Aktivita pro seniory

Od: Datum: 25.10.16 13:34 odpovědí: 19 změna: 28.10.16 06:20

Dobrý den,

za pár dní odjíždím na praxi k seniorům a mým úkolem je pro ně vymyslet nějakou aktivitu. Nenapadá vás něco?

Děkuji za nápady :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.10.16 13:51

Nějaké jednoduché cvičení, tím jim propějete nejvíc. Záleží, jak na tom senioři jsou, pokud bude pěkně a jsou schopní, klidně i nějaká procházka-třeba i tematická, nebo v místnosti např. otáčení hlavy, trupu, kroužení rukou, zvedání nohou vsedě. To jim prospěje nejvíc.

Jinak oni jsou šťastní, když si s nimi někdo povídá, nebo je vyslechne.

Jinak křížovky, ruční práce, háčkování, pletení, můžete jim předčítat, zpívat s nimi, hrát jim na nástroj... toho je ;)


doplněno 25.10.16 14:16:

To, co máte připravené, můžete klidně proložit tím cvičením. To potřebujíí ze všeho nejvíce. Tak ať se daří ;)

Ohodnoceno: 2x
 
Od: katka352
Datum: 25.10.16 13:58

Děkuji moc! Mám vymyšlené zdobení dýní, pečení sušenek, Bingo a to cvičení je moc dobrý nápad :)

Datum: 25.10.16 14:03
avatar

Před pár lety jsem chodila do klubu důchodců hrát Scrabble. Byly jsme tam většinou ženy, ale nejstarší bylo víc než 90 let. Je to skvělé cvičení mozkových "závitků" a mnohé hrály daleko lépe, než moji o mnoho mladší kamarádi. Bohužel, už mi zdraví nedovolí tam jezdit, ale dá se hrát i na PC. :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.10.16 14:53
avatar

Co udělat cestu do minulosti?Senioři rádi vzpomínají na své dětství,jak kdysi žili a co v životě dělali.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.10.16 19:18
avatar

Hlavně si s nimi povídat, hrát hry, cvičit, přečíst knihu, ruční práce, zpívat, případně jim zahrát na hudební nástroj, aby oni zpívali...je to podobné jako ve školce, jen s přihlédnutím k jejich věku a kondici. Je to hodně záslužná práce.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.10.16 20:04

Já si myslím,že největší dar pro takového člověka -si s nímpovídatTakový člověk pak během dne má nad tím uvažovat,ale také je fajn třeba malovat,,čímkoliv,

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tanec
Datum: 25.10.16 20:40

Tanec. Ale pořádný tanec. Né jako ten prďola Vízek ve Stárdenc

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.10.16 10:03
avatar

Nejhorší,co můžete udělat,je,nutit důchodce do aktivity,když nechce.Aktivita jednotlivce musí vycházet z jeho priorit.Tedy nejprve přemoci lenost,do níž nečinností upadl,pak udělat průzkum,co ho skutečně baví a s tím začít,To rozvíjet.

JABRAKA

Ohodnoceno: 1x
 
Od: damandys
Datum: 26.10.16 10:16

A co třeba začít hrát na nějaký hudební nástroj? Mohou se naučit nějaké písničky na klavír.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 26.10.16 11:23

Divila byste se, kolik starší lidé znají písniček. Zkuste udělat soutěž dvou družstev, kdo dá víc písniček na nějaké téma, například o myslivcích, o koních, o růžičkách, o květinách obecně, o jablíčku, o vojně, atd.

Zkuste básničky, udělejte si seznam dětských říkadel, rozpočitadel, básniček, na které si vaši starší spoluobčané vzpomenou. Zapište je, je to lidový poklad.

Nebo třeba vám mohou vyprávět i jak se hrají dnes již zapomenuté hry: "polévka se vaří, maso na talíři", "Honzo vstávej, kolik je hodin", "chodí Pešek okolo", "na Krvavé koleno", "na babu, na honěnou", "na pikolu (na schovávanou)", "Přijela paní z Frýdlandu dyja dyja dá", "mlsná kozo pojď na zelí, máme dobrý kyselý", atd. Neznáte? Ale vaši hostitelé, senioři je znají a možná si i rádi vzpomenou a když dají hlavy dohromady, vzpomenou si i třeba jak se tloukl "špaček", jaká jsou správná pravidla hry "kuličky", "král vysílá své vojsko a to..." i jak se zaříkává "piky piky na hlavu, že na babu nehraju". Atd, atd. Dejte vašim hostitelům a hostitelkám příležitost, aby se rozpoměli, rozpovídali a aby vás (a samozřejmě i sebe) pobavili, osvěžili si paměť, mluvili a zpívali nahlas. Třeba s nimi nacvičíte i nějakou sborovou písničku, nebo pásmo písniček, třeba i dvoj, trojhlasně, možná někdo z nich bude hrát na nějaký hudební nástroj. Nebo vy umíte?

Úplný poklad jsou říkanky pro děti, "paci paci pacičky", "kovej kovej kováříčku", "vařila myšička kašičku", "houpy hou krávy jdou, nesou mlíko po vodou... skoč panenko do vody, pro ty sladké jahody, proč já bych tam skákala, sukničku si máchala, kde bych si ji usušila, u pana Víta, pan Vít není doma, jel do Berouna, pro čtyři ovce, pro pátýho berana, snědli jsme ho do rána..." atd. Neznáte? Ale starší lidé to znají, dobře si to pamatují, nebo si to z paměti vybaví a třeba vás tím obohatí a vy to pak třeba za dalších padesát let budete moci dávat dál.

Možná můžete zkusit nějakou známou hru, například udělat váš AZ-kvíz ne pro jednotlivce, ale pro skupinky, pro pohyblivější třeba házet molitanovým míčkem nebo tenisákem na cíl, třeba do odpadkového koše položeného na vyvýšeném místě, třeba na židli, nebo do nějakého otvoru (do huby namalovaném šaškovi na velké desce).

Nebo požádejte správce budovy, jestli by byl tak šikovný a vyrobil starouškům na dvoře nebo třeba i na chodbě (dá se hrát celoročně) ruský kuželník, což je koule přivázaná na provaze, pověšená kousek stranou od devíti kuželek postavených do čtverce 3 x 3. Někdo to může počítat, psát na tabulku, další pohyblivější se může shýbat a kuželky stavět, ostatní jenom vezmou kouli na provázku, zamíří a kyvem ji zezadu pošlou nad kuželky a počítají, kolik jich shodili. Atd. atd.. atd..

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 26.10.16 22:35

host----- to myslíte vážně,,tak mi to připadá,jako že-by starší lidé byli plem plem,ty říkanky no to by mne urazilo ,přece to nejsou promiňte debilové----můj názor

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.10.16 15:05
avatar

A stojí vůbec dotyční senioři o nějakou vaši aktivitu?

Ohodnoceno: 1x
 
Od: katka352
Datum: 26.10.16 19:35
To není odpověď ;) Prosila jsem o nějaký návrhy aktivit né o názor zda-li o to stojí či ne. Každopádně si myslím, že senioři jsou velmi vděční za to, když se jim někdo věnuje, tráví s nimi čas a má k nim individuální přístup. Studuji o tom VŠ takže o tom něco vím. Nikoho do aktivit nutit nebudu. Bude každého svobodné rozhodnutí zda se aktivity zůčastní nebo ne.
Datum: 26.10.16 22:38

Jsem dost stará,abych si myslím to mohla posoudit,,,,Jak jsem výše psala, chtějí si popovídat a ne málem skákat přes švihadlo.kolik vám je? díky

Ohodnoceno: 0x
 
Od: katka352
Datum: 26.10.16 19:38
Děkuji moc, moc všem za nápady. :) Určitě některé z nich využiju! :)

 

Datum: 26.10.16 19:45

Nebojte se, budou rádi, určitě se většina ráda zapojí a bude se jim to líbit. Od hosta je také spousta super tipů, máte z čeho vybírat.

Za spoustou z nich ani nikdo nepřijde, nebo pouze v den, kdy berou důchod, aby je jejich "příbuzní "obrali o to prd, co jim zbyde. Mám za sebou 10 let služby v DD, tak vím, o čem píši.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ruze®
Datum: 26.10.16 19:59
avatar

Dcera pracuje v DD a když jí zbyde čas,tak si se seniory hraje deskové hry-člověče,domino...a češe babičkám veselé copánky s barevnými gumičkami a je ráda,že se jim to líbí a ony jsou šťastné,že se jim někdo věnuje nad rámec své práce a prostě si s nima jen tak zablbne. Na cvičení mají rehabilitační sestry,laik by jim naopak mohl neodborným cvičením i ublížit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.10.16 20:02

Nauč je pracovat s počítačem a s Internetem, to je zabaví i něco užitečného naučí :)

Ohodnoceno: 2x
 
Od: chcivedet
Datum: 28.10.16 06:20

Dobrý den.

Mám taky jeden nápad. Některou manuální činnost proložit třeba krátkou ukázkou ze světa. Jak žijí jiní lidé, zajímavosti, krásná místa, kam se mnozí v životě ani nemohli podívat apod. Dostala jsem kdysi adresu na prezentační videa různých zemí a míst. Jsou tam zajímavé videa a jsou krátké. Videa jsem si stáhla na flash disk, udělala seznam a postupně prohlížím, některé i opakovaně. Možná takových adres existuje víc, taky bych uvítala, kdyby někdo přidal další adresu. Děkuji.

http://www.topas.sk/oznamy/pekne-geograficke-prezentacie

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.