1.stupeň invalidity,ÚP-počítá se do důchodu?

Od: Datum: 22.10.16 12:50 odpovědí: 1 změna: 22.10.16 13:37

Slyšel jsem, že pokud má člověk invalidní důchod prvního či druhého stupně, tak stačí jen být na ÚP (i už bez finanční podpory) a ta doba se mu započítává do důchodu. Tedy jako by si platil sociální pojištění. Je to pravda?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.10.16 13:37
avatar

Doba požívání ID I. nebo II. stupně se nezapočítává do doby důchodového pojištění, účast na důchodovém pojištění je proto potřeba si zajistit jinak.

Většinou zaměstnáním, SVČ, částečně lze dobu pojištění nahradit evidencí na ÚP, další možnost je dobrovolná účast na důchodovém pojištění a hradit si pojištění sám.

Z doby evidence na ÚP se vždy započte doba, po niž měl uchazeč nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo při rekvalifikaci. Z dob bez nároku na podporu se uchazečům ve věku do 55 let započte max. jeden rok, nad 55 let věku max. 2 roky (celkem maximálně 3 roky). Tyto náhradní doby se při výpočtu důchodu zahrnou 80 %.

Ohodnoceno: 5x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.