potřeba, ale vědět, jestli uvedené % uedené tazatelem jsou po odečtení režií nebo před. Velmi častá chyba. Pokud koupím výrobek za částku X a mám režije spojené s nákupem a provozem firmy např. 10% a cenu výrobku povýším o 10% tak jsem nevydělal nic, ale jsem na 0. Pokud to povýším o 20% tak jsem v zisku oněch 10%. Dále je třeba rozlišovat maloobchod a velkoobchod.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.10.16 10:43
avatar

Marže je přece to, co obchodníky živí. Máte vlastní obchod? Pokud ano, snažíte se zákazníkům vyjít vstříc a držíte ceny co nejnižší i za cenu pouhého přežívání (vlastního), nebo se budete snažit, aby váš obchod vzkvétal (z peněz zákazníků)? Samozřejmě, že platí, "trhni a urvi co se dá" ...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.