Učitel vyhodil telefon do koše

Od: Datum: 19.10.16 06:47 odpovědí: 93 změna: 21.10.16 09:22

Ahoj, na začátku roku nás učitel varoval, že pokud budeme mít na stole něco, co do výuky nepatří, vyhodí to do koše. A myslel to vážně. spolužačce vyhodil knihu. Ale minulou hodinu to přehnal. Přítel byl na telefonu- chápu, že to nesmí, ale učitel se zachoval nepřiměřeně. Vzal mu telefon z ruky (Samsung kdo ví co, je skleněnyý stojí 17. tisíc) a vyhodil mu ho z výšky do koše. A mě napadlo, jestli má vůbec právo mu ten telefon sebrat, natož ho hodit to koše. Vím, že to musí být nepříjemné i ze strany učitele, ale on nijak nerušil výuku. Děkuji


avatar
ladinpraha uzavřel tuto otázku
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.10.16 06:57
 
avatar

Byl jste varován, že hodí telefon do koše? Poslechl jste? Vy máte telefon za 17 tisíc a takhle s ním zacházíte, že ho musí učitěl hodit do školy. To že nerušil si myslíte jen Vy.

Jsou školy, kde se telefony musí ráno odevzdat do skříně a tam zůstanou zamčené. Už aby to zavedli všude.


doplněno 19.10.16 11:07:

omlouvám se za chybu, mělo být:

učitěel hodit do školy koše

Děkuji za upozornění.

Ohodnoceno: 12x
 
Datum: 19.10.16 07:08
 
avatar

Myslím, že výuku tímto žák narušuje. Píšeš, že přítel byl na telefonu, zřejmě se tedy s někým bavil. Nebo hrál nějakou hru? V tom případě nedával pozor a učitel by se mohl třeba rozkrájet, ale když někdo nedává pozor, ruší ho to. Dovedeš si představit, že by ve třídě jančilo s telefonem všech 25 žáků /nebo kolik vás tam je/? K čemu by tam ten učitel pak byl?

Snad máte rozum, řekl Vám to česky a tak vyučovací hodinu, což je 45 minut, bez té krabičky zvládne každý. Snad nejste žádní závisláci na mobilu, i když - poslední dobou to tak vypadá - u doktora, na ulici, v dopr. prostředcích, všude...

Moderní telefon je odolný vůči nárazu, navíc v koši asi byly papírky od svačin, takže spadl do měkkého. A nic se nestalo. Horší, kdyby jej učitel vyhodil z okna. A že žák dneska má telefon za 17 tisíc? I to se mi zdá zbytečný přepych na předvádění se před spolužáky. Ale to už je jiná otázka...

Když my chodili do školy, mobily nebyly. Takže toto odpadlo. Navíc, byla daleko větší úcta k učitelům. Když něco zakázal, nedělalo se to. Jenom občas nějaký lotr. To potom pan řídící hračku sebral s tím, že ji vrátí na konci roku. Což se také stalo. Tak příště nejanči s telefonem a buď rád, že jsi dopadl jen takto. Telefonu se nic nestalo, /to by jsi tady určitě nezapomněl rozzlobeně požalovat/ z koše jsi ho vylovil a poslouchej příště učitele. Není tam opravdu pro srandu králíkům, vlastně žákům a chce vás něco naučit. Tak mu v tom nebraňte. *bzum* Jaga.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: vilik
Datum: 19.10.16 07:44
 
Pane Milane i paní Jago. Nezlobte se, ale otázka je v rubrice právo. Tedy podle mého názoru je sice zajímavé, že ruší výuku, můžete dotyčného poučit, že se to nemá dělat, ale učitel v tomto případě plně odpovídá za zničený mobil.
Trestat měl v souladu se školním řádem a se zákonem. Tedy poznámka, důtka učitele, ředitele, snížená známka z chování. Podle stejného principu žákům nesmí například trhat třeba ručičky, i kdyby to vyhlásil každých 10 minut.
doplněno 19.10.16 19:28: Pane Milane, vy jste tu na poradně jeden z těch, který například trpělivě vysvětlujete omyly ve stavebnictví. Máte tedy povědomí o fyzikálních zákonech a víte, že nepřestanou platit, když se vám to nehodí.
Stejně tak nelze udělat dohodu ve škole, která odporuje platným zákonům.
Učitel se v tomto případě dopouští protiprávního jednání. Kdyby například praskl při pádu display, musel by opravu platit ze svého. To, že se vám to nelíbí, je úplně jedno.
Můžem se dlouho bavit o právu držet majetek daný ústavou a kdy je možné takové držení omezit. Můžem debatovat o úschově se souhlasem žáka nebo jeho právního zástupce během vyučování, o možnosti poškození uschované věci či zneužití při ní. Ale to není podstata otázky.
Ať učitel trestá, ale v souladu se zákonem a školním řádem. Stejně jako policista, zaměstnavatel, soudce. Taky si nesmí dělat protiprávní dohody.
Pak se všichni divíme, že je tady právní povědomí takové, jaké je.
Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 19.10.16 11:11
 
avatar

Vilíku, určitě se nezlobím, ale k poškození, ani zničení nedošlo. Měli spolu dohodu, kdo jí porušil?

Vy jako učitěl byste psal poznámky, nebo důtky, já zase splnil dohodu, na které jsme se dohodli. Šup do koše!

S trháním ručiček to přeháníte.

Nezlobte se.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: krtek*
Datum: 19.10.16 07:46
 

tento dotaz ve mě vyvoválá totožné pocity jako nedávný dotaz podobného tazate, který se ptal "jak na přísnou učitelku" ..stejný problém, stejné řešení...je docela úsměvné, že se někdo ptá jestli tohle může...samozřejmě, že může..máte školní řád? byl varován? máte..a byl..tak kde je problém?..nám se třeba trhaly vejpůl i sešity pokud učitel viděl, že dotyčný si nepíše zápis nebo jeho zápis neodpovídá určitým hodnotám (úprava, písmo..)..pokud je přítel takovej vůl/ignorant nebo nechápavý a neví, že každá akce má svou reakci..nejspíš nebude z těch nejbystřejších

jinak problém dnešního školství je krásně znázorněn v tomto vtipu: https://lh3.googleusercontent…w/w506-h343/then_and_now5.jpg

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 19.10.16 08:07
 
avatar

Právo na to v dnešní podivné době bohužel asi nemá, což je obrovská chyba. Učitel se ale nezachoval nepřiměřeně, varoval Vás a udělal jen to, na co předem upozornil. Že jste ho neposlechl je Váš problém, se všemi následky. Ryskovat poškození přístroje by neměl, takže vhození mobilu do koše asi není nejlepší řešení. Já bych se spíš přimlouval za zabavení do konce školního roku, jak to kdysi bývalo běžné u jakéhokoliv předmětu, který nepatřil do vyučování, bez ohledu na účel a cenu takové věci.

 
Od: host*
Datum: 19.10.16 09:28
 

Neukázněnost dnešních žáků a pocity že mohou všechno a ještě si stěžují, je pro ně samozřejmá, ale vůbec není přijatelná pro situace, kdy to nejen ruší, ale je to nepřípustné. V základních i středních školách se nechtějí přezouvat, atd., ale to jsou běžné situace. V odborných předmětech žáci jen s nechutí dodržují povinné nošení předepsaného oděvu, navíc podceňují pracovní postupy, dodržování pracovní doby, zákaz kouření na pracovištích, dodržování bezpečnosti práce, aj. Začíná to už v základních školách porušováním zákazu používání mobilních telefonů při vyučování.

Co se týká používání mobilního telefonu v nevhodných situacích, musejí počítat se sankcemi. Je trapné, když i v divadle musí někdo diváky upozornit, aby si vypnuli telefony. Někde to jen ruší, někde to opravdu naštve.

Už od počátků používání mobilních telefonů, například v roce 2000 předseda ODS a šéf poslanecké sněmovny vytrhl mobilní telefon z ruky fotografa MF DNES a mrštil jím na podlahu, viz: http://zpravy.idnes.cz/klaus-zahodil-mobil-fotografa-mf-dnes-dwk-/domaci.aspx?c=A001120_004916_volby2000_jkl

Není to jen u nás, na youtube najdete thaiskou učitelku, jak udělal totéž -


a další "Angry Teacher Destroys Students Phone! " nebo "Teacher breaks students phone "

http://zpravy.idnes.cz/klaus-zahodil-mobil-fotografa-mf-dnes-dwk-/domaci.aspx?c=A001120_004916_volby2000_jkl


doplněno 19.10.16 18:04:

Asi naštvu všechny řidiče a řidičky, kteří přes zákaz a hrozbu odebrání bodů, při jízdě telefonují a ohrožují bezpečnost svou i ostatních řidičů.

Když děti nenaučí učitelé ve škole dodržovat pravidla a napoužívat mobil při vyučování, dopadá to takhle. Jak by se divily, kdyby jim strážník za trest hodil mobil koše.

V některých kulturních zemích jsou za používání mobilního telefonu v autě, za volantem, velmi vysoké a tučné pokuty, (například v Rakousku 50 až 72 EUR, viz http://ekonomika.idnes.cz/rakusane-zprisnili-pravidla-telefonovani-v-aute-f6b-/eko-doprava.aspx?c=A160629_103822_eko-doprava_suj , v Anglii 100 liber, tedy asi 3700 Kč, viz http://mobil.idnes.cz/telefonovani-za-volantem-0hw-/mob_tech.aspx?c=A150209_230119_mob_tech_jm ), u nás je pokuta také, viz http://www.12bodu.cz/bodovany-prestupek-125c-1f-1.html u nás se zákaz porušuje už od základních škol a podle toho to vypadá.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: haf
Datum: 19.10.16 11:14
 

Zbytecne teatralni gesto, mobil stacilo zabavit a po vyucovani vratit, ucitel by mel mit odolnou psychiku a nereagovat nikdy agresivne ani zbrkle, svoje emoce prikladne ovladat. Neni to snadna prace pro kazdeho, ale o tom prece vzdelavani a vychova je a vystudovany pedagog by mel vedet, jak se spravne zachovat a konflikty resit v duchu dnesni doby.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 19.10.16 11:25
 
avatar

haf, nevím jak se situace udála, ale já to vidím, že to bylo takto:

Vzal chlapci telefon, s úsměvem se zeptal: "Víš co následuje s věcí, co do třídy nepatří", žák odpověděl smutně, "ano, vím, patří do koše"

Pak učitěl lehce pustil telefon do koše, se sdělením "po hodině si ho vezmi a příště to již nedělej"

Nebo to mohlo být i jinak!?

Ohodnoceno: 1x
 
Od: boubelak
Datum: 19.10.16 15:40
 

Dobrý den, bylo to jinak. Byl na telefonu a o onom "zákoně" nevěděl. Odepisoval na zprábu, jinak byl telefon celou dobu na lavici, netknutý. Učitel natáhl ruku, s tím, aby mu mobil podal. Přítel mu ho, s myšlenkou, že jej pouze položí na katedru, podal. Učitel se však přesunul ke koši a doslova tam mobil hodil. Ještě to byla první hodia, tudíž byl koš prázdný

Datum: 19.10.16 15:52
 
avatar

Během vyučovací hodiny odepisoval na zprávu? Tak to má štěstí, že jsem učitelem v dané třídě nebyl já...

A aby Vás to nějak moc neiritovalo..Tak jsem pracoval ve firmě, kdy během jednání a firemních porad bylo zakázáno telefonovat a psát SMS, samozřejmě se to týkalo všech hovorů a SMS včetně pracovních. A řev ředitele pokud se někdo odvážil telefon nevypnout, to bych Vám přál slyšet. Po první poradě (a řevu ředitele) si to už pamatoval každý.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: xy
Datum: 19.10.16 16:07
 

Mobil na lavici? proč? vy se snad učíte z telefonu?

Tak snad je normální, že při vyučování netelefonuju, neposílám zprávy, nehraju si. Z mateřský školky už jste snad vyrostli?

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 19.10.16 17:34
 
avatar

boubelak,

doslova tam mobil hodil

Vy jste to viděl, jakou silou to tam hodil? Co se stalo telefonu?

 
Od: krtek*
Datum: 19.10.16 11:26
 

nikde se nepíše nic o tom, že se choval agresivně nebo zbrkle..píše se pouze, že napomenul..vzal a vyhodil..

 
Od: haf
Datum: 19.10.16 12:00
 

Krtku, kdybych ti z pozice nadrazenosti sebral nejakou drahou vec a hodil do smeti (kdovico v tom kosi bylo za sajrajt), nebylo by to gesto "skodiciho agresora"? Nebo arogantni nadrazenosti? *ee*

Ohodnoceno: 1x
 
Od: krtek*
Datum: 19.10.16 12:05
 

Pokud bych byl na to předem upozorněn, tak ne...mohl bych sice prskat, že to tak je, ale když se nad tím člověk zamyslí tak tomu tak není

 
Datum: 19.10.16 11:56
 
avatar

Nezdá se, že by ta thajská učitelka jednala ve vzteku, či že by jí povolily nervy. Ona jen během výkladu sebrala žákovi telefon, trochu rázněji přerušila nežádoucí hovor :-D a pak v naprostém klidu pokračovala ve výkladu. Naprosto s jejím způsobem řešení situace souhlasím. Bohužel, u nás by po takovém zásahu měla problémy.


doplněno 19.10.16 12:06:

haf - "...nebylo by to gesto "skodiciho agresora"?"
Nebylo. Byla by to jen oprávněná sankce za neuposlechnutí příkazu (zákazu) nadřízeného. Když porušíte zákaz, musíte počítat s následky. Nikdo Vás ho porušit nenutil.


doplněno 19.10.16 12:13:

...a arogantní nadřazenost? Arogantně se choval žák, který opovrhoval učitelem, i přes varování ignoroval jeho zákaz a myslel si, že jemu se přece nemůže nic stát. Víc takových učitelů!

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 19.10.16 12:46
 
avatar

Magdone, souhlas a bodík *palec**palec*. Pokud se bude neustále ustupovat a učitel bude ten, kdo přece "má školu, aby držel hubu a krok", dopadne to špatně. Pamatuji si naše zlobení na základce, kdy jsme dostali jednu za uši - světe div se, od neagresivního a nearogantního učitele. Dostali jsme ji s úsměvem a mnohaletým přehledem skvělého pedagoga. Díky za něj.

 
Datum: 19.10.16 12:14
 
avatar
Moc, tedy spíš vůbec nevěřím, že by poznámka měla nějaký velký výchovný účinek. Vhození telefonu do koše si bude pamatovat podstatně víc.
A vůbec nejlepší by bylo, kdyby si onen telefonista postěžoval doma a hned by dostal zprava zleva.
Ohodnoceno: 4x
 
Od: haf
Datum: 19.10.16 12:29
 

A co kdyby se ten drahej kram poskodil? Musel by chudak ucitel cálovat? Doplatil by na sve dobre minene nebo snad neadekvatni vychovne gesto? Jak by dopadl v pripade žaloby...?

 
Datum: 19.10.16 21:02
 
avatar

Co kdyby? Co kdy by měla babička koule? No jednoduché byla by dědeček.

Kuwa já nevím že zde spousta lidí obhajuje s prominutím blby,kteří nic neumí ale jen porušují kde co! jednou je řečeno že tlf do vyučovací hodiny nepatří a hotovo. Ten učitel jistě věděl co dělá a jistě počítal s tím že by to pro něj mohlo mít následky ale přesto si z svým stál a učinil byť ne správně dle zákona ale dle své úmluvy ano.Dostále svého slova. hotovo!

Takových víc!

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 19.10.16 12:33
 

Jo, Jenyk. Jenže až si ten nevychovanec doma postěžuje, tak papínek či matinka naklušou do školy. Ne proto, aby učitelce poděkovali, že se snaží jejich synáčka vychovat, ale proto, aby si na ni stěžovali.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: krtek*
Datum: 19.10.16 12:36
 

už jsem tohle psal v tom předešlém tématu "jak na přísnou učitelku" ...v takovém případě dal rodičům pod nos školní řád...a mohli by mi vlézt na záda... :))

 
Datum: 19.10.16 12:48
 
avatar

Jenyku, souhlas, já si doma postěžovat na učitele, dostal bych jak píšete, a ještě dotaz, "víš za co"? Jednou jsem řekl že nevím, a již nikdy bych to neřekl, páč jsem věděl a příště si ušetřil opakování trestu.

 
Datum: 19.10.16 14:00
 
avatar

diskutující HAF a BOUBELAK. Vy ještě asi nepracujete. Boubelak určitě. A jestli byl v koši sajrajt? Sorry ale to mě nezajímá. Žák porušil pravidlo a zaplatil za to. Tedy ten mobil za to zaplatil, že skončil mezi odpadky. A proč za to zaplatil ten mobil, protože ten co jej obsluhuje a denně nosí v kapse je hlupák (slušně řečeno) a proto ten mobil musel trpět. Ano, dnes je Vám na školách vštěpováno na co vše máte právo (mám známé učitelky) a pak si myslíte, že můžete všechno. Upřímně, ani mi to nevadí, většina zvás pak brečí v koutě a volá o pomoc, protože v práci po nich někdo zařval(stalo se to, mladý klučina brečel, protože byl okřiknut že je idiot). A to už je silné kafé.
A oháníte se svými právy. Začněte se chovat dospěle a ne jako pitomci. Čím dříve začnete respektovat hranice druhých a pravidla která jsou jasně dána, tak tím méně problému budete mít do budoucna.

Mám už plné zuby ťululunů, nagelovaných co přijdou po škole, frajírci a pak se chovají hůř jak baby když něco skoní.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 19.10.16 15:00
 

Jak je vidno, tak tu odpovídají samí staří lidé, co vyrůstali v dobách, kdy bylo běžné, že učitel žáka praštil, nebo mu ukazovátkem šlehl po rucem či mu dokonce jak někdo psal zničil učební soukromou pomůcku. Jelikož se ptáte na věc z oblasti a pohledu práva a né na názor důchodců a morálnosti. Tak je to jednoduché, v případě že by vám telefon škola nechala přes vyučování někde v trezoru což se opravdu někdy děje, tak za něj i za jeho absenci ručí, resp. když by ho někdo z trezoru odcizil, nebo někdo položil na trezor kafe které by se vylilo a telefon poškodilo, tak škodu hradí škola, případně kdyby vám volala matka nebo sourozenec v krizové situaci, třeba by dostala záchvat a po něm by měla doživotní následky nebo by zemřela, opět by byla trestně zodpovědná škola a proto se toto (skoro) nikde nepraktikuje, protože státní školy nemají peníze na placení telefonů za desítky tisíc, případně se popotahování po soudech. Z právního hlediska by bylo jediné možné, učitel by vás mohl poslat za dveře, případně vám napsat poznámku a telefon zabavit (prostě dle sankcí uvedených na šk. řádu), s tím že musí kontaktovat bezprostředně umožňuje li to situace zákonného zástupce, ať si pro telefon přijde (instutut ponechání do konce školního roku je protiprávní). Mám vlastní zkušenost, kdy spolužákovy byl zabaven při hodině telefon a rozšlapána krabička cigaret, a učitel musel hradit jak nové cigarety tak nový telefon, jelikož telefon nebyl řádně uzamčen v trezoru školy ale pouze ve skříni vyučujícího kde se (údajně) poničil tím jak tam byl "hozen", a dále nebyl informován zástupce školy, resp. zástupce ředitele nebo ředitel a dále sice bylo dle školního řádu zakázáno do školy nosit alkohol či cigarety a jiné obdobné látky, ale jako sankce nebylo určeno zničení tohoto "kontrabandu" a žák dostal navíc pouze poznámku. Doporučím vám nastudovat školní řád a na něho se v podobných případech odkazovat, případně na zákon 89/2012 Sb. především část třetí. Navíc jak někdo výše psal že "jsi podesal školní řád tak se podle toho chovej", tak se opět můžeš odkázat na to, že dle výše uvedeného zákona §4 jsi v podstatě (jeli ti méně jak 18 let) právně nezpůsobilí, tudíž tvůj podpis na nějakém školním řádu absolutně nic neznamená :-D ... Neznalost zákona v právním světě neomlouvá. Naopak jeho znalost vám může život příjemně ulehčit. *palec*


doplněno 19.10.16 22:51:

krtek: No bohužel, je to ale hloupost lidí že se nenaučí svá práva a pak většina brečí, protože se neumí dovolat svých práv "ignorantia juris non excusat" . *palec*Dále, nechápu proč sem cpete ostatní svoje názory *smich*, na ty se tazatel neptal. Prostě a jednoduše, obecně je v šk. řádu, že nesmíš používat telefon při vyučování, když použiješ, většinou následuje poznámka. Z trestně právního hlediska by ti ho neměl ani odebrat, jelikož je to tvůj majetek, za který ručíš, bez ohledu na to, že rušíš hodinu. Je to stejné, jako kdyby při konferenci jednomu třeba kameramanovi zvonil telefon, a pořadatel konference by mu ho zabavil, byť podepsal kameraman, že nesmí telefon při debatě používat. Sice je vidno, že si tu stěžují staří lidé, ale i horší advokát, nebo člověk lehce znalý právních předpisů a zákonů, by dokázal se školou zamést a finančně "zruinovat" kdyby chtěl. Mimo jiné, školní, ani žádný jiný řád už z čistě právního hlediska nemůže stát nad právní normou, kontinentální typ právní kultury je základ našeho právního systému, bohužel, nebo spíše bohudík, je náš národ v otázce práva velice neznalý, a tak kdo se v něm jen trošičku vyzná má život výrazně jednodušší. Tady sice mnoho lidí štěká jak ti ho měl vyhodit z okna, a měl si dostat rákoskou :D :D , ale to se musí vrátit do minulosti a své oblíbené totality :-D , v dnešní době je prostě normální že děti mají telefony přesahující 10-15 tisíc, a s tím si nemůže jen tak někdo zacházet. Dále bych odkázal na archiv ČT. kdy někdy koncem srpna byla reportáž o začátku šk. roku, a byly/mluvily tam dvě paní ředitelky, a samy tam řekly, že když má někdo při hodině telefon a používá ho, je upozorněn a je mu řečeno ať ho okamžitě vypne, pokud tak neučiní, dostává poznámku a jde na chodku, ale telefon nezabavují, protože se tím stává jeho ručitelem učitel a škola který ho zabavil, a kdyby ho musel platit, tak je vyučující v podstatě měsíc bez výplaty. Navíc právě hrozí soudní pře, s rodiči daného žáka (kdyby do toho rodiče chtělí jít), protože když má 13letý dítě Iphona za 30 000,- a sebere mu ho vyučující, tak to rodiče dokáže dost naštvat.
Pro názory si založte nové vlákno.


doplněno 20.10.16 09:41:

krtek: Teď jste si sám v příběhu odpověděl. Jinak Né že by dítě do 18 let nebylo trestně zodpovědné (to je již částečně od 15 let), nýbrž trestně způsobilé. Jinak ano školní řád je z čistě právního hlediska pouze řád a slouží jako výchovný prostředek (nepřezul si se, dostaneš poznámku, etc... ) a není jakkoliv zákoně závazný, resp. jeho nedodržením nikomu nehrozí ze strany zákona sankce. Co se týče vašeho příběhu, tak jelikož jsem se také účastnil pořádání dětských táborů, tak vím, že jak jste sám napsal je na začátku závazná přihláška, která stanoví již určité podmínky které ale nepodepisuje (možná symbolicky) to dítě, ale jeho ZÁKONNÝ zástupce, né nadarmo je tato osoba nazývána ZÁKONNÝ zástupce, jelikož do plnoletosti (18let) zastupuje osobu v zákoně právních úkonech. A stejně tak i na vašem táboře předpokládám, sám jste to tedy napsal jsme i my dostali na začátku pokyny od zřizovatelů tábora a jejich advokátů, že v případě že bude mít děcko sebou drahý telefon (což se stává čím dál častěji), nebo drahý fotoaparát, tak mu prostě říct že se o něj musí starat sám a jelikož vám ho svěřil do péče jeho zákonný zástupce v tomto stavu, tak sice vy ručíte za dítě, ale za jeho osobní věci které byly jasně definované a podepsané zákonným zástupcem již nikoliv a i když si kolikrát dítě chce nechat u vedoucího tábora třeba drahý telefon, je mu řečeno, ať si schová do boty, nebo batohu, protože tím že by ho vedoucí přijal (stejně jako ten učitel ve škole) tak přebírá celou jeho zodpovědnost za svěřený majetek. A ne, náš právní systém nestojí za starou belu, ale lidé nejsou ochotni se učit svá práva, která když pak neznají, tak se mohou dotat do problému a svalují vinnu na právní systém. V tomto případě je systém opět správný, učitel má znát kodex učitele, a měl být upozorněn a seznámen zřizovatelem školy na školní řád a jeho pravidla, víte proč když nutně potřebuje žák ze školy dřív ho nepustí? Protože ze zákona po celou dobu výuky zodpovídá za žáka škola, to je například zákonem stanoveno. Ale i když se jedná o dítě, tak stále má již od narození určitá ústavní práva a nikdo ho nemůže omezovat na osobní svobodě, a již dítě ze zákona muže vlastnit majetek (třeba ten telefon) byť s ním nemůže do plnoletosi zcela nakládat.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: krtek*
Datum: 19.10.16 15:04
 

a přesně z těchto důvodů je tady v tom státě takovej bordel..*smich* aneb..."ty můžeš vše..oni nesmí nic"

 
Od: xy
Datum: 19.10.16 16:22
 

páni, vážně existují matky , které při záchvatu (pokud mohou mluvit ) volají namísto záchranky děcku do školy , nedovolají se a zemřou? To je přesně na Darwinovu cenu.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: klaala
Datum: 19.10.16 17:50
 
To vis zejo kulihrasku, ocituj nam ten paragraf s odskodnenim toho ze se umirajici matinka pri vyucovani nedovolala svemu ditku :-D :-D :-D
Je to proste - zak si nemuze prinest co chce, protoze ve skole neni na vylete ale ze zakonne povinnosti skolni dochazky - a ta se ridi skolnim radem
 
Od: krtek*
Datum: 20.10.16 08:34
 

náš pravní systém stojí za starou belu...podle toho jste tu napsal a doplnil mě akorát utvrzujete v tom, že školní řád je vlastně papír o ničem, který ani neplatí, protože a) žák, kterému není 18 není trestně zodpovědný a za b) je to v rozporu s vyšší formou právního řádu...takže kdyby ho škola neměla, tak se vlastně nic nestane a vše bude při starém...je to vše o tom jak se k tomu kdo postaví...řeknu tu jednu story, která se v mém okolí stala..nebude to možná až tak totožný příklad, ale pointa je myslím stejná..

jsem oddílovým vedoucím na táboře a všude na stránkách tábora, v přihlášce a tábor při prvním setkání s dětmi je jim jasně řečeno, že 1) si nemají na tábor vozit žádné drahé věci 2) nemají si brát mobily a další zařízení...že to sem nepatří..v případě, že se jim něco, ztratí, rozbije, poničí ať s tím za mnou ani nechodí, že mě to nezajímá a je to pouze jejich máčka..cokoliv co nebude schované u mě v chatce, tak za to neručím..jednomu děcku x let zpátky byla ukradena tepláková souprava za cca 5000,- (to, že měl takovou drahou teplákovku na táboře je samo o sobě usměvné)...měl ji přes noc přehozenou před chatkou na zábradlí (což také nesměl, protože na noc nesmělo před chatkou zůstat nic)..také si nejdřív stěžoval u vedoucího pak u hlavního vedoucího ...bez uspěchu...nakonec přijely rodiče...celá kauza jim byla vysvětlena a znovu jim předloženy všechny fakta a důvody...výsledek byl takový, že rodiče byly sice naštvaní, ale nezmohly nic..v právu jsme byly my jako vedoucí...děcko dostalo pár facek..a bylo...


doplněno 20.10.16 09:47:

myslím, že už zabíháme do moc velkých detailů...dotaz je možná v kategorii právní, ale myslím si, že zas takové extremy tazatel nechtěl..spíš to dal do této kategorie, protože nevěděl kam s tím :)

 
Datum: 20.10.16 16:04
 
avatar
Z právního hlediska by bylo jediné možné, učitel by vás mohl poslat za dveře,
Než se začneš ohánět právem, tak si rozmyslí co plácáš. Dítě podle tvého výkladu poslané za dveře je bez dozoru a pokud by se mu (byť z vlastní blbosti ) něco stalo odnese to učitel daleko hůř než nějakým hloupým řízením za poškození cizí věci.
 
Od: kakamila
Datum: 19.10.16 16:12
 
Poslat i s telefonem na chodbu a napsat neomluvenou absenci...
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 19.10.16 17:01
 
avatar

Jo, velmi dobře to pan učitel udělal. Dostali jste varování a jste tak blbí, že to nerespektujete a ještě máš tu drzost se tady ptát, jestli byl učitel v právu. Mobily, tablety to je strašnej nešvar na školách. Vašemu učiteli dávám palec nahoru *palec*

Ohodnoceno: 2x
 
Od: vernon
Datum: 19.10.16 17:55
 
Ti učitelé jsou dneska strašně měkký, za mých školních let lítaly věci z okna...
 
Datum: 19.10.16 18:33
 
avatar

Jsme v rubrice právo. Naprosto souhlasím s tím, že měl učitel právo zasáhnout. Nicméně, zásah to byl nepřiměřený. Určitě je jednání žáků i učitelů upraveno školním řádem, a nevěřím, že by v něm bylo házení telefonů do koše.

Takže učitel v zájmu výuky riskoval. Hodně riskoval. V dnešní době, mohl dopadnout tak, že telefon zaplatí. Bohužel. Je to smutná doba.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 19.10.16 20:26
 
avatar

Ono ve školním řádu, jako v žádné zákonné normě nebo vnitropodnikovém předpisu, nemůže být nikdy všechno. Prvotní chybu udělal tazatelův přítel. Učitel, nemoha (zaslouženě) poliskat žáka, vyhodil aspoň mobil. Souhlasím s ním.

 
Datum: 20.10.16 07:37
 
avatar

Ve školním řádu je uvedeno, co do výuky patří a co nepatří. A mobilní telefon tam je uveden, že se smí používat, pokud je součástí výuky v dané hodině. V tomto případě evidentně nebyl. V sankčním řádu, který je nyní integrován v řádu školním není zmínka, že by učitel mohl hodit mobilní telefon do koše, takže máte pravdu, že učitel jednal nepřiměřeně, byť podle mě správně.

Je reálná možnost, že učitel mobilní telefon nebo jeho případnou opravu zaplatí ze svého. U nás na škole jeden učitel hodil mobilní telefon žákovi z okna a musel ho také zaplatit.

Lepší možností je mobilní telefon žákovi vzít (pokud vám ho dá) a prostě buď mu ho na konci hodiny vrátit nebo zavolat rodiče, aby si ho vyzvedli. Oni velice neradi budou kvůli ptákovině létat do školy a žákovi proto náležitě vyčiní. (osobní zkušenosti)

Jinak zdejší řeči, že na žáky dneska platí pouze rákoska je sice pravda, ale učitel se žáka nesmí ani dotknout, protože by letěl na hodinu. Ředitel nás na to výslovně upozorňoval.

 
Datum: 20.10.16 09:57
 
avatar

Já myslím, že se učitel zachoval nepřiměřeně i proto, že se choval jako "kašpar", pardon. Taková nesmyslná teatrální gesta nejsou hodna dospělého člověka, který má jít žákům příkladem v rozumném a uměřeném chování. Brala bych to jedině jako nějaký vtípek (ale vtípek hloupý, protože přehrabovat se v koši, do kterého vyhazuje odpadky celá třída, je poněkud nehygienické. Nehledě na to, že se telefon mohl skutečně rozbít a potom by ho musel skutečně platit - to za to snad nestojí). Telefonování nebo esemeskování v hodině (a celkově zapnutý mobil v tento čas) je pochopitelně nepřípustné, je to narušení školního řádu i pravidel slušného chování - ale řešit by se to mělo úplně jinak.


doplněno 20.10.16 20:02:

Také ten mobil mohl hodit do WC, ovšem - ale normálního dospělého člověka takové chování ani nenapadne. Popisovaná situace totiž není nijak výjimečná (je to banální, dennodenní problém ve školách), aby učitel musel provádět takovéto "kousky". Jak potom reaguje na skutečné výchovné problémy?

Ohodnoceno: 1x
 
Od: xxxv
Datum: 20.10.16 17:41
 

...jaký "nehygienický"! Co to do toho vůbec pletete? Asi by bylo lepší , aby ho tam ten povedený žáček, co ho tady obhajujete hodil sám. Ovšem gumových rukavicích, aby nechytil zelenýho na ruku. Měl dostat za dveřma ještě pár facek.*zed**placni*

 
Datum: 21.10.16 07:38
 
avatar

"...je to banální, dennodenní problém ve školách..."

Ano, to máte pravdu. Ale proč se z toho stal banální, dennodenní problém? Právě proto, že ho dlouhodobě nikdo rázně neřeší, že za to neexistuje žádný citelný postih (poznámku za postih nepovažuju). Proč se z "běžné", drobné šikany (která taky ve školách existuje od nepaměti) stal v poslední době problém obludný, který vede až ke smrti šikanovaných a který musí řešit policie a soudy? Právě proto, že to nikdo neřešil rázně a včas. Ona totiž domluva: "Tytyty, už to nikdy nedělej" skutečně nefunguje!

Ani zdánlivě drobné přestupky není radno podceňovat a mávat nad nimi rukou. Ony problémy totiž časem nemusí zůstat drobnými.

 
Od: fgf
Datum: 19.10.16 18:56
 

Na dnešní parchanty platí jen jedno-rákoska jako za dřívějších let.Je veliká škoda ,že je to zakázané.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 19.10.16 19:36
 

Škola vychovávat nesmí, rodiče to nedělají.

Učitel to měl řešit podobně, jako jeden britský logoped, když viděl, jak u nás pracujeme s fracínky. Pravil, že on rodičům řekne - vezměte si děťátko domů a vychovávejte. Až ho vychováte, přijďte zas a budeme pokračovat.
Problém je ovšem v tom, že u nás učitel nevydělá na byt a stravu ..

 
Od: rebell
Datum: 19.10.16 22:50
 

Je dobře že si uvědomujete, že to co jste ve škole viděli u učitele není v pořádku. Někdo by o tom vůbec nepřemýšlel a usoudil by, že když se k věcem které mu nepatří takto chová učitel který má jít příkladem, asi je takové chování správné, k cizím věcem si lze dovolit cokoli a cestou ze školy někomu nasprejuje omítku, auto nebo vrata. Z právního hlediska bych to viděl tak, že by bylo vhodné předcházet hrozícím škodám a někdo měl ten mobil okamžitě z koše vyndat, aby odvrátil nebezpečí poškození mobilu až tam učitel hodí něco dalšího. Někdo by měl také učitele také iformovat, že vyválet knihy a mobily v odpadkovém koši je nehygienické. Ale to možná učitel ví a uvažuje tak, že když potom někomu při telefonování vznikne vyrážka, nebude to on, ale ten co si tu vyrážku za narušení vyučování zaslouží.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 20.10.16 10:34
 
avatar

Určitě by bylo dobré, kdybyste tak, jak sledujete učitele, sledovali sami sebe, při dodržování pravidel! Učitelovo chování bylo reakcí. Klukovo chování bylo akcí. Bez akce by nebyla ani reakce! *bum*


doplněno 20.10.16 16:14:

Jasně! Všichni odsuďte kantora! Nejlépe za úplně všechno! Děti, dorost a vlastně dospělí, kteří mouhou i sexovat, vůbec za nic nemohou! Jen kantor! On je ten, kdo za všechno může. *plac*Vzpomínáte si, kolik lidí odsoudilo učitele za to, že dal klukovi 2 z chování za to, že mu dal v divadle dělobuch pod židli? Troufám si říci, že 70% se pohoršovalo nad kantorem a kluka, který to tady napsal, se zastali a radili mu, jak se má odvolávat?! Budou to tak 3 5 let? Nevzpomínáte si?

Ohodnoceno: 1x
 
Od: haf
Datum: 20.10.16 13:38
 

Zalezi na uhlu pohledu na danou situaci, ale i na povaze a zkusenostech vyucujiciho. Zdejsi radci jsou take lide ruzni a proto maji odlisne nazory a "svoji pravdu" :). Pravda je, ze zijeme v pravnim state a zakon kaze jinak, nez predvedl ucitel, takze neni rozumne schvalovat jeho primitivni jednani, kterym skodi take sam sobe. Muzeme byt radi, ze doba pokrocila a i kdyz se predevsim starsi generaci nekdy nezamlouva, prinasi spoustu noveho a pokrokoveho (mobily budou brzo minulost), jen to nasili nadrazenejsich nebo silnejsich (psychicky, fyzicky) bohuzel stale pretrvava a projevuje se do budoucna negativne uz pri formovani osobnosti vychovou v rodine i ve skolstvi. Ucitel s jednanim mentora minuleho stoleti nezaslouzi kladne hodnoceni.

 
Od: rebell
Datum: 20.10.16 13:55
 

Reakce by měla být přiměrená akci, jinak takové jednání může vyvolávat i lavinovité reakce. Když si učitel takto stojí na tom, že bude dodržovat pravidlo které si začátkem roku svévolně stanovil, riskuje že se na něj třída domluví a on bude místo vyučování jen běhat po třídě odnášet věci nepatřící do výuky do koše. Degraduje se z profese či poslání učitele, na funkci nějakého počišťovače. I když to může vyjít finančně nastejno, učitel má více zodpovědnost než metař a měl by se podle toho také umět chovat.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 20.10.16 16:08
 
avatar
Ať už to bylo v souladu s právem nebo v rozporu, jisté je že to splnilo svůj účel. Po škole se rozkřikne, že o hodinách dotyčného učitele se nevyplatí hrát si s mobilem a až na pár jedinců s IQ 70 si všichni dají o jeho hodinách pohov.
Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 20.10.16 17:34
 

totak *palec*

 
Datum: 20.10.16 16:09
 
avatar

Učitel je povinen se chovat profesionálně. Žákovo chování byla jistě akce, po které měla následovat učitelova reakce - ovšem reakce poněkud jiná než to, co předvedl. Tím se totiž vlastně degradoval na úroveň těch pubertálních rozjívenců , které má na starosti a z nichž má vychovat něco pořádného. Jinak nervy někdy ujedou každému z nás, ale nelze si to obhajovat!


doplněno 20.10.16 17:28:

Škola má za úkol žáky učit a také socializovat. Takže ano, učitelé mají jít příkladem i v tom, jak zvládat negativní emoce. Já sama si vzpomínám na učitele, které jsem kdy měla - někteří z nich byli excelentní pedagogové, které nerozhodilo absolutně nic a i ve třídě plné nevycválanců měli velkou autoritu. Jiní (naštěstí jich moc nebylo) se chovali jako tento povedený pan učitel - ačkoli jsem s nimi, jakožto slušně se chovající žákyně, žádné osobní potyčky neměla, i dnes vrtím nechápavě hlavou, když si vzpomenu na některé jejich výstupy.

Osobně také vidím rozdíl mezi nepozorností, vyrušováním ostatních spolužáků a drzostí vůči učiteli. To jsou prohřešky různého stupně závažnosti a tak je třeba k nim přistupovat. Učitel si mj. může v úvodu hodiny zkontrolovat, zda mají všichni telefony vypnuté a řádně uklizené v taškách. Pokud by to nepomáhalo, lze tašky odklidit někam dál od lavic a na lavicích nechat jen nezbytné potřeby (to už je krajní případ, kdyby opravdu nic jiného nefungovalo).

 
Od: xy
Datum: 20.10.16 16:32
 

Je vůbec úlohou školy rozjívence ( a vlastně vůbec žáky ) vychovávat? Nemělo by to být úkolem rodičů?

Když odhlédnu od toho, že reálnou úlohou školy v naší době je být úschovnou dětí po dobu , kdy rodiče pracují , neměla by škola spíše učit?

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 20.10.16 16:37
 
avatar

Obhajovat to asi nelze, používat neustále také ne, ale... už jsem to tu nedávno někde zmiňovala, jakmile jedna strana hraje podle pravidel a druhá ne, tak ta první nikdy nevyhraje. Občas musí i učitel ukázat, že má koule na to nedodržet pravidla. Občas. Když se bude chovat jen korektně, budou se žáci chovat nekorektně a ještě si na něj budou vyskakovat, že on nemůže. To se, ildiko a všichni ostatní, opravdu děje. Žáci si naprosto realisticky uvědomují, že oni můžou cokoliv, Vy ne - a s ledovým klidem Vám to vmetou do tváře.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 20.10.16 16:41
 
avatar

Naurfrago, přééésně! Kdybych mohla, dám vám 10 bodů! *palec*Kdo nestál před plnou třídou "urvaných" puberťáků, nepochopí.

A to ani nemluvím o tom, že učitel by měl i naučit tak, aby v hlavičkách něco zůstalo.!

 
Datum: 20.10.16 17:47
 
avatar

Ildika - "...vidím rozdíl mezi nepozorností, vyrušováním ostatních spolužáků a drzostí vůči učiteli."

Tak nevím, jestli ten rozdíl skutečně vidíte dobře. Tohle je totiž přesně příklad Vámi uvedeného posledního bodu - drzost vůči učiteli. Navíc si nemyslím, že učitel nezvládl svoje emoce. On se v nejmenším nerozčiloval. Jen dodržel svoje slovo. Jednal zřejmě v klidu, bez emocí udělal to, před čím předem varoval a co žák demonstrativně ignoroval. Kdyby to neudělal, ukázal by, že jeho zákazy lze libovolně beztrestně ignorovat. Dodržením svého slibu šel v podstatě žákům příkladem.


doplněno 20.10.16 18:13:

Z toho, co jsem četl mi nepřijde, že by učitel dělal bůhví jaký cirkus. Prostě v klidu vzal podávaný mobil od žáka a odhodil ho do koše (s čímž mohl žák počítat, byl předem varován). Na žáka při tom neřval, nevyhrožoval, nepoužil násilí. A kdyby ho žák respektoval, nemusel by plnit daný slib, který mi navíc nijak nesmyslný nepřipadá.

Neberte to osobně, ale kdyby Vám řekl kriminalista: "Když budete krást, tak Vás zavřu" a následně tenhle "slib" splní, protože si myslíte, že to říká jen z rozmaru a něco ukradnete, taky to budete považovat jako nesmyslný slib? V podstatě je to to samé.

 
Datum: 20.10.16 17:53
 
avatar

Jestli jsem správně četla, tak dotyčný žák telefon na požádání odevzdal. *nevi* Nebo jsem něco přehlédla? Podle mě je to podobná situace, jako když si někdo v hodině čte pod lavicí, maluje si, luští si křížovky apod. - do vyučování to nepatří a je potřeba to hned zarazit. Ale proč kvůli tomu dělat takový cirkus?

Jinak učitel nemá v prvé řádě dávat nesmyslné sliby, potom by je nemusel "dodržovat".


doplněno 20.10.16 18:24:

Magdone - zavřít zloděje je adekvátní reakce na jeho chování. Házet něčí mobil do koše na odpadky si může dovolit 15letý puberťák, když chce pozlobit svoje spolužáky a zároveň si zakoledovat o oprávněnou poznámku do žákovské. Je to prostě chování, které je u dospělého člověka minimálně směšné a trapné. Pokud bych byla jeho žákyně, garantuji Vám, že bych si ho jednoduše přestala vážit (i když bych se k němu chovala nadále slušně). Podobný případ jsem totiž také zažila a o onom pedagogovi si dodnes myslím, že se prostě minul povoláním (a pomyslela jsem si to už tehdy v těch 14 letech).

Jak už jsem psala, pokud učitel vidí, že ve třídě přetrvávají problémy se zapnutými mobily, má v úvodu hodiny dohlédnout, aby je všichni vypnuli a schovali. Energie, kterou použil na divadelní představení s košem, mu následně zbude na řešení případných závažnějších provinění (a že jich ve školách bývá).

 
Datum: 20.10.16 17:06
 

Ahoj Boubelak, okamžitě bych si stěžoval u paní Šabatové a odborníka na lidská práva Diensbiera, poněvadž kvalitní žák se chodí do školy pobavit, rovněž rozptýlit a nikoliv aby učitel házel hračky závisláků do košů, dále požádat mamuldu a taťuldu o návštěvu ve škole, žádat omluvu, případně nový telefon, poněvadž demokracie je pro všechny, a když s tím nebudou spokojeni vyměnit školu.

 
Datum: 20.10.16 17:10
 
avatar

Ano, podle zákona postupoval učitel protiprávně a nepřiměřeně, o tom není pochyb a dost při tom riskoval. Ovšem druhá stránka věci je, jestli je takový zákon dobrý, nebo špatný. Že máme 21. století, pokročilou techniku a listinu lidských práv ještě neznamená, že si každý může beztrestně dělat, co chce. A nemá to nic společného s tím, jaký je zrovna režim, nebo jestli se jedná o mladší, či starší generaci. Dnešní "náctiletí" si jsou dobře vědomi svých práv, ale o svých povinnostech nechtějí ani slyšet. Myslet si, že takového žáka od podobného chování odradí jakási poznámka kdesi v žákovské knížce (kterou ani nemusí rodičům ukázat), případně snížená známka z chování někde v nedohlednu na konci roku, že se v žákovi hne svědomí a slíbí, že už to nikdy neudělá (a slib dodrží) je velmi naivní. Stejně tak vykázání ze třídy (toho nanejvýš využije, aby si na chodbě zakouřil). Naopak, v očích svých spolužáků se stává hrdinou, vzorem, který má nějakého "přiblblého" učitele na háku. Trest za přestupek musí být o stupeň tvrdší, než přestupek a musí následovat okamžitě po něm. Jinak ztrácí účinnost. Musí být takový, aby si potrestaný uvědomil, že to, co provedl se prostě nedělá, že se mu to určitě nevyplatí. Dobrým příkladem takového trestu je výše uvedené korejské video. Onen žák z videa si už na 100% nic podobného nedovolí, stejně jako to určitě ani nezkusí jeho spolužáci. Takže trest drsný, pro ostatní preventivní a na rozdíl od nějaké zbytečné poznámky velmi účinný.

Kam spěje dodržování takových zákonů jsme viděli nedávno, když skupinka podobných výrostků dohnala učitelku až k smrti. Kdyby jim mohla jednu fláknout hned na začátku, pravděpodobně by ještě učila a dokonce by měla u žáků potřebný respekt.

A teď do mě!

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 20.10.16 17:23
 
avatar

Bezvýhradný souhlas.

 
Datum: 20.10.16 17:35
 

magdon. Naprostý souhlas

 
Od: kuky®
Datum: 20.10.16 18:10
 
Kéž by to na všech školách bylo jako na ZŠ ve Stonavě na Karvinsku, kde ředitel zakázal používání mobilních telefonů.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 20.10.16 18:16
 
avatar

A jak trestá případné neuposlechnutí zákazu? Ono jde totiž o to, že takový zákaz platil i v tomhle případě. Jenže si žáci jaksi myslí, že to není podstatné a můžou si i přes zákaz beztrestně dělat co je napadne.

 
Od: xy
Datum: 20.10.16 19:27
 

Vypadá to, jakoby učitel ani neměl možnost neuposlechnutí zákazu potrestat. Jen se snažit " ukončit " zakázanou činnost např. tak , že pošle žáka za dveře. A to vlastně jen v případě, že žák na to přistoupí a na chodbu odejde. Je to účinné? Má pro žáka nějaké následky, bude-li trávit část vyučovacích hodin na chodbě? Nepřesune se brzy část třídy na chodbu při hodinách, které nemají rádi, dejme tomu při fyzice ?

 
Datum: 20.10.16 19:38
 
avatar

Posílání za dveře vidím jako kontraproduktivní - ti dotyční to totiž jedině uvítají. Musel by jim "napařit" neomluvenou část hodiny, ale stejně se mi zdá, že je lepší, aby zůstali normálně ve třídě. Já to vidím tak, že pokud žáci mají v hodině čas na podobné kratochvíle (psaní esemesek, čtení pod lavicí apod.), jsou zřejmě málo vytíženi, nebo se také nudí a nedávají pozor. V tom druhém případě je navíc oprávněné podezření, že nerozumějí probírané látce. Hned bych je zaměstnala a jejich znalosti si ověřila; popř. by se to u tabule operativně doučili. ;)


doplněno 20.10.16 19:48:

Asi záleží, co je myšleno neposlechnutím. *nevi* V tomto případě, který zde řešíme, to vidím jako běžný menší přestupek, jakého se žáci dopuštějí už od té doby, co je škola školou (tzv. "vlastní program"). Něco jiného by zjevně bylo, pokud by např. žák odmítal učiteli ten mobil vydat, byl by drzý apod. Tam už bych to viděla na tvrdší zásah (zvlášť, bylo-li by to spojeno s tou otevřenou drzostí).

 
Datum: 20.10.16 19:40
 
avatar

jaký trest by si zasloužil ten žák, když neposlechne kantora?

 
Datum: 20.10.16 20:05
 
avatar

"...bylo-li by to spojeno s tou otevřenou drzostí"

Vám nepřijde dostatečně drzé, když žák s pohrdáním neuposlechne zákaz učitele a klidně používá mobil s přesvědčením, že se mu přece nemůže nic stát a učitel svůj slib nebude mít odvahu splnit?

 
Datum: 20.10.16 20:44
 
avatar

Já v prvé řadě nevidím žádný důvod, proč tuto konkrétní situaci vyhrocovat do podoby, do jaké byla vyhrocena. Pokud dotyčný učitel nemusí ve škole řešit žádný závažnější problém než tento, je to skutečně šťastný člověk a může si jedině blahopřát.

Za drzost považuju především odmlouvání, drzé poznámky apod. Velmi drzé by také bezesporu bylo, kdyby si žák otevřeně a ostentativně vytáhl mobil a začal si nahlas telefonovat/ esemeskovat se záměrem vzbudit učitelovu pozornost. Zde jsem však pochopila, že o nic takového nejde a daný přestupek se řadí mezi obyčejnou mírnou neposlušnost, na kterou stačí nějaký běžný, adekvátní postih.

Také, jak jsem psala, učitel nemá vyslovovat podobné hloupé sliby: když žákům řekne, že jakmile se budou v hodině bavit, vyhodí je z okna, také to snad udělá?


doplněno 20.10.16 22:40:

Vílíku, já jsem chodila na hroznou školu (ZŠ), kde šikana jenom bujela (pár žáků kvůli tomu i spáchalo sebevraždu) - a konkrétně naše třída byla z té celé školy dlouhodobě nejhorší, co se týče chování. Podle známek většinou premianti nebo blízcí k tomu, a podle chování "gauneři nejhrubšího zrna"; slušných nás tam bylo skutečně jen pár. Učitelé se většinou naší třídy báli, protože někteří z nich na ní úplně pohořeli - ale vzpomínám si na učitelku matematiky, velice moudrou, rozumnou, přísnou, ale zároveň laskavou starší dámu, na kterou si ti naši "grázlíci" nikdy nedovolili vůbec nic. Ani by je nenapadlo, že by si to snad mohli dovolit. A to neřvala a nevyhrožovala, ale zároveň nikdy nepředváděla hloupá a laciná gesta, vždy měla nadhled, pohotové a ROZUMNÉ reakce, byla velmi "férová" a také důsledná naprosto ve všem. Když něco řekla, vždy to také udělala, ale hlouposti a neuváženosti jsme od ní opravdu nikdy neslyšeli. Scénu s mobilem, o které je celá tato dlouhá diskuze, si v jejím podání vůbec neumím představit - nikdy by se k tomu totiž nesnížila. Moc ráda na ni vzpomínám, ačkoli jsem matematiku právě nemilovala (a ona měla dosti velké nároky), jako na výborný vzor učitele i člověka.

 
Od: vilik
Datum: 20.10.16 22:17
 
Ildika, to nemá cenu.
Tady v rubrice právo radí právní laici, kteří nikdy v hodině nehráli ani piškvorky, což mimochodem může být rušivější než naprosto tiché psaní SMS na dotykovém telefonu.
A když náhodou někdo z nich piškvorky hrál, dostal asi hned přes dr.ku, čímž se stal lepším člověkem.
Podle mého je situace srovnatelná s prostým díváním se z nudy z okna. Jenže mobil lze odebrat a udělat gesto, zatímco dívání by musel kantor řešit jinak. Jenže to by musel mít v hlavě mozek a ne svaly.
Já pamatuju učitele, kteří nedovolili jít žákům mimo hodinu na záchod. Tak se spolužák prostě po zamítnutí počural, odmítl to uklidit a šel se převléci domů. Pamatuju učitele, kterým vadila na stole láhev s pitím. Dnes je pití většinou povoleno, naopak se zdůrazňuje pitný režim. Pamatuju, jak nás učitelka nutila někdy na prvním stupni sedět s rukama za zády. S odstupem času si myslím, že jí nevyšlo místo bachařky v kriminále. Tablety místo těžkých učebnic už tu někdo zmínil, případně se toleruje jedna učebnice v lavici. Naši učitelé by si nejmíň poškodili hlasivky, kdybychom neměli učebnice každý svoje, a to jsme ji kolikrát ani neotevřeli, natož abychom si do nich mohli dělat poznámky. Přitom knihy jsou těžké, schválně si někdy zvažte tašku šesťáka. A takhle bych mohl pokračovat dál.
A když budu chtít natočit na kameru učitele a dát to na fejs, což byl myslím jeden z důvodů školních zákazů mobilů, koupím za pár korun v Číně minikameru a narvu ji třeba do ořezávátka nebo do vycpané sovy na skříni.
Jenže to někteří ze zdejšího osazenstva nemůžou připustit. Hodně souvislostí je úplně míjí a hádat se s nimi nemá cenu. Jediný zákon, který tu frčí, je NOZ a z něj paragrafy 1013-1017. A trochu vyhláška č.50. A ještě něco o autech.
Takže osobně nikomu nebudu marně vysvětlovat jejich omyly a budu mrhat mým drahocenným časem u něčeho jiného.
 
Od: haf
Datum: 20.10.16 19:48
 

Setkal jsem se i s nazorem o omezovani osobni svobody, studenti ve skole nejsou vezni ve vezeni se zakazem drzeni mobilu, tablety jsou jiz dnes nekde povinnou pomuckou pri vyucovani a do budoucna se s nimi pocita misto ucebnic. Pokrok nezastavi zadny Igor Hnizdo :)


doplněno 20.10.16 20:15:

Demagogie je srovnavat polozeny telefon na lavici a aktivni telefonovani , to snad kazdy chape !

Mimochodem spravny pedagog by mel byt pro zaky osobnost vzbuzujici respekt svym chovanim, cili autorita a zaroven chapavy kamarad.


doplněno 20.10.16 20:23:

Jak se mel zachovat? Jednoduse pozadat vsechny o vypnuti telefonu pri vyuce, at uz ho maji kdekoliv, nic nehrotit.

 
Datum: 20.10.16 19:55
 
avatar

"Setkal jsem se i s nazorem o omezovani osobni svobody"
To je demagogie. To by se za omezování osobní svobody mohl taky považovat zákaz telefonování za jízdy (řidič taky není vězeň se zákazem držení mobilu), jízda jednosměrkou v protisměru, nebo rozdělávání ohně v lese.

A za pokrok rozhodně nepovažuju rozmáhající se anarchii.

 
Datum: 20.10.16 20:21
 
avatar

A správný doktor by měl léčit dotykem prstu, správný popelář by měl vynášet popelnice na dálku a správná prodavačka by měla prodat celý krám za jedno dopoledne (ať už tam lidi chodí a nebo ne).

 
Od: xy
Datum: 20.10.16 20:46
 

a žák , v dnešní době svobody , s výchovou bez nadvlády starších autorit , by měl být osobností otevřenou poznání , podílet se aktivně na výuce, při hodinách spolupracovat, být osobností se zájmem o své vzdělání a růst...

 
Datum: 20.10.16 20:11
 
avatar

Rád bych se zeptal všech, co tady odsuzují neadekvátní reakci učitele, jak se měl zachovat. Konkrétně, ne nějaký všeobecný plky. Co tedy měl udělat a jak, aby to mělo stejný účinek jako telefon v koši?

Ohodnoceno: 1x
 
Od: host*
Datum: 20.10.16 20:25
 

V některých kulturních zemích jsou za používání mobilního telefonu v autě, za volantem, velmi vysoké a tučné pokuty, například

v Rakousku 50 až 72 EUR, viz http://ekonomika.idnes.cz/rak…160629_103822_eko-doprava_suj

v Anglii 100 liber, tedy asi 3700 Kč, viz http://mobil.idnes.cz/telefon…?c=A150209_230119_mob_tech_jm

v České republice je pokuta také, viz http://www.12bodu.cz/bodovany-prestupek-125c-1f-1.html

Přesto je na našich silnicích vidět spoustu řidičů jak za jízdy telefonují, nebo jinak používají mobilní telefony a tablety. Asi je třeba začít u nácviku dodržování stanovených pravidel už od základní školy.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: jmlc®
Datum: 20.10.16 20:31
 
avatar

Novák telefonuje - jako učitel mu řeknu "běž k tabuli a vysvětli určitou látku..." - sednu na jeho místo a vezmu si telefon (svůj), začnu si klikat a ťukat, případně něco hrát... nechám toho debila stát, dokud sám něco neřekne jak "jsem hotov" - "aha? sorry - znovu, já nedával pozor" - a asi několikrát opakovat, než zazvoní.


doplněno 20.10.16 20:47:

Jo a ještě sdělit všem, že jelikož se nestihlo probrat potřebné učivo, mají domácí úkol... to si pak ten tydýt zapamatuje na věky :)


doplněno 20.10.16 21:09:

Ale jo - to se nebojte - ono to půjde - stačí pár pětek za neprovedené úkoly, pak pár rodičovských setkání s propadlíky- příští rok se stará jiný učitel ;)

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 20.10.16 20:53
 
avatar

Novák před tabulí šaškuje, dělá grimasy, celá třída se obdivně směje. Pochopitelně se další začnou přidávat, takže na konci už nemáte třídu, ale ZOO s velkým podílem opic, nějací lenochodi a pár uštvaných ledních medvědů. Výsledek? "S učitelem se dá mávat, zkuste si někdy zapnout telefon a bude sranda, hodina půjde do háje." Domácí úkol Vám nikdo dělat nebude, když ho budete požadovat, tak se dozvíte, že "já přece nebudu dělat úkol jenom proto, že Novák je kretén".


doplněno 20.10.16 21:24:

jmlc, fakt myslíte, že to takhle funguje? Pětky za nedonesené úkoly, to už bych měla brzy za dveřmi rodiče. V podstatě taky špatně a tento argument já uznávám, známkovat se má za znalosti a ne za neplnění povinností. Propadlíci? Po poslední pedagogické radě za Vámi klidně přijde ředitel "A poslyš, nemáš ty těch propadlíků nějak moc? Dej to do pořádku, jo?" Nehledě na to, co budete muset vytrpět jako učitel, mezi jehož žáky a rodiči koluje "nechal propadnout třetinu třídy" - rázem jste původce všeho zla na celém světě. Věřte mi, tudy cesta nevede.

 
Od: jmlc®
Datum: 20.10.16 21:28
 
avatar

Možná záleží i na typu školy, vedení, ročníku ... manželka zkusila něco podobného na jednoho sextána a měsíc byl klid od jeho výlevů. Je pravda, že ji dva kolegové nemají rádi, protože najednou ti jejich mazlíčci začínají propadat a jednoho nepustila k maturitě... Ale všichni ostatní jsou rádi, že konečně někdo přišel a známkuje podle znalostí, ne podle funkce rodiče na škole...

Dokonce i ty třídy - žáci - nyní vidí, že na každého jednou dojde a ty roky ulívárny "maminka to domluví, já prolezu" už skončily. Teď mají problém, kluci jedni "hustí"...


doplněno 20.10.16 21:54:

@ildika - a to jste zpět u standardního již zmíněného "učitel musí, žák nemusí nic" - takže pokud chcete dodržovat řád a směrnice, jak jinak? Toto zmíněné fugnuje druhým rokem spolehlivě. Samozřejmě - ve třídě musí být i tací, co chtějí maturitu udělat, případně dál pokračovat na výšku...


doplněno 21.10.16 09:22:

Asi se budete divit, ale svým jednáním manželka získala většinu žáků - a ta většina nyní bojuje proti těmto narušitelům. Nejedná se o nějaké porušování pracovní činnosti nebo nařízení - jedná se o vyučování charakteru, chování... "alternativní přístup" - chápete?

 
Datum: 20.10.16 21:33
 
avatar

To nevidím jako moc dobrý nápad... lépe řečeno, je to dost riskantní podnik. Jako učitel jste povinen držet "otěže" třídy pevně (a nepouštět v žádném případě!), protože za chod hodiny jste odpovědný jedině Vy. Toho Nováka, co vyrušuje, si můžete přizvat k tabuli, aby Vám "pomohl s výkladem": např. může předvádět správný výpočet matematických příkladů.


doplněno 20.10.16 22:07:

Víte, v čem je problém? Učitel skutečně "musí", protože je dospělý; je to jeho povolání a zaměstnání, dostává za to plat. Učitel nesmí dopustit, aby měl s žáky vztah "kdo z koho" - to je cesta do pekel. Získat si patřičnou autoritu není, pochopitelně, každý schopen. Ono to ale také není povolání pro každého.

 
Datum: 20.10.16 23:00
 
avatar

"Rád bych se zeptal všech, co tady odsuzují neadekvátní reakci učitele, jak se měl zachovat. Konkrétně, ne nějaký všeobecný plky. Co tedy měl udělat a jak, aby to mělo stejný účinek jako telefon v koši?"

--

Měl tomu předejít kontrolou mobilů na začátku hodiny - všechny vypnout a schovat do tašek; tašky zavřít.


doplněno 20.10.16 23:12:

Tašku i s telefonem odnést k zadní stěně třídy a na lavici nechat pouze nutné potřeby. Od té doby tak již každou hodinu až do odvolání.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 20.10.16 23:04
 
avatar

A v polovině hodiny si ho někdo z tý tašky vyndá a odepisuje na SMS. Co potom?

 
Datum: 21.10.16 07:08
 
avatar

Ildiko, už to vidím živě, jak děcka kvitují s povděkem a rádoby humornými řečmi, každou kontrolu mobilů! Každá minuta, která se od vyučování a zkoušení protáhne, je vítaná. Hodina má 40 minut. Než děcka zareagují, než přichystají ke kontrole, než kontrola proběhne, než se všicni přestanou bavit a chachechtat, než se zklidní a souistředí, 10 minut?! Spíše více. *zed* A nedejbože, když se něco ztratí nebo upadne!

 
Datum: 21.10.16 08:58
 
avatar

Ne, telefony by už měli nachystané a jen by předvedli, že jsou vypnuté. 10 min. to netrvá - já jsem totiž podobné postupy také zažila, protože mobily byly ve školách už za nás. Pokud je to zorganizované, jde to raz dva.


doplněno 21.10.16 09:21:

Inu, potom nastoupí druhá, tvrdší část - tašky odnést ke stěně.

 
Datum: 21.10.16 09:06
 
avatar

Kontrola možná netrvá 10 minut, ale znovuzapnutí mobilu po kontrole trvá pár vteřin. Než zkontrolujete posledního, prvních 10 už může vesele psát SMS.

 
Datum: 20.10.16 22:54
 
avatar

... co vás v tý škole učí? řekl jasně, že to hodí do koše? ... takže si z něj berte příklad, že dokáže držet slovo - za mej časů bych dostal ještě pohlavek a uctivě poděkoval ...

 
Od: dam®
Datum: 20.10.16 23:26
 

Srandovní, kvanta rozumě odepsali a stejně existuje nepochopitelný problém - právo... jeho použití v praxi a sankce.

 
Od: damandys
Datum: 21.10.16 00:03
 

U nás to učitel řešil písemnými testy na známky. Měl je připravené u sebe na stole k okamžitému použití. Byl ale férový, nejdříve napomenul (třeba za vyrušování), podruhé se už šlo pro papír. A nikdo jeho metodu nemohl napadnout, protože přezkoušení na známky není v rozporu se zákonem. U nás to fungovalo, i když ve třídě s propadlíky by to asi nepomohlo.

 
Datum: 21.10.16 07:00
 
avatar

Ildiko, v mnoha příspěvcích zde sdělujete, že zmíněný učitel nebyl dokonalý. A vzpomínáte (ve 22,40) na jednu dokonalou pedagožku, se kterou jste se během svých školních let setkala. Asi si každý z nás na jednoho (i dva ) takového učitele vzpomene.

Inu, titul Zlatý Amos se uděluje jednou za rok a jen jednomu. A zmíněný učitel zřejmě na seznamu kandidátů na tento titul není. Tak co s ním? Co se stovkami a tisíci ostatních průměrných? Kdo by měl učit, když vy, já a nejspíš i jiní si vzpomeneme jen na jednoho naprosto dokonalého? A když slabší povahy dnes při výuce psychicky nevydrží, otrlejší se občas neudrží a ti "normální" si učitelství jako povolání vůbec nevyberou? Učíte vy?

 
Datum: 21.10.16 07:03
 
avatar

Stejně bych chtěla vidět, jak by se J.A.Komenský i se svou "třepnouti metličkou", zachoval v podobné situaci. *sok*

 
Datum: 21.10.16 08:53
 
avatar

Já neříkám, že všichni musejí být dokonalí - dokonalých nebo téměř dokonalých je ve skutečnosti vždy jen pár. Stačí, aby ti ostatní byli normální. Popisované chování normální prostě není. Vy všichni, co tady píšete, jste ve škole nikdy ani na minutku neupustili zrak ze svých vyučujích? A i teď, v dospělosti, když jste na nějakém povinném školení/ přednášce, také dáváte 100% pozor? Já bohužel vidím, že to tak nefunguje. I na různých školeních pro pedagogy, která jsme mívali na fakultě (a účastnili se jich ve větším počtu i lidé, kteří ve školství skutečně pracovali), měla spousta posluchačů pod lavicí vlastní program. A někteří skutečně vyrušovali. Přednášející asi měl jít, a všechny ty mobily apod. jim povyhazovat do koše. No, možná to měl opravdu udělat - alespoň by se nad sebou zamysleli a měřili jak sebe, tak druhé "stejným metrem".


doplněno 21.10.16 09:02:

Jinak upozorňuji, že já jsem nic podobného nikdy nedělala - ani na ZŠ, ani na SŠ-VŠ. Ale byla jsem jedna Z MÁLA. Dělají to prostě skoro všichni - a ano, je to otravné, ale řeší se to jinak.

 
Datum: 21.10.16 09:01
 
avatar

"...jste ve škole nikdy ani na minutku neupustili zrak ze svých vyučujích?"

Ale ovšem, že ano. Jenže vždy (tedy když jsme byli přistiženi), následoval postih.

Vy ale tady zaměňujete nepozornost žáka a jeho úmyslnou aroganci vůči učiteli.

 

 

Datum: 21.10.16 09:05
 
avatar

Ten žák nebyl arogantní. To by byli arogantní všichni, kteří narušují ve škole drobná pravidla - všechna pravidla jsou totiž závazná a dodržovat se musejí. Postih také musí následovat, ale vždy přiměřený situaci.


doplněno 21.10.16 09:07:

Zabavit mobil s poznámkou - ano, popř. ještě něco dalšího menšího k tomu. Ne však vyhazovat telefon do koše. A ano, já jsem na fakultě také viděla ledacos, to však nebránilo dospělým posluchačům, aby to zkoušeli stále znovu.

 
Datum: 21.10.16 09:03
 
avatar

Odpovědi na první dvě otázky.. ne a ne. Jenže ve třídě nám zabavili mobil klidně do konce vyučování i s poznámkou, případně jsme dostali sešitem po hlavě atd atd. Fakultu do toho plést nebudu, mnohokrát jsem byla svědkem vyloučení posluchače z přednášky - nebo spíše ze civčení - protože dělal, co neměl. Přednášející se s tím nemazali, i když byl člověk dospělý. Tudíž ano, měřím tedy sobě i druhým stejným metrem. Ať každý jedná podle svého, ale taky je připravený na možné následky.


doplněno 21.10.16 09:09:

Přesně tak. Vyhazov nebránil dospělým, aby to zkoušeli znovu. Stejně jako poznámkám se dnešní rozmazlení parchantíci smějí a zabavit mobil, tak přiběhne papínek a matinka. Na hrubý pytel hrubá záplata. Učiteli se nedivím, pokud se denně otravuje s nevychovanými dětmi, že jednou holt zkusil ostřejší metodu. Slovní ani písemné napomínání se míjí účinkem.

 
Datum: 21.10.16 09:13
 
avatar

"Učíte vy?"

Ve škole neučím, ale mám zkušenosti s prací ve volnočasových zařízeních pro problematickou mládež. To, že jsou volnočasová, neznamená, že si tam mohou dělat, co chtějí (pravidla jsou totiž dost přísná).


doplněno 21.10.16 09:17:

Učitel by udělal mnohem lépe, kdyby ty telefony jednuduše zkontroval. I Vy jste jistě na fakultě zažila, že před mnohými hromadnými písemnými zkouškami se mobily povinně vypínaly, uklízely do tašek a tašky spolu s bundami a kabáty se odnášely někam dál od zkoušených. Telefony nám kontrolovali už na základce - je to standardní postup.

avatar
Upozornění od sys ladinpraha 21. 10. 2016 09:21:01
20 příspěvků v tomto vlákně - myslím, že jsi svůj názor už prezentovala dostatečně a proto otázku považuji za vyřešenou.
 
Datum: 21.10.16 09:22
 
avatar

Nikoli, na fakultě bylo pouze oznámeno, že pokud někomu zazvoní telefon, od zkoušky odchází. Jako dospělí jsme to jednoduše respektovali a zařídili se podle toho. Na základce Vám děto oznámí, že na to nemáte právo... a učitel ztratí 10 minut hodiny kontrolováním telefonů, to je docela vtipná představa. Nehledě na to, že pokud to na základce mají ořezané, jako my, že se dětí pořádně nesmíme dotknout, nemá učitel vlastně právo na nic. Pouze právo držet hubu a krok. Vtip na druhou? Ve školce máme zakázano dětem kontrolovat vlasy, když se objeví vši. Prý omezování osobní svobody. Ale že jim denně utíráme prdelky, to už nikdo neřeší.

 

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.