Co znamená v platném znění?

Od: Datum: 21.10.16 20:18 odpovědí: 11 změna: 09.04.17 09:07

Věděl by prosím někdo spolehlivě, co znamená v textu za uvedením nějakého zákona dodatek "v platném znění"? Nemohu nic kloudného najít a názory se rozcházejí. Děkuji.

jeden názor http://www.trestni-rizeni.com…-novinare/platnost-x-ucinnost

druhý názor http://www.mesec.cz/clanky/vy…nete-cist-zakon-psat-smlouvu/


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.10.16 20:21
avatar

To první nelze otevřít a v platném znění bych rozuměla tak, že si musíte najít poslední platný dodatek, většiou jich bývá u zákoa hodně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.10.16 20:38

Mně to otevřít jde, ale pro jistotu zkusím ještě odkaz

Od: lada®
Datum: 21.10.16 21:01

Zdravím. Formulace "v platném znění" znamená, že pokud je pro Vás některý zákon významný a vyšel ve sbírce zákonů někdy v minulých letech, je velmi pravděpodobné, že byl tzv. novelizován dalšími zákony a některé jeho části již pozbyly platnosti nebo jsou pozměněny. Je to nepříjemná komplikace, ale chcete-li se dobrat posledního znění, (tedy "v platném znění") je často nutno projít všechny novelizace, které proběhly od vydání první verze. Tyto jsou uváděny na konci textu posledního novelizovaného předmětného zákona. Je to mnohdy práce na dlouhé zimní večery. Sám se zabývám chemickou legislativou a někdy to je síla.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 21.10.16 21:09

Takže se přikláníte k názoru v druhém odkazu. Co říkáte na názor v prvním odkazu? Jeho autor se tváři poměrně sebejistě.

Od: lada®
Datum: 21.10.16 21:41

Nějak si nerozumíme. Otázka zněla: ...co znamená v textu za uvedením nějakého zákona dodatek "v platném znění"?

Odkaz č. 2 probírá sice širší právní tématiku, ale odpovídá na vaši otázku obdobně jako já, i když jinou formulací, viz níže:

Po novelizaci platí (původní) právní předpis ve své změněné podobě, avšak pod svým původním označením – tj. názvem (pokud nebyl sám novelou změněn), pořadovým číslem a ročníkem Sbírky zákonů. Při obvyklé citaci novelizovaného zákona se uvádí jeho původní označení s dodatkem: "ve znění zákona...", anebo, bylo-li novel více, lze použít dodatku: "ve znění pozdějších předpisů" nebo "ve znění novel". (Např. Ústava České republiky je "ústavní zákon č. 1/1993 Sb., ve znění pozdějších předpisů.) Často se při citaci novelizovaného zákona užívá rovněž dodatku "v platném znění".

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.10.16 21:53

Ano, pochopil jsem.

Pouze jsem se dodatečně dotazoval na Váš názor na informace v prvním odkazu, kde autor poměrně sebejistě prohlašuje, že "v platném znění" odkazuje na zákon původní, tedy zákon bez novel a změn. Dokonce tam uvádí, že takových zákonů moc není, což by odporovalo tomu, že výraz "v platném znění" je hojně používán.

Datum: 21.10.16 21:34
avatar

Nevidím žádný rozdíl mezi názory v prvním a druhém odkazu. Uvedu příklad. Zákoník práce má číslo 84/2006 Sb. Z toho vyplývá, že zákon vyšel ve Sbírce zákonů v roce 2006. Od té doby však byl 30x novelizován. Pokud je tedy odkazováno na aktuální znění, uvádí se: zák.č.84/2006 Sb. v platném znění, to znamená znění se všemi novelizacemi. Pokud se chcete seznámit s aktuálním znění, není nutné, abyste si našel původní zákon z roku 2006 a k tomu načetl všechny novelizace, jak uvádí rádce lada. Stačí otevřít portál http://www.zakonyprolidi.cz/ a tam najdete vždy aktuální znění, ale taky historii vývoje zákona, tedy jeho všechny novelizace. V papírové podobě jsou zákony a jiné právní normy v aktuálním znění zveřejňovány v brožurkách s názvem Úplná znění. Ještě to shrnu - pokud je uvedeno: zák.č.84/2006 Sb., je odkazováno na původní zákon. Je-li uvedeno zák.č. 84/2006 Sb. v platném znění, je myšlen zákon v aktuálním znění, t.j. po všech novelizacích.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 21.10.16 21:45

Tedy není rozdíl mezi "ve znění pozdějších předpisů" a "v platném znění"?

Jinak já tedy rozdíl v informacích v odkazech vidím. V prvním odkazu je doslova uvedeno: "V platném znění" u čísla zákona totiž znamená, že zákon je ve znění, v jakém byl přijat a od té doby nebyl změněn. Takové předpisy jsou ale v naší zemi asi tak vzácné, jako třeba čestní politici. Což je v rozporu s druhým odkazem a s Vaším názorem (čímž ho nijak nezpochybňuji, naopak za něj děkuji).

Datum: 23.10.16 01:10
avatar

Ano, není v tom rozdíl. Tedy formulací "ve znění pozdějších předpisů", někdy také "ve znění pozdějších úprav" se rozumí totéž, jako "v platném znění" a myslí se tím zákon v aktuálním znění. To, co píšete o "platném znění" (odkaz na původní zákon) je zcela mimo. Zákony se většinou uveřejňují v platném znění, tj.ve znění změn, ale není to vždy pravidlem, takže si záhlaví zákona musíte pozorně přečíst, abyste věděl, na čem jste.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: yohhan
Datum: 09.04.17 08:05

V platném znění znamená, že původní zákon byl novelizován (pozměněn) a platí tedy aktuální znění (v současné době platné znění). Sice odpovídám na otázku položenou hodně dávno, ale třeba to někoho bude zajímat i teď.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: elane
Datum: 09.04.17 09:07

Všechno, co je uvedeno výše platí pro většinu zákonů, s výjimkou trestního. Pokud tedy první odkaz mluví o trestním řízení (odkaz jsem nečetla, vidím pouze text odkazu), tak tam platí, že tresty se vyměřují podle toho, co platilo v době spáchání trestného činu/přestupku. Nemůžete být tedy potrestán podle pozdějšího zákona, pokud zavedl nebo změnil kvalifikaci TČ. Budete trestán podle zákona platného v době, kdy byl TČ/přestupek spáchán.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.