Tříměsíční odstupné pro zaměstnance

Od: Datum: 08.11.16 12:00 odpovědí: 9 změna: 08.11.16 13:46

Prosím o radu. Moje babička zaměstnává fyzioterapeutku,babička pracuje jako soukromá, má smlouvu se zdravotní pojišťovnou. Teď ji však skončila smlouva (licence od ministerstva), už dál pokračovat nebude. Musí tedy s touto fyzioterapeutkou, kterou zaměstnává rozvázat pracovní poměr. Musí jí v takovém případě platit nějaké odstupné? Naše účetní říkala, že by to měly být až tři měsíce... podotýkám, že babička to dala své zaměstnankyni vědět už předem, prac. poměr bude rozvázán až k 31.12.2016

Děkuji moc za radu


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.11.16 12:02
avatar
Musí.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: nikkki
Datum: 08.11.16 12:05

mně se to právě nějak nezdá. Vždyt ji nevyhazuje, není to babičky vina,že ji skončila ta licence (z důvodu věku) nenašla si ani jiného zaměstnance. A dala to vedět dostatečně dopředu, aby si dotyčná našla včas nějakou jinou práci...

Datum: 08.11.16 12:21

Já osobně bych také preferoval, aby se pracovněprávní vztahy upravovaly především smlouvou mezi oběma stranami. Bohužel stát strká rypák i do této oblasti, a tak tu máme Zákoník práce. A v tom případě je jasno a je to tak, jak uvádíte.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.11.16 12:25
avatar
Ať ji hlavně babička dá včas výpověď (aby místo 3 měsíců nemusela dávat odstupné za 5 měsíců).
Předpokládám, že její zaměstnankyně má smlouvu na dobu neurčitou.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: krtek
Datum: 08.11.16 12:08

tady nejde o čas kdy to řekla nebo ne, ale jde o to, že se místo zaměstnankyně ruší a není nahrazeno jiným, tudíž dostane výpověď, a proto jí náleží odstupné..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nikkki
Datum: 08.11.16 12:21

děkuji moc, to je tedy smůla. Docela likvidační v tomto případě :(

Od: krtek
Datum: 08.11.16 12:31

aby babička neplatila odchodné tak by se musel pracovní poměr ukončit výpovědí pro špatnou práci a nebo dohodou..ALE! To by paní co je u ní ještě zaměstnaná musela být úplně na játra, aby něco takového podepsala..protože a) nebude mít odstupné b) nedostane podporu v nezaměstnanoti ...i když to zní tak jak jste nechtěla...pro babičku je to přítěž..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 08.11.16 12:46
Podporu dostane, ale bude snizena.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.11.16 13:46
avatar

Možnosti (vše musí být písemně!):

[1] navrhnout terapeutce ukončení pracovního poměru dohodou bez uvedení důvodu (§ 49 ZP)

[2] Navrhnout ukončení pracovního poměru dohodou k určitému datu z důvodu zániku zaměstnavatele.

[3] Dát výpověď podle § 52 písm. a) – z důvodu zániku zaměstnavatele

Na návrhy v bodech 1 a 2 není zaměstnankyně povinna přistoupit. V druhém případě by v písemné dohodě musel být uveden důvod (§ 52 písm. a).

V prvním případě by zaměstnankyni nevznikl nárok na odstupné. Podle mne není pravděpodobné, že by fyzioterapeutka na takový návrh přistoupila.

V druhém a třetím případě vznikne zaměstnankyni nárok na odstupné ve výši závisející na délce trvání zaměstnání. Jestli zaměstnání trvalo méně než jeden rok, půjde nejméně o jednonásobek průměrného výdělku. Pokud zaměstnání trvalo déle než jeden rok a méně než dva roky nejméně o dvojnásobek průměrného výdělku a v případě trvání nad dva roky by šlo nejméně o trojnásobek průměrného výdělku.

Nesjednala-li si babička se zaměstnankyní delší výpovědní dobu, činí výpovědní doba dva měsíce, běžet začne až prvním dnem měsíce následujícího po doručení písemné výpovědi ("ústní oznámení předem" v tom nehraje žádnou roli, výpověď musí být dána písemně a musí být doručena druhé straně).

Doručí-li babička zaměstnankyni výpověď do 30. listopadu 2016, začne výpovědní doba běžet 1. prosince a zaměstnání skončí 31. ledna 2017. Po celou dobu bude babička povinna zaměstnankyni přidělovat sjednanou práci nebo jí vyplácet náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku. [Nemá-li zaměstnavatel pro zaměstnance dostatek práce, jde o překážku na jeho straně, za tuto překážku zaměstnanci náleží náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. → ZP, § 208]

Zaměstnankyně není povinna přistoupit ani na dohodu z důvodu zániku zaměstnavatele. Mohla by na ni ale přistoupit, pokud jí babička nabídne vyšší odstupné → zahrnující i chybějící výpovědní dobu. Tato varianta by podle mne byla pro babičku výhodnější, protože z odstupného se na rozdíl od náhrady mzdy (zatím) neodvádí sociální a zdravotní pojištění.

_________

Poznámky:

Zaměstnavatel nesmí přenášet rizika podnikání na zaměstnance a zaměstnankyně za babiččinu situaci nemůže. Babička musí pracovní poměr ukončit tak, jak to stanoví zákoník práce.

Podle mne to babičku vyjde nejlevněji na průměrný výdělek za 4 měsíce, a to jenom v případě, že zaměstnankyně přistoupí na návrh dohody s uvedením důvodu ukončení zaměstnání a nabídkou odstupného i za leden 2017. [Zaměstnankyně podle mne nejspíš nepřistoupí ani na dohodu bez navýšení odstupného, protože by přišla o mzdu nebo o náhradu mzdy za poslední měsíc výpovědní doby.]

Babička věděla, kdy jí licence skončí. Mohla tedy této situaci předejít tím, že by s fyzioterapeutkou uzavřela pracovní poměr na dobu určitou. Ten by skončil uplynutím sjednané doby bez nároku na odstupné (nešlo by o výpověď).

Ohodnoceno: 5x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.