Střídavá péče o dítě - pravidla

Od: Datum: 19.10.16 19:15 odpovědí: 15 změna: 20.10.16 23:50

Dobry den rada bych se zeptala ohledne vyzvedavani deti po rozvodu. Nemame zadnou dohodu ani zadny urceny den od socialky.Kolik dni se ma ozivat otec do predu a zda je na to zakon?

Dekuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.10.16 19:38
avatar

Dobrý den. Styk rodičů s dětmi upravuje soud. Pak se rodiče řídí rozsudkem který určuje kdy a jak bude probíhat styk s dětmi, či podmínky při případné střídavé péči.


doplněno 19.10.16 20:58:

Pokud styk s dětmi neupravil soud, je to jen na vás jak se domluvíte. Nemá žádnou povinnost hlásit to předem (děti jsou stejně jeho jako Vaše) má právo se s dětmi stýkat a děti zase s otcem. Nechte si styk upravit soudem, pokud vám činí potíže se spolu domluvit na nějakých pravidlech.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: ll
Datum: 19.10.16 20:47

A kdyz to neni podany u soudu a nemame mezi sebou dohodu sudy ani lichy tyden.Jaka je jeho povinost otce se ozvat dopredu kdy si vyzvedne deti. Napise mi v patek vecir ze si prijede pro deti v nedeli ma se ozvat v pondeli nebo to staci v patek vetsinou mi kazi plan protoze si je bere nepravidelne (vyzvedava si deti jednou za 4 tydny i za 7 tydnu )

Dekuji

Datum: 19.10.16 22:10
avatar

Děti mají právo na oba rodiče. Aby střídavá péče dobře fungovala, je potřeba, aby oba rodiče měli na paměti především zájem dětí, a v zájmu dětí se byli ochotni nebo schopni dohodnout (domluvit) mezi sebou. Jakmile do toho začnete tahat zákony, úřady a nevím co ještě, "odnesou" to především děti.

Já bych se nesháněla po tom, jak dlouho předem je otec povinen to a to, ale hledala bych cestu, jak se sním dohodnout. Alespoň u nás to tak fungovalo – vždycky jsme měli zájem se ohledně dětí domluvit, a to i v případech, kdy nastala nepředvídaná situace → řešení se dá najít vždycky (pokud se chce).

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ll
Datum: 20.10.16 11:08

Ja dětem nebranim se stykat s otcem,tak nějak jsem mu zatim vyšla vstříc bral si je jen jednou za čas v neděli,takže nebyl tak nějak problem se dohodnout.Ale ozyvá se mi nepravidelně a jak si mam pak naplanovat vykend,kdyz nevim kdy si je vyzvedne,proto jsem chtela vedět jestli se musí ozvat dopředu.Třeba konkrétní příklad-chce je v patek večer v 19.00hod a presto vlak nejede,kdyz mu reknu at si je vyzvedne v sobotu rano,tak mi napíše že si je mam nechat když mu je nechci dat a ozve se tedy pak třeba zas až za mesíc.A to ještě musím dodat že si je vzal po 3 letech na noc poprvé (dětem je 8 a 5 let).

Datum: 20.10.16 14:48
avatar

Základním předpokladem pro fungování střídavé péče je dohoda rodičů.

Podle mne byste neměla vyžadovat, kdy (jak dlouho předem) se Vám má otec dětí ozývat, ale dohodnout se s ním.

Nejde-li to jinak, můžete se dohodnout na pravidelném střídání v předem dohodnutých termínech.

Proč odmítáte předání v pátek večer, když děti otce vidí mnohem méně, než Vás? Co mají z víkendu s otcem, v případě, že mají "ukrojenou" část soboty i neděle? Jak si otec může za takových podmínek naplánovat víkend s dětmi?

Opakuji to, co jsem napsala výše → pro Vás oba by měl na prvním místě stát zájem dětí. Jakmile si začnete "házet klacky pod nohy", odnesou to Vaše děti.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ll
Datum: 20.10.16 17:17

Rozumím to mu,chci se sním dohodnout,ale on na dohodnute termíny předem nepřistoupí..před 2lety nám to připravila socialní pracovnice a on stím nesouhlasil,proto nenmáme nic dohodnuto do dneška..když šlo jen o ty neděle tam mi to bylo jedno kdy je má.Jen ted jsem to chtěla vědět dopředu když je chce už od pátku. A jak jsem psala,že je neměl ten pátek tak to se stalo jen jednou,protože se mi to nehodilo,jinak je dostal,akorad se mi zda teda 19.00hod.dlouho,když už tak at si je veme dřív,ale to on si je pak neveme vubec. A to je přitom chce,ale v sobotu jde do práce a jsou z jeho přítelkyní,to by mi nevadilo,ale když je vidí tak málo tak at si teda bere když je doma a ne v práci.

Datum: 20.10.16 23:10
avatar

Nechce-li se manžel dohodnout s Vámi, doporučila bych Vám se obrátit na OSPOD, vypracovat s ním znovu návrh a ten bych podala k soudu. [I dohodu byste měli mít písemnou a radši ji nechat schválit soudem.]

Ohodnoceno: 0x
 
Od: balzerka
Datum: 19.10.16 23:34

Jaképak ozývání. Tak si stanovte nějaký systém. Např.: že jednou za 14 dní a pak hodinu, kdy si dítě v pátek večer vyzvednu a hodinu v neděli, kdy ho vrátím. Oba rodiče to vědí a musí se přizpusobit. Např. v pátek v 17 hod si děcko vyzvednu a v neděli v 17 hod ho vrátím.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 20.10.16 07:57
avatar

Souhlas. Někdy dobrá vůle nefunguje. Mnohem lepší je pravidelnost. Oba rodiče a hlavně děti vědí, který den a kterou hodinu si táta příjde a kdy se vrátí domů. Dává to všem jistotu a klid. *palec*


doplněno 20.10.16 16:01:

ll, myslím si, že správně by to měl určit soud. Rozsudek je závazná věc. Jenže, jestli se otec chová tak, jak popisujete, žádný rozsudek nic nezmění. K ničemu to nebude. Teoreticky všichni budete vědět, že třeba každý lichý pátek v 17 hod má přijet. Ale když nepřijede, děti budou zklamané. Vím to, zažila jsem to. *sok* Návštěvy a jakože zájem o školu nastal vždy, když byl sám. Jakmile si namluvil usměvavou prdelinku, na děti zapomněl a my měly klid. Jsme všechny rády, že je to za námi, že jsme to přežily ve zdraví. *mala* Ale bylo to peklo.

Jen udělejte všechno pro to, ať od vás děti neuslyší kritiku na něho. Nikdy nevíte, co se může stát. Mě jednou odvezla rychlá. Měla jsem štěstí, že přijeli mí rodiče. Tenkrát jsem si uvědomila, že kydych se ztratila, ony by musely k velikému nepříteli. Bylo by to šílené truma. ;) Teď už jsou dospělé, dokonce babička a pamatují to, co udělal on a ne to, co jsem já říkala, třeba ve zlosti.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: ll
Datum: 20.10.16 17:41

To si právě myslím taky že rozsudek nic nezmění.Děti jsou zklamané i tak protože řekne e si přijede a pak se mi už kolikrát stalo že mi večer napsal že si je mám nechat a ráno jim stejně musím říct že k němu nakonec nejdou..abych je balila a říkala až ráno že jdou k tátovi mi příjde dlouho.Taky bych to chtěla mít za sebou,proto si myslím že když to budu vědět do předu tak na tom nic špatného nění mužem být všichni připraveni .

Od: ll
Datum: 20.10.16 11:57

klidně bych takovy system jak tu píšete brala,ale on na to přistoupit nechce..právě že toho chci docílit aby bylo pravidlo a děti neměli zmatek v tom.

Datum: 20.10.16 08:48

Tady v odkazu máte stránku ohledně střídavé péče http://www.stridavka.cz/jak-ziskat-stridavou-peci.html každopádně by určitě bylo nejlepší pro děti, abyste byli schopni se rozumně domluvit a nedělali si žádné naschvály.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: balzerka
Datum: 20.10.16 15:55

Když se neumíte dohodnout, tak střídavá péče není vhodná, budou jen komplikace. Střídavá péče funguje tam, kde rodiče spolu komunikují jako dvě zralé rozumné osobnosti.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 20.10.16 16:20
avatar

ll, otázka je matoucí. Otázka se ptá na střídavou péči, tedy na pravidelné střídání dětí u rodičů. Většinou po 2 týdnech, kdy děti u daného rodiče bydlí, žijí s ním. ;) Ale text se ptá na návštěvu dětí u otce. A to je něco naprosto jiného.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 20.10.16 23:50
avatar

To je pravda. I když v dotazu to vypadá spíše na návštěvy dětí u otce, odpovídala jsem podle nadpisu na střídavou péči...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.