Jakou vrtačku na všechno?

Od: Datum: 22.10.16 19:37 odpovědí: 13 změna: 23.10.16 23:40

Zdravím, hledám "vrtačku", která zmákne všechno. Prostě, nechci mít doma 50 spotřebičů na podobnou práci. Chci tím připravovat, míchát nátěry, brousit starý plot od koroze (nevyhovují mně boční kotouče u klasických brusek)., taky bych bral nějakou antivibrační technologii. Bratr posledně vrtačkou brousil plot a z toho třepotu jednak necítil ruce a druhak to byla poslední činost vrtačky neb klekla a stará nebyla. Takže existuje nějaký kvalitní stroj, který to zmákne..myslím zmákne nejen písmenkama na papíře od prodejce v ešopu. Tipy na typy?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.10.16 19:56
avatar

*smich*napíši jediné slovo a to musí stačit narex

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.10.16 20:08
avatar

UNI vrtačka na všechno neeexistuje ono v podstatě cokoli univerzálního stojí za nic, lepší více nářadí tedy kvalitního nářadí.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 22.10.16 20:17
avatar

miohu s tím jen souhlasit.Existují sice vcelku uni nářadí,ale ty nesplní požadavky na složitější a náročnější práce,třeba v nepřístupné prostoře.Nebo bude příliš těžké k práci nad hlavou.Nebo uzase nemůže použít jak malé,tak extrémně velké vložené nářadí.Takže profíci potřebují spíše několik nářadí specializovaných.

JB

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kalach
Datum: 22.10.16 20:19

Důvod/y?

Datum: 22.10.16 20:25
avatar

To nejsou důvody, ale léta zkušeností a to je víc jak praxe UNI nástoji jsem prošel a už mi nesní do domu.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 22.10.16 20:38
avatar

Mě by teda zajímalo, jak může být lepší brousit vrtačkou než bruskou (boční=flexní-flexou). Proč myslíš, že bráchovi vrtačka vibrovala? Protože není určená k broušení-má malou rychlost. Ty rádoby brusné nástavce na vrtačku, to je tak jen něco líznout.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.10.16 20:30
avatar

A to jako Váš pracovní nástroj nebo jako amatérský nástroj lterý bude použit jednorázově jako míchadlo,potom třeba za měsíc jako vrtačka do dřeva atd?Pokud jako ppracovní nástroj,který mi bude pomáhat vydělávat púak jednoznačně více profi nástrojů než jeden univerzál!


doplněno 23.10.16 19:58:

Nevím ale viděl jsem jak obyčejná NOVÁ ,poprve použitá vrtačka s metlou na lepidlo než stačila namíchat trochu lepidla na obklad posr... Párkrát zajiskřilo ,pak se zakouřilo a co by následovalo pak nevím,majitel ji vytáhl ze sítě a rovnou ,po vychladnutí,hodil do auta že ji vyreklamuje jak dopadl nwn.Za mne -raději dám pár korun půjčovně než koupit profi nástroj,který použiju jednou za uherský rok (i když pro mne není problém půjčit u firmy zadarmo,nadarmo nepracuji u stavební firmy)

Jiank osobně jsem si čistil rám kola od barvy jednou vrtačkou a tím nástavcem na brusnbný papír a ocelovým kartáčem a podruhé již rozbrusem s oc.kartáčem-práce se nedá srovnat.Vrtajdou to trvalo hooodně dlouho a docela makačka,rozbrusem pár minut celý rám kola na kov!

Ohodnoceno: 1x
 
Od: kalach
Datum: 23.10.16 15:57

Nejsem profík, jenom prostě chci mít, hledám k domku spotřebič, který mně udělá broušení, vrtání i míchání, takže 3 činnosti v jednom a udělá to vcelku spolehlivě bez odešlého motoru. Motorovou pilu nebo sekačku na trávu mám, takže tyhle funkce to umět nemusí :D


doplněno 23.10.16 16:05:

K vrtačce (i brusce) se dá dokoupit taková parádní násada, která vypadá jako kruhový kartáč...a to se to panečku brousí rezatina :D Pohodlné je to ale jen tehdy, když stojíte čelem k předmětu, který "kartáčujete"..a taky to nesmí vzdát motor :D

Datum: 23.10.16 16:22
avatar

Kutil je manžel a já jen žasnu co všechno nutně potřebujeme. Vrtačka málá, větší, největší, lehká, těžká, nejtěžší..a tak je to se vším, prý každé nářadí je určeno na jinou práci. Vybírá si značku Narex nebo Boš. Hlavně u vrtaček chce aby to mělo jakýsi rychloupínák, netuším co to je. Berte moji odpověď s rezervou ale jak říkám, nářadí má manžel hafo a je nervní, když si někdo něco půjčí a použije to na něco k čemu by to on nepoužil, protože k té práci by bylo lepší tamto.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.10.16 16:33
avatar

Zdravím,
podle vašich představ se chce vrátit do doby, kdy byla vrtačka univerzální pohonnou jednotkou pro všechny možné nástavce a práce. Takže varování od člověka (ode mne), který začínal s příklepovou vrtačkou (2 rychlostní NAREX EV 513D bez regulace otáček a zpětného chodu) jako jedinným strojkem v dílně v roce 1986 (tehdy novinka a obrovský hit) přestavbu a údržbu domu - zapomeňte na to. Je to sice lepší než to dělat všechno ručně, ale když máte vybavení, je to úplně jiná práce. A to jsem si třeba na broušení brusným kotoučem (vrtačka pak vypadala podobně a pracovala stylem jako tato bruska) a drátěným kartáčem vyrobil speciální redukční nástavce (sundala se hlavička a redukce se našroubovala místa hlavičky přímo na vřeteno), ale s prací s flexou se to nedá srovnat ani náhodou (dělal jsem pomocí takto upravené vrtačky kromě jiného kompletní generálku celého auta, kdy se většina kastle svařovala autogenem z nových plechů a všechno, co zůstalo + sváry jsem tou vrtačkou musel obrousit na čistý kov).
Navíc příklepovka má už ze svého principu konstrukce vždy axiální (osovou) vůli ve vřetenu, takže se nehodí ani na přesné vrtání hlavně menšími vrtáky (když dovrtáváte díru v materiálu, díky vůli ve vřetenu vrták vahou vřetene prolítne nečekaně skrz, což je ideální na zlomení vrtáku). Navíc časem zjistíte, že třeba vrtat do betonu s příklepovkou je "na zabití" (a říkám jako člověk, který má možnost a umí si nabrousit i "vidiové" vrtáky) - s vrtacím kladivem (i tím nejlevnějším) nesrovnatelné.
Dnes si neumím představit dělat jakoukoli údržbu domu bez vybavení vrtacím kladivem, úhlovou bruskou a dalšími věcmi. Vrtačku (ano, stále ten původní Narex) už mám dneska jen že ji mám, použiju ji tak 2x do roka, třeba když vrtám více děr různými vrtáky, tak abych je nemusel neustále přehazovat.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: kalach
Datum: 23.10.16 19:10

K tomu Vašemu odkazu... Je možné koupit brusku, kde se ukotví násada jako na vrtačku? Tak, jak je to na tom Vašem obrázku? Výchozí sklon úhlové brusky mně nevyhovuje.

Datum: 23.10.16 23:40
avatar

Nějak mi není jasné, co je podle vás "násada" - násadu znám jen u lopaty a případně rýče. Ale pokud se má jednat o ten "krk" - to dlouhé, co je přidělané na motor a na konci je brousící kotouč, tak ta bruska z obrázku je takhle originál dělaná a kromě jiných značek ji vyráběl i Narex, ale když sem hledal pro vás obrázek, tak jsme zjistil, že už ji Narex v nabídce nemá, takže už ji asi nevyrábí. Možná by se dala koupit někde jako bazar - zboží z druhé ruky.
Jinak na vrtačku by takový "krk" včetně prodloužení vřetene vrtačky samozřejmě vyrobit šel, ale pokud si ho neumíte sám zkonstruovat, nakreslit a pak vyrobit (předpokládá to umět na soustruhu a frézce a ideálně mít ty stroje doma nebo aspoň k dispozici třeba u svého zaměstnavatele), tak počítejte, že by vás to stálo minimálně 5.000,-Kč, protože by tam bylo třeba řezat minimálně 1 závit nožem do díry (ten pro našroubování na vřeteno místo hlavičky, je tam závit 1/2" x 20UNF, což je tak atypický závit, že na něj závitníky neseženete), několik přesných průměrů pro ložiska atd. Takže na to klidně zapomeňte. Můžete zkusit sehnat tu brusku z obrázku, udělat vložku, aby místo brusného kotouče šel upnout drátěný kartáč a pak by to mohlo taky fungovat, ale rozhodně to bude dražší než když si koupíte flexu.
Co se týká použití vrtačky jako míchadla - ano, lze to, já tu svoji vrtačku tak používám, má to ale opět svoje ALE
- moje "narexka" jakožto ještě stará a poctivě vyrobená to vydrží, ale musím hlídat, aby neztrácela otáčky, protože bych ji spálil - jestli by to snesla v současnosti vyrobená si nejsem jistý
- na míchání malty, betonu (obojí v kbelíku nebo v kolečku) a barev používám metly své vlastní konstrukce a výroby, které se od těch kupovaných poměrně dost liší
- při práci se musí hlídat zatížení vrtačky a rozhodně s tím nelze pracovat jako s originál míchadlem, musí se po troškách
atd.
Takže opět z toho vychází, že na občasnou práci by to "tak nějak" šlo, na větší akce to ale rozhodně vhodné není.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ja1
Datum: 23.10.16 18:30

Mohu doporučit vrtačku zn. ČKD:).

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.