Křivé obvinění -lze podat při přestupku?

Od: Datum: 21.10.16 07:01 odpovědí: 11 změna: 29.10.16 18:22

Dobrý den.Lze podat na policii oznámení o křivem obvinění na neznámého pachatele při nařčení o přestupku? (nejedná se o obvinění z trestného činu).Jelikož jsem byl za svědka sousedum proti dalším kteří pálili bordel a hlukem obtěžovali okolí což jim bylo prokázáno a dostali pokutu,tak počitám že letos budu od nich nahlášen na úřadě od nich anonimně já a jelikož maj od novýho roku chodit ty kontroly kotlu ,tak když mi nic nenajdou chtěl bych podat na policii oznámení na neznámého pachatele pro křivé obvinění.Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 21.10.16 07:37
avatar

Dobrý den, můžete - je to zdarma a když Vás s tím nevyhodí, tak budete potom čekat, až to smetou se stolu (odloží). Je to divné, že chcete vést válku se sousedy, když se kontroly nemusíte obávat. Jednak to s tím kontrolováním nebude tak horké, jak to nyní vypadá (o případné kontrole budete informován včas) a také u Vás bude přeci vše OK. Myslím, že je zbytečné předjímat situaci, která ještě nenastala a zlo plodí jen další zlo. Zdravím!


doplněno 21.10.16 16:49:

Budiž. K té soukromé sousedské válce se už nebudu vyjadřovat. Pokud jde o kontrolu.kotle, tak nebudou bušit na vrata a dožadovat se vstupu. Nejdříve budete informován a až potom bude ta návštěva - a třeba jen upozornění, výzva k nápravě, pokuta, odvolání apod. Pochybuji, že budou úředníci chodit po domech namátkou. Ten zákon není o "buzeraci" obyvatel, ale vždy půjde o konkrétní dům a na základě zjištění nebo oznámení (a to může udělat kdokoliv). Jak to bude fungovat ukáže až praxe (pokud vůbec nějaká bude).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.10.16 09:39

První zlo začali plodit oni a já na naschvály budu odpovídat tuplovaně.Od lidí který jsou mí nepřátelé na smrt čekám jen to nejhorší a hodlám se připravit dopředu.

Datum: 21.10.16 12:55
avatar

Přijdou-li Vám zkontrolovat kotel, neznamená to, že Vás někdo udá. Mnohem pravděpodobnější je, že si Vás vyberou namátkou.

Ale ani v případě, že by kontrola byla provedena na něčí podnět, by nešlo o křivé obvinění. Tzn., že by od Vás policie oznámení neměla přijmout. [Podnět ke kontrole je něco jiného než křivé obvinění.]

Ohodnoceno: 4x
 
Od: ouha
Datum: 21.10.16 16:52

Vždyť je to nesmysl, to byste se mohl soudit kvůli "křivému obvinění" i s policajty, kteří vám provedou běžnou silniční kontrolu, při níž vám nic nenajdou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.10.16 20:58

§ 49 odkaz zde

Přestupky proti občanskému soužití

...

(2) Přestupku se dopustí ten, kdo úmyslně naruší občanské soužití tím, že

a) jinému vyhrožuje újmou na zdraví,

b) jiného nepravdivě obviní z přestupku,

c) se vůči jinému dopustí schválnosti, nebo

d) se vůči jinému dopustí jiného hrubého jednání.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.10.16 14:37
avatar

Tentýž paragraf, odst. 4 a 5:

Za přestupek podle odstavce 1 a 2 lze uložit pokutu do 20.000 Kč, v případě opakovaného přestupku do 30.000 Kč. Pořád nevidím, zač by se v případě podnětu ke kontrole dalo podat trestní oznámení...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.10.16 23:03

Tazatel píše oznámení, nikoliv trestní oznámení. Policie nemůže přijetí oznámení odmítnout. Přijmout ho musí, jak s ním naloží poté, je věc jiná.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vanad1*
Datum: 22.10.16 15:19

Podezření o přestupku není křivé obvinění. Křivě obvinit může konkrétní osoba, nikoli neznámý pachatel. Musí jít o úmysl někoho poškodit.

§ 49 Přestupky proti občanskému soužití

(1) Přestupku se dopustí ten, kdo

a) jinému ublíží na cti tím, že ho urazí nebo vydá v posměch,
b) jinému z nedbalosti ublíží na zdraví,
c) úmyslně naruší občanské soužití vyhrožováním újmou na zdraví, drobným ublížením na zdraví, nepravdivým obviněním z přestupku, schválnostmi nebo jiným hrubým jednáním,
d) omezuje nebo znemožňuje příslušníku národnostní menšiny výkon práv příslušníků národnostních menšin,
e) působí jinému újmu pro jeho příslušnost k národnostní menšině nebo pro jeho etnický původ, pro jeho rasu, barvu pleti, pohlaví, sexuální orientaci, jazyk, víru nebo náboženství, pro jeho politické nebo jiné smýšlení, členství nebo činnost v politických stranách nebo politických hnutích, odborových organizacích nebo jiných sdruženích, pro jeho sociální původ, majetek, rod, zdravotní stav anebo pro jeho stav manželský nebo rodinný.

(2) Za přestupek podle odstavce 1 písm. a) lze uložit pokutu do 5 000 Kč a za přestupek podle odstavce 1 písm. b) až e) pokutu do 20 000 Kč a za přestupek podle odstavce 1 písm. c) lze spolu s pokutou uložit zákaz pobytu.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 22.10.16 17:42

Ok to jsem chtěl vědět. Jsou to lidi který neskousli to že si vedle nich mladá rodina postavila barák tak dědek začal pravidelně o víkendu třeba v 5-6 h ráno sekat křovinákem nebo řezat starý lednice cirkulou a všechno to zas v neděli pálit včetně všemožnýho plastovýho bordelu aby je pořádně vysmradil.No a jelikož se vítr občas stočí a rámus je všude tak jsme to odnášeli všichni a my byli jediný z ulice co šli těm mladejm k přestupkový komisi svědčit že dělaj takovej bordel.No a nás si natáčej když zatápíme,tak počitám že na mě od nich příjde po novim roce udání.Tak jsem chtěl vědět jestli jde to křiví obvinění na neznámího když nevim na 100% aby pak zas neobvinili oni mě.

Jinak tyto kontroly považuju za naprosto zbytečné protože naše obec si to s nima vyřídila párkrát si je nafotili a natočili od souseda a z ulice a šlo to i bez lezení ouřady do baráku, dostali pořádnou pokutu na něco je přišel právník a je od nich klid vyjma vzájemnejch hádek ,ale to je už proti tomu co bejvalo dřív víkend co víkend sranda.

Děkuji za rady.

Datum: 28.10.16 23:08

Křivě obvinit může i neznámý pachatel. Pokud na Vás někdo zašle na policii nebo státní zastupitelství oznámení, že jste zavraždil souseda (a Vy ne), je to křivé obvinění. Pokud se nepodepíše nebo se podepíše jako Tonda Rajskáomáčkasknedlíkem, je to neznámý pachatel.


doplněno 04.11.16 01:10:

Úmyslný trestný čin nemůže spáchat neznámý pachatel? Už to, že Vámi citovaný § připouští možnost spáchat křivé obvinění cestou veřejně přístupné počítačové sítě, napovídá, že pachatel nemusí být postiženému znám. Toť můj laický názor.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vanad1*
Datum: 29.10.16 18:22

Nemůže. Je to úmyslný trestný čin. Oznámení o podezření ze spáchání tr. činu ( anonym) je pořád jen podezření a jako s takovým se nakládá.

§ 345Křivé obvinění

(1) Kdo jiného lživě obviní z trestného činu, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.

(2) Kdo jiného lživě obviní z trestného činu v úmyslu přivodit jeho trestní stíhání, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta.

(3) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán,

a) způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 nebo 2 značnou škodu,

b) spáchá-li takový čin tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem,

c) spáchá-li takový čin v úmyslu jiného vážně poškodit v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu,

d) spáchá-li takový čin v úmyslu zakrýt nebo zlehčit svůj vlastní trestný čin, nebo

e) spáchá-li takový čin na jiném, který vůči němu plnil svoji povinnost vyplývající z jeho zaměstnání, povolání, postavení nebo funkce nebo uloženou mu podle zákona.

(4) Odnětím svobody na tři léta až deset let bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 nebo 2 škodu velkého rozsahu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.