Výpověď dohody o provedení práce

Od: Datum: 20.10.16 11:47 odpovědí: 1 změna: 20.10.16 14:04
avatar

Zdravím všechny rádce:) Prosím, lze ukončit DPP ze strany zaměstnance ještě pořád bez udání důvodu, když není ve smlouvě uvedeno jinak? Slouva byla sepsána ke dni 19.10.2016 ale ještě ani není dán pevný nástup do zaměstnání. Zaměstnání se nemůže vykonat ze zdravotního důvodu-úraz, ale to zamestanavatele v podstatě nemusí zajímat-když by to šlo bez udání důvodu. A nebo popřípadě platí ještě Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, § 76 okamžité zrušení dohody o pracovní činnosti, ale jen pro případy, kdy je možné zrušit pracovní poměr- tzn co znamená :ale jen pro případy, kdy je možné zrušit...? Děkuji za odpověďi a přeji hezký den :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.10.16 14:04
avatar

Já bych zaměstnavateli vysvětlila situaci a navrhla mu ukončení ke konkrétnímu datu. Přestože zaměstnavatel není povinen na návrh dohody přistoupit, myslím, že by v případě úrazu vyhovět mohl/měl.

Pokud by zaměstnavatel s ukončením dohodou nesouhlasil, musel byste dát písemnou výpověď s patnáctidenní výpovědní dobou. Do práce byste samozřejmě nechodil/a, doložíte lékařské potvrzení.

[Zaměstnavatele úraz zajímat musí; je povinen nemoc omluvit.]

Okamžité zrušení pracovního poměru (DPČ) se na tuto situaci nevztahuje. Okamžité zrušení je možné v případě závažného porušení povinností jedné či druhé strany.

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.